אינדקס מחלות

וריקוצלה (דליות האשך) varicocele

תאור

וריקוצלה היא הגדלה של וריד או מספר ורידים בתוך שק האשכים בדומה ל"דליות" המופיעות ברגליים או במקומות אחרים בגוף.

וריקוצלה היא גורם נפוץ לירידה בכמות תאי הזרע וכן לפגיעה באיכות הזרע, שניתנים לאבחון על ידי בדיקת זרע פשוטה. וריקוצלה יכול גם לגרום להקטנת האשך והתכווצותו. אך למרות זאת, לא כל הוריקוצלה גורמים לפגיעה בתאי הזרע.

מרבית הוריקוצלה מתגלים בשלב מוקדם ואפשר לטפל בהם בצורה ניתוחית.    


סימפטומים

במרבית המקרים וריקוצלה אינו גורם לתסמינים, במקרים בהם הוא גורם לכאב הכאב מאופיין ב:

-          משתנה מכאב עמום או תחושת כאב באשך ועד לכאב חד ביותר.

-          הכאב מוחמר בישיבה, עמידה או מאמץ גופני במיוחד כאשר מדובר בתקופה ממושכת.

-          הכאב מחמיר במהלך היום והוא הכי קשה בשעות הערב והלילה.

-          הכאב מוקל לאחר שכיבה על הגב.

לוריקוצלה נטייה לגדול כך שככל שחולף הזמן הוא נעשה יותר מורגש ומפריע.
     

 


סיבות וגורמי סיכון

חבל הזרע (spermatic cord), בנוסף לצינור הזרע, מכיל גם כלי דם שתפקידם הוא להזין את האשך. הסיבה להתרחבות הורידית באשך בזמן וריקוצלה אינה ברורה אך, מרבית המומחים מאמינים שהסיבה המרכזית לכך היא פגיעה במסתמים הוורידיים, שמסייעים בחזרת הדם מהאשך אל הגוף, וכתוצאה מכך גודש בוורידי באשך. כתוצאה מהגודש הממושך הורידים גדלים ומתרחבים.

הוריקוצלה נוטה להתפתח בתקופת ההתבגרות יותר מאשר בכל תקופה אחרת במהלך החיים ולכן גורם הסיכון המרכזי להתפתחות תופעה זו הוא גיל שבין חמש עשרה לעשרים וחמש. הוריקוצלה מופיע במרבית המקרים באשך השמאלי וזאת בגלל שהווריד של האשך השמאלי נמצא במצב אנכי יותר לעומת ווריד האשך השמאלי שנמצא בזווית המסייעת לניקוז הדם ממנו. אולם, וריקוצלה באשך השמאלי פוגע גם ביצור הזרע של האשך הימני.
             


תופעות נלוות וסיבוכים

התכווצות של האשך: רובו הגדול של האשך מורכב מסדרה של צינורות המייצרים את תאי הזרע. כאשר יצור הזרע נפגע צינורות אלו נפגעים והאשך מתכווץ. אחד ההסברים לנזק הוא שהצטברות הדם באשך גורמת להשפעה מוגברת של החומרים הרעילים הגורמים למוות של תאים.

ירידה עד לחוסר מוחלט בפוריות: הטמפרטורה האידיאלית לתפקוד של תאי האשך היא כ-35 מעלות, ולכן האשכים ממוקמים בשק האשכים מחוץ לגוף. התפקיד המרכזי של המערכת הוורידית הענפה באשך הוא לקרר את האשך ולמנוע התחממות שלו. כאשר זרימת הדם באשך איטית מהרגיל, בגלל הוריקוצלה, טמפרטורת האשך עלולה לעלות ולהוביל לירידה בתנועתיות של תאי הזרע.

קראו עוד: בדיקת זרע