אינדקס מחלות

פריצת דיסק herniated disk

תאור

כאשר אתה חווה כאבים באזור הגב אשר מקרינים אל עבר הרגל שלך, פעילות יום יומית פשוטה הופכת לקשה או אפילו לבלתי נסבלת. אחד הגורמים להופעת כאבי גב היא פריצת דיסק, המכונה לעיתים דיסק שמוט או דיסק בקוע.

עמוד השדרה שלך בנוי מעצמות (חוליות) אשר מרופדות בניהן במעין רפידות קטנות ועגולות של סחוס המכונים דיסקים. הדיסקים מורכבים משכבה חיצונית קשיחה (הטבעת) ושכבה פנימית רכה יותר (הגרעין).

כאשר מתרחשת פריצה דיסק באחד הדיסקים,, חלק קטן מן הגרעין נדחף החוצה דרך קרע קטן בטבעת המקיפה אותו אל תוך תעלת השדרה. דבר זה עלול לגרום לגירוי העצבים ולהביא לידי כאבים, חוסר תחושה או חולשה באזור הגב שלך כמו גם ביד או ברגל שלך.

בדרך כלל ניתן לטפל בתופעה של פריצת דיסק על ידי נקיטה בשיטות הטיפול השמרניות. במרבית המקרים אין צורך לפנות לפתרון באמצעות הליך ניתוחי.


סימפטומים

ייתכן ויש לך פריצת דיסק שתהיה מודע לכך – דיסק פרוץ או בולט נראה לעיתים על גבי צילומי הגב אצל בני אדם אשר שאין להם כלל הופעה של תסמינים המצביעים על בעיה של פריצת דיסק. אולם לעיתים דיסק פרוץ יכול להיות מלווה בכאבים עזים. 

התסמינים הנפוצים ביותר המצביעים על דיסק פרוץ כוללים בין השאר:

נשית – כאב מקרין, לעיתים מלווה בעקצוץ או חוסר תחושה, אשר מתחילה באזור הישבן שלך ומקרינה מטה אל אחורי או צידי אחת הרגליים שלך. 

כאבים, חוסר תחושה או חולשה
באזור הגב התחתון ובאחת הרגליים שלך, או באזור העורף, הכתף, החזה או היד 

כאבי גב או כאבים ברגל המחמירים
כאשר אתה יושב, משתעל או מתעטש.

מתי לפנות לטיפול רפואי

במידה והינך חווה כאבים בגב שהם מגבילים אותך לפרק זמן העולה על שבוע ימים, תתקשר אל אורטופד על מנת לקבל הערכה בנוגע למצבך. כאב גב יכול להוות גורם המפריע לך לנהל את אורח החיים התקין שלך לפרק זמן של בין שבוע לשלושה שבועות. 

בדרך כלל הכאב וההגבלה בתנועה משתפרים משמעותית לאחר כארבעה עד שישה שבועות. במידה ואתה מסוגל לעסוק בפעילות מוגבלת בלבד ואינך רואה שיפור במצבך לאחר שלושה שבועות, תתקשר לרופא המטפל בך על מנת לקבוע תור לבדיקה. במידה והכאב מחמיר כאשר אתה יושב, משתעל או מתעטש, ייתכן ומצב של פריצת דיסק היא הסיבה לכך.

עליך לקבל טיפול רפואי מיידי במידה ו:

          אתה מאבד את השליטה על שלפוחית השתן או המעיים שלך 
          הכאב שלך מחמיר במקום להישאר ברמה יחסית קבועה או שהוא מתגבר במשך הזמן 
          אתה מרגיש חולשה או חוסר תחושה באחת או בשתי הרגליים שלך

פריצת דיסק או גידול סרטני בעמוד השדרה יכולים לגרום ללחץ על מספר שורשי עצבים בעמוד השדרה שלך. לחץ זה, המכונה תסמונת "זנב הסוס" (Syndrome Cauda Equina), הינה נדירה ביותר אך יכולה לגרום לשיתוק. לעיתים היא מצריכה ביצוע ניתוח חרום.


סיבות וגורמי סיכון

עמוד השדרה שלך בנוי מעצמות (חוליות) אשר מרופדות במעין רפידות עגולות קטנות של סחוס המכונים דיסקים אשר מורכבים משכבה חיצונית קשיחה (הטבעת) ושכבה פנימית רכה יותר דמוית ג'לי (הגרעין). 

דיסקים אלה פעולים כמעין קפיצים, אשר סופגים זעזועים שונים ומאפשרים את הכיפוף של עמוד השדרה שלך. הם מסייעים לשרירים בעמוד השדרה שלך לשמור על עמוד השדרה מן הלחצים אשר מפעילה הפעילויות היום יומיות שלך על הגב ובעת הרמת משאות כבדים.

