אינדקס מחלות

בקע סרעפתי Hiatal hernia

תאור

הסרעפת בנויה מרקמת חיבור ורקמת שריר והיא מפרידה בין חלל הבטן, המכיל בעיקר את אברי מערכת העיכול והשתן, לבין חלל החזה, המכיל את הריאות והלב. בצורה תקינה הוושת עוברת דרך הסרעפת מחלל החזה אל הקיבה בחלל הבטן.
 בבקע סרעפתי ישנו מעבר שאינו תקין של חלק מהקיבה אל חלל בית החזה.המעבר נעשה דרך פתח שדרכו אמורה לעבור הוושט בלבד. לרוב, הבקע הוא קטן ואינו גורם לבעיה כלשהי. במקרה כזה הוא מתגלה בצורה מקרית על ידי הרופא מאחר ואינו מורגש כלל בשום צורה שהיא. במידה והבקע גדול הוא עלול לגרום לחזרה של תוכן קיבה אל הוושט מה שגורם לצרבת ולכאבים בחזה.
הטיפול לבקע סרעפתי גדול יכול להיות תרופתי או ניתוחי כתלות בגודל הבקע ובמידת ההפרעה לה הוא גורם.
 


סימפטומים

בקע סרעפתי קטן יכול שלא לגרום לשום תופעה. אולם, בקע סרעפתי גדול יכול להתבטא בסימנים הבאים:

•    צרבת.
•    גיהוקים.
•    כאבים בחזה.
•    בחילה.

במידה ומופיעים אחד או יותר מן הסימפטומים הללו מומלץ להתייעץ עם רופא בנוגע לאבחנה והטיפול.
 


סיבות וגורמי סיכון

הבקע נוצר כאשר הפתח בסרעפת הוא רחב מהרגיל.הוא יכוללהיות מורחב מזמן הלידה או בעקבות:

1.    החלשות השריר שיוצר את הפתח התקין דרכו עוברת הושת- כאשר השריר נחלש הפתח מתרחב וישנה אפשרות שהקיבה תעבור דרך הפתח הזה אל חלל החזה. השריר יכול להיחלש בעקבות פגיעה או שהוא יכול להיות חלש באופן מולד בגלל גורמים גנטיים.
2.     לחץ מוגבר המופעל על השריר היוצר את הפתח-לחץ מוגבר יכול לגרום למצב בו השריר לא עומד בלחץ והקיבה פורצת דרכו אל חלל החזה. לחץ גבוה בחלל הבטן נוצר בזמן שיעול, הקאה, פעילות מעיים מאומצת וכן בזמן הרמת דברים כבדים.

הבקע הסרעפתי נפוץ יותר  מעל גיל 50, בסובלים מהשמנת יתר וכן אצל מעשנים.
 
 


תופעות נלוות וסיבוכים

הבקע הסרעפתי עלול לגרום למצב של צרבת או רפלוקס קיבתי וושטי. במהלך הרפלוקס חומצות קיבה עולות אל הוושט שאינה יכולה לעמוד בחומציות גבוהה זו. הגירוי החומצי יכול לגרום לכיבים בוושט, במידה ותהליך זה נמשך זמן רב עלול להווצר תהליך קדם סרטני ברירית הוושט (תסמונת בארט).