אינדקס מחלות

מלנומה Melanoma

תאור

מלנומה, הסוג החמור ביותר של סרטן העור, מתפתחת בתאים אשר אחראים על ייצור השחרן (מלנין) – אותו צבען (פיגמנט) אשר מעניק לעור את צבעו. מלנומה יכולה להתפתח גם בגלגל העין, ולעיתים נדירות מאוד גם באיברים הפנימיים, כמו המעיים.

עדיין לא ברור מהי הסיבה המדויקת אשר גורמת להופעת סוגי מלנומה שונים, אולם חשיפה לקרניים אולטרה סגולות (UV) מהשמש או ממנורות ומיטות שיזוף מגדילה מאוד את רמת הסיכון לפתח את סרטן העור מסוג מלנומה.

הימנעות מחשיפה מיותרת לקרני השמש יכולה לסייע במניעת התפתחות המלנומה. מודעות לסימני האזהרה של סרטן העור תסייע לגילוי מוקדם של השינויים בעור כדי לאפשר קבלת טיפול עוד בטרם הם יתפשטו. סרטן מסוג מלנומה ניתן לטיפול בהצלחה יתרה במידה והוא מתגלה מוקדם.


סרטן עור, מלנומה


סימפטומים

המלנומה יכולה להתפתח בכל מקום בגוף, אולם במרבית המקרים האזורים של העור שהיו נתונים לחשיפה מרובה לקרני השמש, כמו הגב, הרגליים, הזרועות והפנים, יהיו המועדים יותר לפתח את המלנומה. מלנומה יכולה להופיע גם באזורים אשר לא נחשפים רבות לקרני השמש, כגון כפות הרגליים, כפות הידיים או על גבי משטחי הציפורן.

התסמינים הראשונים אשר מלווים את המלנומה כוללים שינוי המתרחש בשומה קיימת, או התפתחות גידול חדש בעל מראה חריג על פני העור.

שומות רגילות
שומות רגילות הן בעלות צבע אחיד בדרך כלל, כגון גוון שזוף, חום או שחור, הן בעלות גבול ברור אשר מפריד בין השומה לרקמת העור הרגילה הסובבת אותה. הן בעלות צורה סגלגלה או עגולה, ובקוטר של כ- 6 מילימטרים בממוצע - כקוטר המחק הנמצא בקצה העיפרון.

למרבית בני האדם יש בין 10 ל- 40 שומות בממוצע. מרביתן מתפתחות עוד לפני הגיעם לגיל 20, למרות ששומות יכולות לשנות את מראן במשך השנים – וחלק מהן אף יכול להיעלם עם השנים. לחלק מבני האדם שומה אחת גדולה העולה על קוטר של 12 מילימטרים, שומות שטוחות ללא גבול מוגדר שצבען אינו אחיד, הכולל כגון גוון שזוף או חום המעורב עם אדום או ורוד. שומות אלה מכונות בשפה הרפואית שומות דיספלסטיות, שומות אלה הן בעלות נטייה מוגברת להפוך עם הזמן לסרטניות (ממאירות) מאשר הנטייה של השומות הרגילות.


שומות חריגות אשר עלולות להצביע על מלנומה


המאפיינים לשומות חריגות אשר יכולות להצביע על מלנומה או על סרטן עור מזן אחר מתוארים על פי מדריך ה- A -B -C -D -E אשר פותח על ידי המרכז האמריקני לחקר מחלות עור:

·        
A צורה לא סימטרית (Asiymetry). חפש אחר שומות אשר להן צורות לא ברורות, כגון שני חצאי שומה אשר אינם זהים בצורתם.
·         B גבולות חריגים (Border). חפש אחר שומות אשר להן גבולות לא ברורים, מחורצים או בעלי תלמים – המאפיין הבולט ביותר למלנומה.
·         C שינויים בגוון (Color). חפש אחר שומות בעלי מספר גוונים שונים או שאינם בעלי גוון אחיד.
·         D קוטר (Diameter). חפש אחר שומות הגדלות מעבר לקוטר של 6 מילימטרים.
·         E משתנה עם הזמן (Evolving). חפש אחר שומות אשר משתנות עם הזמן, כגון שומה אשר גדלה או משנה את צבעה או צורתה עם הזמן. השינוי בשומה יכול להתבטא גם על ידי הופעת תסמינים חדשים כגון גירוי מקומי או דימום.

