אינדקס מחלות

שיעור יתר בנשים Hirsutism

תאור

תופעת שיעור היתר בנשים מתחלקת לשתי תת קטגוריות עיקריות כתלות במקור לעודף השיער. כאשר הסיבה לשיעור היתר היא ממקור הורמונאלי התופעה נקראת הירסוטיזם
( (Hirsutism, ואילו במקרים בהם הגורם לבעיה הוא לא הורמונאלי, שיעור היתר יקרא: היפרטריכוזיס (Hypertrichosis). שיעור יתר בנשים מסוג היפרטריכוזיס מתאפיין בפזור כללי של שיער עדין על פני הגוף, יתכן יותר בידיים וברגליים. לרקע עדתי ותורשתי יש השפעה חזקה במקרה זה כמו גם לרמות מוגברות של הורמוני המין הזכריים בדם. לעיתים מצב זה עלול להופיע בנשים המטופלות בתרופות אשר מעודדות יצור הורמוני מין זכריים ביתר.
שעור יתר בנשים הנגרם עקב הפרשת יתר של הורמוני מין זכריים, מסוג הירסוטיזם (Hirsutism), מתאפיין בגידול יתר של שיער פנים, סנטר, צוואר, קו האמצע של החזה והבטן, גב עליון ותחתון, עכוזים וחלק פנימי של הירכיים. מרקם השיער הוא גס ושחור, ויכול להיות מלווה בהפרשה מוגברת של בלוטות החלב בעור ופצעי בגרות. כיוון שרגישות זקיקי השערה ובלוטות החלב שונים יתכנו מקרים בהם בולטים רק פצעי הבגרות, והופעת השיער מגיעה מאוחר יותר.


סימפטומים

תסמינים של שיעור יתר בנשים מתאפיינים בצמיחה מוגברת של שיער (המזכיר במראהו את שיער הקרקפת) באזורים כמו: שפה עליונה, סנטר, פאות הלחיים, סביב הפטמות או בטן תחתונה. שיעור יתר יכול להתפתח גם בגב, הכתפיים, אזור החזה ובטן עליונה. שיעור יתר נפוץ בעיקר בנשים בתקופת גיל ההתבגרות ובגילאים מאוחרים יותר. אם התופעה מתפתחת לפני גיל ההתבגרות ההסבר לכך יכול להיות הורמונאלי. מקרים מסוג זה חייבים לעבור ברור מקיף אצל רופא, כדי למנוע בעיות הורמונאליות בעתיד.


סיבות וגורמי סיכון

במקרים בהם שעור היתר הוא ממקור הורמונאלי (הירסוטיזם) זקיקי השיער עוברים גירוי יתר על ידי ההורמונים מסוג אנדרוגן, טסטוסטרון או הורמוני מין נוספים. אנדרוגנים הם הורמוני המין הדומיננטיים אצל גברים, ואילו בנשים בדרך כלל יש רמות נמוכות של אנדרוגנים. שיעור היתר בנשים יכול להיגרם על ידי רמות גבוהות באופן חריג של אנדרוגנים, או גירוי ביתר של הזקיק ברמות נורמאליות של ההורמון.
במקרים מסוימים רמות חריגות של אנדרוגן יתכנו בעקבות נטילת תרופות מסוג: progestins (אשר יכולות להימצא בגלולות למניעת הריון), סטרואידים אנדוגניים או תרופות המעודדות את הגוף בעקיפין לייצר רמות גבוהות של אנדרוגן. תרופות מסוג זה כוללות תרופות לטיפול בבחילה, סכיזופרניה, התקפים אפילפטיים, מיגרנות, הפרעה דו קוטבית, תוקפנות ויתר לחץ דם. 
לעיתים שיעור היתר בנשים יגרם כתוצאה מפעילות חריגה של השחלות, בלוטת יותרת הכליה או בלוטת יותרת המוח.
במקרים של שיעור יתר כתוצאה ממקור לא הורמונאלי היפרטריכוזיס (Hypertrichosis) דפוס צמיחת שיער הפנים שונה במעט. לדוגמה: שיערות בין הגבות, באזור המצח, הרקות ופאות הלחיים. שיעור זה יכול להיגרם בעקבות בעיות בבלוטת התריס ,אנורקסיה נרבוזה או משימוש ארוך טווח בתרופות.


תופעות נלוות וסיבוכים