אינדקס מחלות

סרטן בלוטת התריס Thyroid cancer

תאור

סרטן בלוטת התריס מתפתח בתוך התאים של בלוטת התריס שלך שהיא מעין בלוטה שצורתה דומה לפרפר, הממוקמת בבסיס הצוואר שלך, מעט מתחת לפיקת הגרוגרת. בלוטת התריס שלך מייצרת הורמונים אשר תפקידם לווסת את קצב הלב שלך, את לחץ הדם, חום הגוף והמשקל.

בשנים האחרונות, נראה כי שיעור הלוקים במחלת סרטן בלוטת התריס עולה בהתמדה, דבר אשר, לדעת הרופאים, בא כתוצאה מפיתוח טכנולוגיות חדשות אשר מאפשרות להם להביא לגילוי גידולים סרטניים קטנים מאוד בבלוטת התריס אשר לא ניתן היה לגלות עד כה.

תרופות לטיפול בסרטן בלוטת התריס:

אלטרוקסין


סימפטומים

סרטן בלוטת התריס אינו נוטה להביא להופעתם של תסמינים כלשהם בשלבים המוקדמים של המחלה. 

גידול סרטני בבלוטת התירס יכול להביא להופעת התסמינים הבאים:

·          גוש המופיע מתחת לעור אשר ניתן לחוש בו במישוש אזור הצוואר
·          הופעת שינויים בקול, הכוללים צרידות ההולכת ומחמירה
·          בעיות בבליעה
·          כאבים בצוואר ובגרון
·          בלוטות לימפה נפוחות באזור הצוואר


סיבות וגורמי סיכון

אין וודאות לגבי מהו הגורם להופעת סרטן בלוטת התריס. סרטן בלוטת התריס מתפתח כאשר בתאים של בלוטת התריס שלך מתחוללים שינויים גנטיים (הזחות – מוטציות). 

הזחות אלה מאפשרות לתאים לגדול ולהתרבות במהירות. התאים מאבדים את יכולתם למות, כפי שתאים בריאים נוהגים לעשות. ההצטברות של התאים החריגים יוצרת את הגידול הסרטני. התאים החריגים יכולים לפלוש אל עבר רקמות סמוכות ויכולים להתפשט בכל הגוף.

זנים של סרטן בלוטת התריס

קביעת הזן של סרטן בלוטת התריס יקבע בהמשך את דרכי הטיפול ואת סיכויי ההחלמה שלך. הזנים השונים של סרטן בלוטת התריס כוללים:

סרטן פאפילארי (פטמתי) של בלוטת התריס.
סרטן פאפילארי של בלוטת התריס הינו הזן הנפוץ ביותר, ומהווה כ- 80 אחוזים מכלל המקרים של סרטן בלוטת התריס. סרטן פאפילארי של בלוטת התריס יכול להתפרץ בכל גיל, אולם הוא מאובחן בעיקר אצל בני אדם בין הגילאים 30 ל- 50.

סרטן פוליקולארי (זקיקי) של בלוטת התריס.
סרטן פוליקולארי של בלוטת התריס כולל בתוכו גם את זן הסרטן בתאי Hurthle. סרטן פוליקולארי של בלוטת התריס מאובחן בעיקר אצל בני אדם אשר עברו את גיל ה- 30.

סרטן מדולארי (לשדי) של בלוטת התריס.
סרטן מדולארי של בלוטת התריס נוטה להיות משויך לקבוצת הסרטנים המתפרצים על בסיס תסמונות גנטיות תורשתיות אשר גורמות להופעת גידולים סרטניים בבלוטות אחרות. אולם מרבית המקרים של התפרצות סרטן מדולארי של בלוטת התריס אינם משויכים לתסמונות גנטיות תורשתיות.

סרטן אנאפלאסטי (ממאיר) של בלוטת התריס.
סרטן אנאפלאסטי של בלוטת התריס הינו זן נדיר ביותר, הוא תוקפני מאוד וקשה מאוד לטיפול. סרטן אנאפלאסטי של בלוטת התריס מאובחן בעיקר אצל בני אדם אשר עברו את גיל ה- 60.

לימפומה של בלוטת התריס.
לימפומה של בלוטת התריס מתחילה את דרכה בתאים של המערכת החיסונית של בלוטת התריס. סרטן מסוג לימפומה של בלוטת התריס הינו זן נדיר ביותר. הוא מאובחן בעיקר אצל בני אדם אשר עברו את גיל ה- 70.

גורמים אשר יכולים להעלות את רמת הסיכון שלך ללקות במחלת סרטן בבלוטת התריס כוללים בין השאר:

חשיפה לרמות גבוהות של קרינה.
דוגמאות לחשיפה לרמה גבוהה של קרינה כוללים את החשיפה לקרינה כתוצאה מטיפולי הקרנות באזור הצוואר והראש או מחשיפה לקרינה הבאה כתוצאה מתאונות גרעיניות או ניסויים בכלי נשק גרעיניים.

עבר משפחתי או אישי של מחלת הזקפת (
goiter). הזקפת הינה הגדלה של בלוטת התריס שאינה סרטנית.

תסמונות גנטיות מסוימות העוברות בתורשה.
התסמונות הגנטיות אשר מגדילות את הסיכון ללקות בסרטן של בלוטת התריס כוללות בין השאר עבר משפחתי של תחלואה בסרטן מדולארי (לשדי) של בלוטת התריס, multiple endocrine neoplasia, ו- adenomatous polyposis.


תופעות נלוות וסיבוכים

סרטן בלוטת התריס החוזר ונשנה

למרות הטיפולים, סרטן בלוטת התריס יכולה לחזור בשנית, גם אם בלוטת התריס שלך הוסרה בניתוח. דבר זה יכול להתרחש במידה ותאים בגודל מיקרוסקופי התפשטו אל מעבר לבלוטת התריס עוד בטרם היא הוסרה. הופעה חוזרת של סרטן בלוטת התריס יכולה להופיע עשרות שנים לאחר הטיפולים.

סרטן בלוטת התריס עלול להופיע בשנית במקומות הבאים:

·          בלוטות הלימפה בצוואר
·          בחתיכות רקמה קטנות של בלוטת התריס אשר נותרו מאחור לאחר ניתוח הכריתה של הבלוטה
·          מקומות אחרים בגוף – במרבית המקרים בריאות או בעצמות

סרטן בלוטת התריס אשר חוזר בשנית ניתן לטיפול. הרופא המטפל בך יכול להמליץ לך על ביצוע בדיקות דם תקופתיות או סריקות של בלוטת התריס על מנת לחפש סימנים המעידים על כך כי סרטן בלוטת התריס חזר בשנית.