כאשר מתרחשת פריצת דיסק, חלק קטן מן הגרעין נדחף החוצה אל תוך תעלת השדרה דרך קרע קטן בטבעת המקיפה אותו. דבר זה עלול לגרום לגירוי של אחד מן העצבים הממוקמים בתעלת השדרה שלך.

במרבית המקרים פריצת דיסק היא תוצאה של שחיקה הדרגתית, הבאה עם העלייה בגיל, ומכונה התנוונות הדיסקים. ככל שתתבגר, הדיסקים של עמוד השדרה שלך יאבדו חלק מתכולת המים שלהם. דבר זה הופך אותם לגמישים פחות וחשופים יותר לקרעים או התבקעויות גם בעקבות הפעלת מאמץ מתון ביותר עליהם.

מרבית בני האדם אינם יכולים להצביע במדויק על הגורם לפריצת הדיסק שלהם. לעיתים, שימוש בשרירי שלך הגב במקום שימוש בכוח שרירי הרגליים והידיים לצורך הרמת משאות גדולים וכבדים, יכול להוביל לפריצת אחד הדיסקים, כמו גם סיבוב הגב תוך כדי הרמת משא. לעיתים נדירות בלבד חבלה טראומטית, כמו נפילה על הגב או מכה חזקה, יכולים לגרום לפריצת דיסק בגב.

ישנם מספר גורמים אשר יכולים להעלות את רמת הסיכון שלך ללקות בדיסק פרוץ בגב, ובניהם בין השאר:

גיל. פריצות דיסק הן תופעה נפוצה יותר אצל בני אדם בגילאי הביניים, במיוחד בגילאים שבין 35 ל- 45, וזאת עקב התנוונות הדיסקים כתוצאה מן העלייה בגיל.

עישון. עישון טבק מעלה את רמת הסיכון שלך לפריצת דיסק וזאת מכיוון שהעישון מוריד את רמות החמצן בדם שלך, ומונע כתוצאה מכך מרקמות גופך לספוג חומרי מזון הכרחיים.

משקל. משקל עודף עלול לגרום להפעלת לחץ מיותר על הדיסקים הממוקמים באזור הגב התחתון שלך.

גובה. עובדת היותך גבוה מעלה את רמת הסיכון שלך ללקות בפריצת דיסק. ככלל נראה כי גברים הגבוהים מ- 180 סנטימטרים ונשים הגבוהות מ- 170 סנטימטרים נוטים יותר ללקות בפריצות דיסק.

עיסוק המאמץ את עמוד השדרה שלך. בני אדם העוסקים בעבודות הדורשות מאמץ גופני נוטים לרמת סיכון גבוהה יותר ללקות בפריצות דיסק. הרמת משאות באופן תדיר, משיכה, דחיפה, רכינה הצידה וסיבוב עמוד השדרה מעלים את רמת הסיכון ללקות בפריצת דיסק. עיסוקים אשר דורשים ישיבה ממושכת או עמידה ממשוכת ללא שינוי התנוחה גם הם מעלים את רמת הסיכון לסבול מפני פריצת דיסק.


תופעות נלוות וסיבוכים

בעוד שהתופעה מלווה לעיתים בכאבים עזים מאוד, פריצת הדיסק לכשעצמה אינה מוגדרת כמצב חרום רפואי. במקרים נדירים, פריצת דיסק יכולה להוביל לתסמונת "זנב הסוס" (Syndrome Cauda Equina), אשר משמעותה מחיצה של שורשי העצבים השדרתיים. 

על מנת להקל על הלחץ הנוצר בתסמונת זנב הסוס יש לרוב צורך בביצוע ניתוח חרום, מכיוון שחוסר טיפול בבעיה יכול להוביל לידי חולשה קבועה או אף לשיתוק תמידי. 

רשימת התסמינים המובאת להלן, היכולה להצביע על תסמונת זנב הסוס, מצריכה נסיעה לחדר המיון:

         
עלייה חדה ברמת הכאב, חולשה או נמלול המופיעים ברגל אחת או בשתי הרגליים. 
          חוסר שליטה על פעולות שלפוחית השתן או המעיים הכוללים גם חוסר יכולת להתאפק או קשיים במתן שתן גם כאשר שלפוחית השתן מלאה. 
          חוסר תחושה נרחב באזורי גופך אשר היו באים במגע עם אוכף סוס במידה והיית יושב עליו, כגון פנים הירכיים, אחורי הרגליים ואזור הישבן.