שינויים מחשידים אחרים היכולים להתרחש בשומה כוללים בין השאר:

·         
הופעת קשקשת על פני השומה
·          גירוד
·          הופעת שינויים במרקם השומה – לדוגמא, היא מתקשה או הופכת גושנית
·          התפשטות פיגמנטים מן השומה אל עבר העור הסובב אותה
·          טפטוף נוזל או דימום

המראה של השומה הממאירה משתנה ממקרה למקרה. חלק מהן מציגות את כל התסמינים אשר רשומים לעיל, בעוד שאחרות מציגות רק מאפיין חריג אחד או שניים.


מלנומה סמויה


המלנומה יכולה להתפתח גם באזורים שהיו חשופים לקרני שמש במידה מועטה או שלא נחשפו כלל, כגון המרווחים שבין בהונות הרגליים או בין האצבעות בידיים, כפות הרגליים, הקרקפת ואיברי המין. 

גידולים במקומות מעין אלה מכונים לעיתים מלנומה סמויה מכיוון שהיא מופיעה במקומות בגוף אשר בהם מרבית בני האדם לא היו חושבים לבדוק בהם. כאשר המלנומה מופיעה אצל בני אדם בעלי עור בעל גוון כהה, היא מופיעה בדרך כלל במקומות סמויים.


מלנומה סמויה כוללת בין השאר:

·          מלנומה מתחת לציפורן
·          מלנומה בתוך חלל הפה, במערכת העיכול, מערכת דרכי השתן או הנרתיק
·          מלנומה בתוך גלגל העין


סיבות וגורמי סיכון

מלנומה היא סוג סרטן העור החמור והקטלני ביותר. למרות שהמלנומה מהווה את האחוז הקטן ביותר מסך כלל המקרים של סרטן העור, היא גורמת למספר מקרי מהוות הרבים ביותר. זאת מכיוון שהיא נוטה יותר להתפשט אל עבר מקומות אחרים בגופך. כמו כן יש עלייה בשכיחות ההופעה של מספר מקרי המלנומה.

מלנומה מתרחשת כאשר משהו משתבש בתהליך ייצור המלנין בתאים (מלנוציטים) שהוא המרכיב את גוון העור שלך. בדרך כלל, תאי עור מתפתחים בצורה מבוקרת ומסודרת – תאים חדשים ובריאים דוחפים את התאים הישנים יותר אל עבר פני העור שלך, היכן שהתאים הישנים מתים ומושלים. 

כל התהליך מבוקר על ידי ה- DNA - החומר הגנטי אשר מכיל את ההוראות לכל הליך כימי וביולוגי המתרחש בגוף שלך. אולם כאשר ה- DNA פגום, תאים חדשים מתחילים להתפתח ולגדול ללא שליטה והם עלולים ליצור בסופו של דבר גוש של תאים סרטניים.

מהו הגורם המדויק הפוגם ב- DNA של תאי העור וכיצד הוא מוביל להתפתחות המלנומה עדיין מהווה נושא למחקר. סרטן הינה מחלה מורכבת המתפרצת כתוצאה משילוב בין גורמים רבים, הכוללים גורמים סביבתיים וגנטיים, יותר מאשר כתוצאה מגורם יחיד. 

למרות זאת, חשיפה מיותרת לקרינה אולטרה סגולית (UV) הינה הגורם המוביל להתפתחות המלנומה, בין אם החשיפה באה כתוצאה מחשיפה לקרני השמש או ממנורות או מיטות שיזוף.


