אינדקס מחלות

שלבקת חוגרת Herpes Zoster

תאור

הנגיף המחולל שלבקת חוגרת הוא נגיף DNA ממשפחת נגיפי ההרפס שהאדם הוא המאגר הבלעדי שלו. צורת ההידבקות היא מאדם לאדם בחדירת הנגיף דרך ריריות דרכי הנשימה והלחמית. היא מתרחשת בדרך כלל בתקופת הילדות והמחלה הנגרמת בעקבותיה היא אבעבועות רוח.

עם התקדמות המחלה חודר הנגיף לגנגליונים התחושתיים (דורזליים) של חוט השדרה ולעצבי הגולגולת ונשאר שם בצורה רדומה. שיפעול הנגיף בגנגליונים (כתוצאה מחוסר איזון בין מערכת החיסון לנגיף, כנראה) מוביל למחלות האחרות שגורם הנגיף.

המחלה השכיחה שנגרמת על ידי שיפעול נגיף וריצלה זוסטר היא שלבקת חוגרת (הרפס זוסטר). מקור השם שלבקת חוגרת בהסתמנות השלפוחיות לאורך פיזור העצבים, אשר לא פעם הן נראות בצורת חגורה.

מחלה זו מתרחשת פעם אחת בחיים, ומופיעה בעיקר במבוגרים בשיעור של עד 20% (השכיחות הגבוהה 10-5 ל-1,000 מעל גיל 60). המחלה מאופיינת בהופעת נגעים בצורת שלפוחיות לאורך סעיף העצב שבגנגליון אשר בו שוכן הנגיף (עור - דרמטום, פנים, ריריות העיניים, קרנית, עור התוף ועוד).

בדרך כלל אי-הנעימות הקשורה במחלה היא כאב, אולם באיברים כמו פנים ועיניים עלולה המחלה לגרום לצלקות ולנזקים. בנוסף לכך עלול הזיהום לגרום, לאחר ההבראה, לכאבים שארייתיים (נוירלגיה בתר-הרפטית המתרחשת ב-25%-50% מהחולים מעל גיל 50, ומתבטאת בכאב עז, ממושך או נישנה).

אצל חולים מדוכאי חיסון וזקנים יכולה המחלה להתפשט בהיקף מערכתי ולגרום אף למוות. תסמונות נוספות שעלולות לגרום לשיפעול הנגיף הן מנינגואנצפליטיס, חולשה מוטורית, התסמונת ע"ש גילאן ברה (כתוצאה ממעורבות הגנגליונים המוטוריים הסמוכים לגנגליונים התחושתיים בחוט השדרה) ומיאליטיס רוחבי של חוט השדרה (Transverse myelitis).

ד"ר דן מירון

האנציקלופדיה הישראלית לרפואה
הוצאת ידיעות ספרים 2007


סימפטומים


סיבות וגורמי סיכון


תופעות נלוות וסיבוכים