אינדקס מחלות

סרטן הלבלב Pancreatic cancer

תאור

סרטן הלבלב מתחיל להתפתח ברקמות הלבלב שלך – איבר פנימי גדול אשר ממוקם בצורה אופקית בחלקה האחורי התחתון של חלל הבטן שלך. הלבלב שלך מפריש אנזימים אשר מסייעים לתהליכי העיכול גו גם הורמונים אשר מסייעים לווסת את חילוף הסוכרים בגוף שלך.

סרטן הלבלב הינו סרטן שסיכויי ההחלמה ממנו קלושים מאוד, גם אם האבחנה ניתנה בשלב מוקדם מאוד של המחלה. סרטן הלבלב נוטה להתפשט במהירות רבה ומתגלה רק לעיתים נדירות בשלבים המוקדמים של המחלה, וזאת הסיבה העיקרית לכך שהוא מהווה את הסרטן בעל רמת התמותה הגבוהה ביותר. התסמינים לרוב אינם מופיעים אלא רק לאחר שהסרטן נמצא בשלב מתקדם יחסית והסרה ניתוחית של הגידול אינה עוד בגדר אפשרות.


סימפטומים

התסמינים המלווים את סרטן לבלב אינם מופיעים לרוב עד אשר הסרטן הנמצא בשלב מתקדם יחסית. 

כאשר התסמינים מתחילים להופיע הם עלולים לכלול בין השאר:

·          כאבים ברום הבטן המקרינים אל עבר הגב שלך
·          הופעת גוון צהוב בעורך ובלובן העיניים (צהבת)
·          חוסר תיאבון
·          אובדן משקל
·          דיכאון


סיבות וגורמי סיכון

סרטן הלבלב מתרחש כאשר תאים של הלבלב שלך מפתחים הזחות (מוטציות) גנטיות. הזחות אלה גורמות לתאים להתרבות בצורה בלתי מבוקרת ולהאריך את תוחלת החיים שלהם הרבה מעבר שלב שבו תאים רגילים היו מתים. התאים הללו מצטברים ועלולים ליצור גידול.

להבין את הלבלב שלך

גודל הלבלב שלך כ- 15 סנטימטרים ודומה בצורתו לאגס השכוב על צידו. הלבלב מהווה איבר מרכזי במערכת העיכול שלך. הוא מפריש הורמונים, הכוללים את האינסולין, על מנת לסייע לגוף שלך לעבד את הסוכרים. כמו כן הוא מייצר מיצי עיכול המסייעים לגוף שלך בתהליכי עיכול המזון.

סוגים של סרטן הלבלב

סוגי התאים אשר מעורבים בסרטן הלבלב עוזרים לקבוע את הטיפול שיהיה היעיל ביותר עבורך. הסוגים של סרטן הלבלב כוללים:


סרטן אשר מתפתח בתעלות הלבלב (אדנוקרצינומה)
. התאים אשר מרפדים את תעלות הלבלב שלך מסייעים בייצור מיצי העיכול. מרבית המקרים של סרטן הלבלב הם מסוג אדנוקרצינומה. לעיתים מכנים את סוג הסרטן הזה גם גידולים בעלי הפרשה הורמונאלית חיצונית.

סרטן אשר מתפתח בתאי ייצור ההורמונים.
סרטן אשר מתפתח בתאים המייצרים את ההורמונים שבתוך הלבלב שלך ומכונים גידולים בעלי הפרשה הורמונאלית פנימית. גידולים מסוג זה הינם נדירים ביותר.

הגורמים אשר יכולים להעלות את הסיכון שלך ללקות בסרטן הלבלב כוללים בין השאר:

·          עישון 
·          בעלי עודף משקל 
·          בעלי עבר משפחתי של דלקת לבלב (Pancratitis)
·          בעלי עבר משפחתי של סרטן הלבלב
·          בעלי עבר משפחתי של תסמונות שונות אשר יכולים להעלות את רמת הסיכון ללקות בסרטן הלבלב, כגון הזחה גנטית המכונה BRCA2, תסמונת פוייץ יגר, תסמונת לינץ' ונטייה משפחתית להתפתחות גידולים חריגים מסוג מלנומה ממאירה (FAMMM)
·          גיל מבוגר. סרטן הלבלב נוטה להופיע בשכיחות גבוהה יותר אצל קשישים. מרבית בני האדם מאובחנים כלוקים בסרטן הלבלב נמצאים בשנות ה- 70 וה- 80 שלהם.


תופעות נלוות וסיבוכים

ככל שמחלת סרטן הלבלב המצא בשלב מתקדם יותר, כך הוא עלול ליצור סיבוכים אפשריים, וביניהם בין השאר:

·          צהבת
·          כאבים
·          חסימת מעיים
·          אובדן משקל
·          מוות