אינדקס מחלות

בלוטות לימפה נפוחות Swollen Glands

תאור

בלוטות הלימפה 

בלוטות הלימפה בעלות תפקיד חשוב בהגנת הגוף נגד זיהומים. הן עשויות להתנפח אפילו אם הזיהום שטחי או בלתי נראה, אף שבדרך כלל ניתן לזהות את הזיהום שגורם לנפיחות.


קראו עוד:  על מה מעידות בלוטות לימפה נפוחות?  ;   קשריות (בלוטות) לימפה מוגדלות (לימפאדנופתיה, לימפאדניטיס)בלוטות לימפה נפוחות בצוואר 

בלוטות לימפה נפוחות בצוואר, מלוות בדרך כלל בכאבי גרון או בדלקות אוזניים. נפיחות בבלוטה מעידה שהיא משתתפת במאבק נגד הזיהום.


בלוטות הלימפה מוגדלות במפשעה

בלוטות לימפה מוגדלות במפשעה ניתן לאתר במישוש כאשר יש זיהום בכפות הרגליים, ברגליים או באזור אברי המין. פעמים רבות בלוטות אלו נפוחות כאשר לא נראה זיהום ברור.


בלוטות לימפה נפוחות מאחורי האוזניים

בלוטות לימפה נפוחות מאחורי האזניים הן, לרוב, תוצאה של זיהום בקרקפת. אם אין זיהום בקרקפת, ייתכן שהאדם סבל באחרונה או שהוא סובל מאדמת. מונונוקליאוזיס או מחלת הנשיקות יכולה גם לגרום לנפיחות בבלוטות מאחורי האוזניים.


אם בלוטה נפוחה היא גם אדומה ורגישה, ייתכן זיהום חיידקי בתוך הבלוטה עצמה שדורש טיפול אנטיביוטי.
ביתר המקרים בלוטות נפוחות אינן דורשות טיפול כיוון שהן פשוט נלחמות בזיהומים במקומות אחרים.
אם לנפיחות מתלווה כאב גרון או כאב אוזניים, עם זאת, בדרך כלל בלוטות נפוחות הן תוצאה של דלקת נגיפית (ויראלית) שאינה דורשת טיפול.


אם הבחנתם בגדילה מתמשכת של בלוטה אחת או של מספר בלוטות במהלך תקופה של שלושה שבועות, יש לפנות לייעוץ רפואי. במקרים נדירים מאוד עשויות בלוטות נפוחות להוות סימן לבעיה רצינית.


סימפטומים


סיבות וגורמי סיכון


תופעות נלוות וסיבוכים