אינדקס מחלות

כאב עצבי neuropathic pain, neuralgia

תאור

ניתן לחוש כאב בגוף בשני מנגנונים מרכזיים. הראשון, הוא הכאב אותו חשים כאשר יש פגיעה באבר מסוים או ברקמה כמו למשל לאחר מכה, כוויה, חתך או לחץ שמופעל על הגוף כאב זה נקרא nociceptive. הסוג השני הוא כאב ממקור עצבי או נוירופאתי והוא מופיע לאחר פגיעה באחד מחלקי מערכת העצבים הכוללת את המוח, חוט השדרה והעצבים הפריפריים. כאב ממקור עצבי יכול להיות גם כאב קצר טווח אבל בדרך כלל הוא גורם לכאבים כרוניים ממושכים.

העצבים התחושתיים מוליכים מידע תחושתי מכל חלקי הגוף אל המוח שם הם מעובדים ומקבלים פירוש. כל עצב פריפרי מעביר סוג שונה של תחושה הכוללים מגע עדין, מגע עמוק, כאב, טמפרטורה ומיקום של האבר ביחס לגוף ולמרחב. הכאב הנוירופאתי  נגרם בדרך כלל בעקבות פגיעה בעצבים המוליכים כאב או טמפרטורה.
 


סימפטומים

הכאב העצבי שונה מכאב רגיל בכך שהוא יכול להופיע זמן רב לאחר הפגיעה העצבית והוא נמשך לרוב זמן ממושך ואינו חולף ללא טיפול. כאב של חתך לעומת זאת, מופיע מיד עם הפציעה וחולף בשלבי הריפוי של הפצע.

כל אדם חש את הכאב העצבי בצורה שונה. יש שיחושו שהכאב בא והולך ויש שיתארו אותו ככאב קבוע שלא משתנה. בנוסף לתחושת הכאב עשויים להופיע המצבים הבאים:

• אלודיניה- הופעת תחושה של כאב מגירויים שלא אמורים לגרום לכאב כך שאפילו גירוי קל על ידי רוח או בגד יכולים לגרום לתחושת כאב באזור הפגוע.

• כאב המדמה תחושה של שריפה או צריבה חשמלית.

• כאב חותך או דוקר.

• היפראלגזיה- גירוי שבדרך כלל גורם לתחושת כאב נסבלת כמו למשל דקירה לצורך בדיקת דם גורם לכאבים נוראיים שאי אפשר לשאת אותם.

• תחושת דגדוג, ישנוניות באיבר או נימול.

• אובדן תחושה- ניתן לאבד תחושה לכל אחד מתפקודי העצב כמו: חוסר תחושה של חום וכך נגרמות כוויות, חוסר תחושה של מיקום הגפה ובעקבות כך קשיים בהליכה או בביצוע כל פעולה ללא הסתכלות ממוקדת על הפעולה.
 


סיבות וגורמי סיכון

המנגנון המדויק בו נוצר הכאב הנוי רופאתי אינו ברור אך משערים שלאחר פגיעה בעצב הוא חוזר לתפקד בצורה שונה מאשר לפני הפציעה והוא שולח אותות לא נכונים אל המוח הבאים לידי ביטוי בתחושת כאב. בחלק מהמקרים הכאב הוא מולא אבל לרוב הכאב הוא נרכש במהלך החיים למרות שלא תמיד ברור מה היה הגורם להופעת הכאב העצבי. הגומרים יכולים להיות שימוש כרוני באלכוהול, מחסור בויטמינים, חשיפה למתכות, לרעלים, לתרופות ומחלות אוטואימוניות. כאב ממקור עצבי מופיע כחלק מהתסמינים במחלות הבאות:

סכרת- בחולי סכרת, בעיקר אלו שאינם מאוזנים, מתפתחים הפרעות עצביות בכפות הידיים והרגליים בעקבות פגיעה באספקת הדם לעצבים. ההפרעה יכולה לגרום לכאבים, תחושת נימול או דגדוג.

כאב עצבי בתר הרפס (Post-herpetic neuralgia) – וירוס הווריצלה זוסטר גורם להופעת מחלת האבעבועות רוח בילדים ולהופעת שלבקת חוגרת במבוגרים. במחלת השלבקת החוגרת מופיעות שלפוחיות על פני העור המלוות בכאבים ובתחושת שריפה, בדרך כלל בצד אחד של הגוף באזור ספציפי בצורה המזכירה חגורה. לעיתים לאחר השלבקת החוגרת נשארים כאבים עצביים למשך זמן ממושך, מצב זה מופיע בעיקר במבוגרים.

כאב עצבי של העצב הקרניאלי החמישי (trigeminal neuralgia)- תסמונת הכאב העצבי הנפוצה ביותר באזור הפנים מאופיינת בהופעה פתאומית של כאב עז בפנים הנמשך למשך מספר שניות. אצל הסובלים ממצב זה קיים אזור בפנים בו כל גירוי ולו הקל ביותר עשוי לגרום להופעת הכאבים.
  


תופעות נלוות וסיבוכים