אינדקס מחלות

הפרעה בייצור הזרע azoospermia,oligospermia

תאור

מדובר במצב בו נוזל הזרע מכיל פחות מעשרים מיליון תאי זרע למ"ל מעוקב. ספירת זרע נמוכה מורידה את הסיכוי לגרום להפריה של הביצית בעקבות מגע מיני וליצירת הריון. עם זאת ישנם גברים רבים בעלי ספירת זרע נמוכה שמסוגלים להביא צאצאים לעולם. 
 

במידה ומוצאים את הסיבה שגורמת לספירת הזרע הנמוכה ניתן להעלות את ספירת הזרע ולפתור את הבעיה. במקרים מסוימים שני בני הזוג יצטרכו לעבור טיפולי הפריה להאיץ את יכולת הפוריות. לעתים זוגות מסויימים יגיעו לצורך בהפריית מבחנה.


סימפטומים

בדרך כלל הסימפטום היחיד של מחסור בזרע הוא הקושי בכניסה להריון. אבל לפעמים המחסור בזרע נובע מסיבה סיסטמית הורמונלית ואז יהיו סימנים כלליים של המחלה כמו:

-    פגיעה בתפקוד המיני הבאה לידי ביטוי בירידה בחשק המיני או ביכולת לשמור על זיקפה לאורך זמן.

-    כאב, נפיחות או בליטה באזור האשך.

-    ירידה בכמות השיער בפנים או בגוף.

-    כל סימן אחר של הפרעות כרומוזומליות. הכעחי

לכן במצבים בהם יש קושי בכניסה להריון במשך שנה או כל אחד מהתסמינים לעיל יש צורך לפניה לאבחון רפואי.


סיבות וגורמי סיכון

תהליך יצור הזרע הינו תהליך מורכב המתחיל מההיפותלמוס ובלוטת יותרת המוח שמפרישות הורמונים המגרים את יצור תאי הזרע באשך. מהאשך תאי הזרע מוזרמים דרך צינור הזרע לבלוטות הזרע שם נמצא נוזל הזרע. בזמן ההפרשה נוזל הזרע המכיל את תאי הזרע מופרש אל מחוץ לגוף דרך השופכן שבפין. שיבוש בכל אחד מן השלבים האלו יוביל לבעיה ביצור תאי הזרע ולירידה בספירה. פעמים רבות והגורם לספירה הנמוכה אינו ידועה אך במצבים אחרים הגורם הוא:

וריאוצלה (variocele)- בצקת ורידית באשך הגורמת לעלייה בטמפרטורה ולפגיעה בייצור תאי הזרע.

זיהומים- ישנם זיהומים שגורמים לתהליך דלקתי באשך שיוביל להצטלקות דרכי ההובלה באשך ולחסימה של הזרע באופן מלא או חלקי. הזיהומים יכולים להיות של מחלות המועברות במגע מיני כמו עגבת או זיבה אבל ישנם גם מחלות סיסטמיות אחרות שיכולות לפגוע באשך כמו מחלת האדמת. גם דלקת בבלוטת הערמונית (prostatitis) עלולה להוביל לחסימה של הובלת הזרע.

פליטה לאחור (retrograde ejaculation) ישנם מחלות כמו סוכרת,  טרשת נפוצה, פגיעות חוט שידרה ועוד שגורמות לכך שנוזל הזרע מוזרם אל כיס השתן במקום להיות מוזרם אל מחוץ לפין.

נוגדנים כנגד תאי זרע- במקרים מסוימים ובמיוחד לאחר ביצוע vasectomy נוצרים בגוף תאים של מערכת החיסון שמזהים בטעות את תאי הזרע כגופים זרים ותוקפים וגורמים למוות שלהם.

הפרעות הורמונאליות- מחסור בטסטוסטרון, בהורמונים FSH, LH, GnRH – עלולים לגרום למחסור בתאי זרע ולפגיעה בפוריות הגברית.

הפרעות כרומוזומליות- כמו  למשל תסמונת קליינפנטר בה יש לזכר שני כרומוזמי X וכרומוזום Y.

בנוסף מחלת צליאק, מחלות סרטן שונות, חסימה מכאנית של צינור הזרע, תרופות שונות, חשיפה לכימיקלים, מתכות כבדות, קרינה, דיווש באופניים לזמן ממושך וחימום יתר של אזור האשך מובילים לירידה בתאי הזרע.

גם אורח חיים שאינו תקין הכולל שתיית אלכוהול, שימוש בסמים מסוגים שונים ובמיוחד סטירואידים אנאבוליים, עישון, מתח נפשי מתמיד, מחסור בויטמינים ומשקל עודף עשויים לגרום לירידה בספירת הזרע.
 


תופעות נלוות וסיבוכים

הסיבוכים של ירידה בספירת הזרע הם בעיקר נפשיים בעקבת הלחץ וחוסר הנעימות שבאים בעבות הירידה בפוריות.