אינדקס מחלות

אי-ספיקה במסתם הוותין (אאורטלי) Aortic regurgitation

תאור

המסתם האאורטלי ממוקם בין החדר השמאלי של הלב לבין העורק הראשי היוצא ממנו ומספק דם לכל הגוף (הוותין - אב העורקים). במצב של אי-ספיקה המסתם אינו נסגר בצורה תקינה, וקיימת דליפה של דם מהוותין לחדר השמאלי. הדליפה נגרמת כתוצאה מליקוי בעלי המסתם, מהרחבה של טבעת המסתם, ממחלה של הוותין או מטראומה. כתוצאה מהדליפה נדרש החדר השמאלי להעביר מדי פעימה נפח גדול יותר של דם לוותין (נפח פעימה מוגדל), ותהליך זה יגרום, במשך הזמן, להרחבת החדר השמאלי. אי-ספיקה של מסתם הוותין יכולה להיות כרונית או חדה, בדרגה קלה עד קשה. החומרה של אי-ספיקת מסתם הוותין תלויה בגודל הפתח במסתם שדרכו מתרחשת הדליפה בדיאסטולה (פרק הזמן במהלך הפעימה שבו המסתם סגור), בהפרש הלחצים בין שני צידי המסתם ובמשך הדיאסטולה. חלק מהאנשים הלוקים בליקוי זה לא יחושו בכך במשך שנים, אך עם העלייה בחומרת הליקוי ובעומס על החדר השמאלי, יופיעו התסמינים.


סימפטומים

עייפות, קוצר נשימה, בצקות, הפרעות בקצב הלב ותעוקת חזה. תסמינים אופייניים אצל אנשים שלקו בדליפה כרונית משמעותית של מסתם הוותין: הבדל גדול בין לחץ-הדם הסיסטולי והדיאסטולי, דופק מודגש ואיוושה דיאסטולית אופיינית מעל המסתם האאורטלי.


סיבות וגורמי סיכון

אי-ספיקת מסתם הוותין יכולה להיגרם ממספר מחלות. תיתכן אי-ספיקה מישנית לקיום מסתם ותין בן שני עלים (במקום שלושה) שהוא מום מלידה; מחלה זיהומית הפוגעת במסתם עצמו; מחלת לב רימטית; מחלות שבמהלכן נגרמת פגיעה לוותין באזור הסמוך למסתם כמו בהרחבה של הוותין בתסמונת מרפן; קרע בדופן הוותין; יתר-לחץ-דם וכתוצאה מטראומה.


תופעות נלוות וסיבוכים