אינדקס מחלות

דלקת עיניים Eye Infections

תאור

דלקת עיניים (Eye Infections) היא מחלת עיניים שכיחה ביותר הנובעת מהדבקה נגיפית, בקטריאלית או  ממקור מיקרואורגניזמי אחר. דלקת עיניים מתאפיינת בתסמינים של גרד, אדמומיות, עין דומעת, כאבים וסימפטומים נוספים הגורמים למטרד רב עבור החולה. דלקות עיניים ככל אינן מסוכנות אולם אם מזניחים את הטיפול בהן הן עלולות להתפשט ולגרום לנזק קבוע לעין ולראייה.


אנשים המרכיבים עדשות מגע דרך קבע נוטים לסבול יותר מדלקות עיניים בגלל החיידקים המצטברים על העדשה (לכן חשוב לנקות את העדשות עם נוזל לחיטוי). 
הטיפולים בדלקת עיניים (Eye Infections) הם שונים ותלויים במקור הזיהום.דלקת עיניים השכיחה ביותר היא דלקת הלחמית על רקע חיידקי (bacterial conjunctivitis). זיהומים שכיחים נוספים כוללים דלקת כרונית של העפעף (blepharitis), זיהום חיידקי מסוג סטאפילוקוקים (staphylococcal) ושעורה (Styes). שעורה הוא זיהום של בלוטות שומן קטנות הממוקמות לאורך שולי העפעף (בכל הקף העין), הוא מתבטא בנפיחויות, אודם וגרד מציק של העין. דלקת בעין מסוג שעורה יכולה לעבור מעצמה אחרי מספר ימים ללא טיפול רפואי, אך במקרים נדירים יתכנו סיבוכים אשר יצריכו פנייה לרופא עיניים.  


העין היא איבר חיצוני החשוף מאוד לפתוגנים רבים אשר יכולים לגרום לזיהומים. לכן לעין מנגנון הגנה משלה הכולל דמעות (מתפקדות כמסננת השוטפת את העין מגורמים זרים ומזיקים, זו הסיבה שהעין דומעת במגע עם גוף זר), ריסים ועפעפיים אשר משמשות כמגן פיסי מהסביבה. אולם גם מערכת יעילה זו חשופה למזהמים. מקור הזיהום יכול להיות מקומי (לדוגמה מהעפעפיים כמו במקרה של שעורה) או ממקום מרוחק יותר בגוף כגון הסינוסים.


דלקת עיניים (bacterial conjunctivitis) יכולה להיות גם תוצאה של טראומה, ניתוח עיניים ואף ליקויים במערכת החיסונית אשר לא מסוגלת להתמודד עם נגיפים וחיידקים שונים.דלקות עיניים הינן מדבקות ביותר לכן יש להקפיד על הגיינה אישית בזמן החשיפה לאדם החולה בדלקת עיניים (Eye Infections).


סימפטומים

הסימפטומים הכלליים של דלקת עיניים (Eye Infections) הם:
עיניים אדומות
גירוד מתמיד ומציק
תחושה של "חול בעיניים" או גוף זר אשר גורם לגירוי ולא ניתן לאיתור
קילוף ונפיחות של העפעפיים
ראייה מטושטשת
הפרשה מוגלתית
עיניים דומעות
כאבים

במקרים של דלקת הלחמית ממקור חיידקי התסמינים הם: עיניים מגרדות, תחושת גירוי בעין, הפרשות מוגברת של נוזלים ודמעות. העפעפיים יכולים להתנפח מאוד מה שיקשה מעט על פתיחת העין. במקרים של הדבקות העפעפיים כתוצאה מהפרשות אסור בשום פנים לנסות לפתוח את העין (בעזרת האצבעות) פיסית משום שפעולה זו יכולה לגרום נזק רב למבנה העין.

מקור נוסף לתסמינים של דלקת עיניים היא דלקת עפעפיים (Blepharitis) והיא אחת התופעות המוכרות ביותר כמקור לדלקת עיניים. תסמיניה הם: אדמומיות, נפיחות, עין שורפת, עקצוצים חדים, רגישות לאור וחספוס בעין. תסמינים חזקים יותר בהתעוררות משום שבמהלך השינה העין סגורה ולא מתאווררת כראוי.

שעורה (Styes) מתחילה כבליטה קטנה, אדומה ומגרדת על העפעף. הנפיחות והתסמינים מגיעים לשיאם כעבור שלושה ימים, אז הנוזלים מתנקזים החוצה והנפיחות יורדת לאיטה. תקופת ההחלמה משעורה היא כשבוע. 


סיבות וגורמי סיכון


תופעות נלוות וסיבוכים