קרינה אולטרה סגולית ומלנומה

קרינה אולטרה סגולית מופקת מקרני השמש. האור האולטרה סגול מחולק לשלושה אורכי גלים - אור אולטרה סגול A (UVA), אור אולטרה סגול B (UVB) ואור אולטרה סגול C (UVC). רק קרני ה- UVA וה- UVB מגיעים אל כדור הארץ - קרינת ה- UVC נספגת כולה על ידי שכבת האוזון, שכבה טבעית העוטפת את כדור הארץ אשר מסננת את הקרניים האולטרה סגוליות. מנורות שיזוף ומיטות שיזוף מפיקות קרינה אולטרה סגולית גם כן.

אור ה- UVB גורם לשינויים מזיקים ב- DNA של תאי העור, כולל ההפעלה של אונקוגנים - סוג של גנים, שכאשר הם מופעלים, הם יכולים לשנות תאים בריאים ולהפוך אותם לתאים סרטניים. אולם קרינת ה- UVA פוגמת בדרך כלל בתאי ייצור המלנין, וגורם למלנומה. מנורות ומיטות שיזוף מפיקות בעיקר קרינת UVA.

הקרינה האולטרה סגולית חזקה ביותר באזור קו המשווה ובאזורים הנמצאים בקווי גובה גבוהים מאוד, אולם אין זה משנה היכן אתה מתגורר, העור שלך סופג את הקרינה האולטרה סגולית בכל פעם שאתה נמצא באוויר הפתוח אלא אם כן אתה לובש ביגוד המגן עליך ומשתמש בקרם הגנה המסנן את הקרינה.


גורמים נוספים למלנומה

האור האולטרה סגול אינו מהווה את הגורם לכל מקרי המלנומה, ובמיוחד לא לאלה אשר מופיעים במקומות סמויים בגופך אשר אינם נחשפים כלל לקרני השמש. דבר זה מצביע על כך שישנם גורמים נוספים אשר תורמים לרמת הסיכון שלך ללקות במלנומה.

הגורמים אשר יכולים להעלות את רמת הסיכון שלך ללקות בסרטן מסוג מלנומה כוללים בין השאר:

·        
בעלי גוון עור בהיר
·         בעלי עבר של כוויות שמש רבות
·         חשיפת יתר לקני השמש
·         אזורים שטופי שמש או קווי גובה גבוהים
·         שומות
·         עבר משפחתי של מלנומה
·         מערכת חיסונית חלשה
·         חשיפה לגורמים מעוררי סרטן (קרצינוגנים)
·         פרעות גנטיות נדירות


תופעות נלוות וסיבוכים

טיפול בשלבים המקודמים של מלנומה


הטיפול הטוב ביותר לסרטן מסוג מלנומה הנמצא בשלבים המוקדמים שלו היא הסרה ניתוחית (כריתה פשוטה). מלנומות דקות במיוחד ניתנות להסרה לחלוטין כבר במהלך ביצוע הביופסיה והן אינן דורשות כל טיפול נוסף. אם לא זה המצב, הרופא המנתח שלך יכרות את הגידול שלך בנוסף לרקמת עור בריאה הסובבת את הגידול ורקמת העור הנמצאת מתחתיו. הליך זה מחסל את הסרטן לחלוטין במרבית המקרים.

בעבר, ניתוח לכריתת גידולים פולשניים יותר הנמצאים עדיין בשלבים המוקדמים שלהם היו כרוכים בחיתוך והוצאה של הגידול יחד עם שוליים רחבים מאוד של עור בריא הסובב את הגידול (כריתה רחבת היקף). 

הליך זה דרש בדרך כלל ביצוע השתלת עור – הליך אשר בו עור הנלקח מאזור אחר בגוף משמש תחליף בעבור העור אשר נלקח ממקום הניתוח. אולם לקיחת שוליים צרים יותר של רקמת עור בריאה הסובבת את המלנומה הפולשנית הוכחה כטיפול אשר יעיל באותה המידה והוא חוסך את הצורך בביצוע השתלת העור.


טיפול במלנומה אשר התפשט אל מעבר לעור


במידה ומלנומה התפשטה אל מעבר לעור, אפשרויות הטיפול כוללות בין השאר:


·          הסרה בניתוח
·          טיפולים כימותרפיים
·          טיפולי הקרנות
·          טיפול ביולוגי (אימונו תרפיה)