אינדקס מחלות

ITP Idiopathic Thrombocytopenic Purpura

תאור

טסיות הדם, הנקראות גם טרומבוציטים, מהוות מרכיב חשוב בדם ונוטלות תפקיד חשוב במערכת הקרישה. טסיות אינם תאים עצמאיים אלא הן נוצרות משברים של תא האב יוצר אותם – מגהקריוציט. הטסיות נמצאות בזרם הדם וכאשר הם נחשפות לפגם בדופן כלי הדם כמו במצבי פציעה או חבלה הם עוברות שפעול ונוטלות חלק ביצירת קריש הדם.

כשמספר הטסיות נמוך הסיכון לדימום עולה וישנו קושי בעצירת דימומים. בITP מערכת החיסון יוצרת נוגדנים כנגד הטסיות, כאשר הטחול מזהה את טסיות הדם המכוסות בנוגדנים הוא פועל באופן מיידי לפירוק של הטסיות ומספר הטסיות יורד. המצב מוגדר כITP רק בתנאי שמח העצם תקין ולא קיימת מחלה אחרת או חשיפה לרעלים שיכולה להסביר את הגורם לITP.
 

 


סימפטומים

לכמות הטסיות הנמוכה אין סימפטומים מיוחדים והיא לא גורמת לתחושה של עייפות, חולשה או קושי בריכוז אבל לדימום הנגרם בעקבות הספירה הנמוכה מתבטא בסימנים הבאים:

·         נקודות אדומות קטנות בגודל של ראש סיכה מפוזרות בצברים על פני העור וגורמות למראה המזכיר פריחה. הנקודות האלו נקראות "פטכיות" נגרמות בעקבות דימומים קטנים תת עוריים.

·         פצעים או נגעים סגלגלים נמצאים על פני העור והריריות כמו הפה והם נגרמים בעקבות דימום. פצעים אלו נקראים ארגמנת (purpura) והם לא נגרמים בגלל פציעה אלא הם נוצרים לבד, בעקבות הירידה במספר הטסיות.

·         דימומים נרחבים בתת עור יכולים לגרום להופעה של שטפי דם.

·         דם בשתן או בצואה.

·         דימומים מסיבה חיצונית או דימום וסתי בנשים נעשים קשים לעצירה או מוגברים מהרגיל.

·         דימום מוחי הינו סימפטום נדיר אבל הוא מסכן חיים.
 


סיבות וגורמי סיכון

באופן תקין מערכת החיסון מייצרת נוגדנים שנצמדים לחיידקים או מזיקים אחרים שחדרו לגוף ומסייעת בסילוקם. מסיבה שאינה ידועה (idiopathic) מערכת החיסון מתחילה לייצר נוגדנים הצמדים לטסיות וגורמים לטחול לפרק את טסיות הדם. בילדים, שסובלים מITP לזמן קצר בלבד, קיים קשר לזיהום ויראלי שהיה בתקופה שלפני הופעת הITP. במבוגרים, אצלם הITP נוטה להיות מחלה ממושכת, לא קיים טריגר ידוע להופעת המחלה.

במבוגרים השכיחות של ITP  גבוהה פי 2.5 אצל נשים מאשר בגברים. כיום השכיחות עומדת על כ-50 מקרים למיליון בני אדם, העלייה בשכיחות בשנים האחרונות מיוחסת לעלייה בתדירות ביצוע בדיקות דם שגרתיות בקרב האוכלוסייה. המחלה אינה מדבקת ואינה מועברת מאדם לאדם.
 


תופעות נלוות וסיבוכים

הסיבוך המסוכן ביותר הינו דימום קשה או תוך גולגולתי שיכול להיות מסכן חיים, סיבוך זה הינו נדיר. הסיבוכים הנפוצים יותר הינם סיבוכי הטיפול בסטרואידים וכריתת הטחול.