אינדקס מחלות

כאב גרון sore throat

תאור

כאב גרון (sore throat) יכול להיגרם כתוצאה מגוון של גורמים ומופיע כתסמין עקרי ברבות מן המחלות הקשורות לדרכי הנשימה העליונות ודלקת הוושט. כאב גרון (sore throat) עשוי להיגרם על ידי נגיפים, חיידקים או פטריות. חלק מכאבי הגרון נגרמים על ידי מזהמים הנמצאים בקביעות בחלל הפה והלוע, וחלקםעל ידי מזהמים המגיעים דרך האוויר.
שתי הבקטריות הנפוצות ביותר העלולות לגרום לכאב גרון הן סטרפטוקוקוס ו-Arcanobacterium haemolyticum  (בעיקר בקרב מתבגרים, ולעיתים היא קשורה לפריחה אדומה קלה). בנוסף עישון, שאיפה של אויר מזוהם, נשימה של אוויר יבש דרך הפה, אלרגיות שונות ואפילו אבק עלולים לעורר לכאב גרון. 


מחלה נוספת בה התסמין הבולט ביותר הוא כאב גרון (sore throat) היא דלקת של השקדים (Tonsillitis). השקדים ממוקמים בחלק האחורי של הלוע ולכל אדם יש שניים (אחד מכל צד). ברגע שאזור זה מודבק על ידי ווירוס או חיידק, הוא הופך למודלק והשקדים מתנפחים מעבר לגודלם הרגיל, תסמין זה מלווה בכאב גרון, חום וקשיים בבליעה. למרות שהתמונה לדלקת נגיפית היא אופיינית, לא תמיד ניתן להבחין בוודאות בינה לבין דלקת חיידקית רק על סמך ההסתמנות הקלינית, ואז יש לבצע בדיקות נוספות לקביעת האבחון הסופי.

במקרים מסוימים כאב גרון עלול להופיע בעקבות טיפול באנטיביוטיקה, כימותרפיה או כל תרופה המשפיעה על מערכת החיסון. כאב גרון (sore throat) הנמשך מעבר לשבועיים רצופים עלול להצביע על קיומה של מחלה כרונית.


סימפטומים

הסימפטומים לכאב גרון (sore throat) הנובע מדלקת בשקדים (Tonsillitis) או בגרון הם :

בכאב בגרון ובאזור הלוע

חום גבוה

כאבי ראש

הופעת כתמים בהירים בגרון ועל השקדים

כאבים בבליעה

שקדים נפוחים ואדומים

נפיחות וכאב בלסת ובבלוטות הלימפה

כאב בטן (בעיקר בילדים)

הקאות (בעיקר בילדים עם דלקת בגרון)


סיבות וגורמי סיכון


תופעות נלוות וסיבוכים

התעלמות מכאב גרון (sore throat) על רקע של דלקת גרון עלול להוביל לקדחת שיגרונית     (Rheumatic Fever  RF)  מחלה זו היא מחלה דלקתית המופיעה בילדים ובמתבגרים ופוגעת במערכות רבות בגוף כמו לב, מפרקים, מערכת העצבים המרכזית והעור. היא תוצאה של חוסר טיפול בדלקת גרון שמעורב בה חיידק מסוג סטרפטוקוקוס  A. שכיחות המחלה עולה בטווח הגילאים 15-5, ללא הבדל בין בנים לבנות. מנתונים סטטיסטיים עולה שאצל 3%-2% מן הילדים אשר חלו בדלקת גרון מסוג סטרפטוקוקוס  A, ולא טופלו כראוי, הופיעה לאחר מכן קדחת השיגרון.