אינדקס מחלות

כוויה Burn

תאור

כוויה היא פגיעה נפוצה שמתרחשת ברמה היומיומית, כאשר לרוב מדובר בפגיעה קלה.
ישנם מספר רב של סוגי כוויות, הכוויה הנפוצה ביותר היא כוויה עקב מגע ישיר לחום אך ישנם גם כוויות שנגרמות מחשיפה לשמש או קרינה, מגע בחשמל או חומרים כימיים ועוד.
הטיפול בכוויה תלוי בעומק הכוויה והקיפה, זה יכול להיות מטיפול ביתי עקב פגיעה קלה  ועד לאשפוז בבית חולים עקב פגיעה חמורה ומסכנת חיים .

סוגי הכוויות:

את הכוויה מחלקים על פי דרגות חומרה כאשר לכל דרגת חומרה ישנם מאפיינים חיצוניים שונים, סיבוכים אופייניים ודורשת טיפול אחר.

דרגה 1 (הקלה ביותר) : הפגיעה היא רק בשכבה החיצונית של העור- אפידרמיס.העור לרוב יהיה אדום או נפוח ולא צפוי להיות נזק קבוע מכוויה זו.

דרגה 2: פגיעה בשתי שכבות העור האפידרמיס והדרמיס. בפגיעה זו העור לרוב נראה רטוב או לח ויכולות להופיע שלפוחיות. עלולה להתפתח צלקת קבועה במקום הכוויה.

דרגה 3: הפגיעה חודרת עמוק מעבר לשכבות העור ופוגעת גם ברקמה התת עורית. העור לרוב יראה נוקשה, שעוותי ולעיתים מחוספס. עלולה להיות פגיעה בקצות עצבים שתגרום בעתיד לתחושת נימול או חוסר תחושה כללי באזור הפגוע.

דרגה 4 (החמורה ביותר): הפגיעה חודרת עמוק גם מעבר לשכבה התת עורית ולפגוע בשרירים, גידים, רצועות, כלי דם, עצבים ועצמות. העור יהיה מושחר או מפוחם. הפגיעה בעצבים יכולה להיות חמורה מאד עד למצב שבו לא תהיה תחושת כאב.


סימפטומים


סיבות וגורמי סיכון


תופעות נלוות וסיבוכים

לכוויות יכולים להיות סיבוכים שונים שגורמים לנזק מלבד הנזק המקומי באזור הכוויה:

•    זיהומים: העור משמש כמחסום המגן מחדירתם של גורמים מזיקים אל תוך הגוף. הכוויה גורמת לפגיעה במחסום ההגנה ולכניסת מזהמים שונים מה שעלול לגרום לזיהום מקומי באזור הפגיעה ואף חמור מכך לזיהום כללי יותר של אלח דם שעלול להיות מסכן חיים.

•    תת נפח: בעקבות הכוויה עלול להיות איבוד מוגבר של נוזלים בעקבות פגיעה בכלי הדם ובעקבות פגיעה במחסום העור שמגן מבריחת נוזלים זה עלול להתפתח לתת נפח (היפוולמיה) מצב שגורם לירידה בכמות הדם שהלב יכול לספק לרקמות הגוף ולנזק חמור.

•    תת חום: הפגיעה בעור עשויה לגרום לאיבוד רב של חום. במידה והגוף לא מצליח לייצר את החום הדרוש על מנת לפצות על החום שאובד דרך הפגיעה בעור, טמפרטורת הגוף יורדת מה שיכול להיות מצב מסכן חיים.

•    פגיעה נשימתית: נשימה של אוויר חם מידי ועשן גורמת לפגיעה בדרכי האוויר שיכולות לגרום להפרעות נשימתיות קשות.

•    הצטלקות: תהליך הריפוי כרוך לעיתים ביצירת רקמה צלקתית כאשר הרקמה היא חיצונית ישנו נזק אסתטי אולם גם עלולה להווצר הגבלה בתנועה במידה והצלקת היא על פני מפרק. תהליך ההצטלקות מתרחש גם בחלקים הפנימיים כך שגם רקמת השריר והגיד עלולים לעבור תהליך של הצטלקות שגורמים להתקצרות הרקמה, להגבלה בתנועה ולפגיעה במפרק.