אינדקס מחלות

אריתרומללגיה Erythromelalgia

תאור

אריתרומללגיה היא מחלה נדירה אשר היתה תעלומה משך שנים רבות הן מבחינת האבחון והן מבחינת הטיפול. חוקרים שיערו שמחלה זו המאופיינת בחום, באודם ובהתקפי כאבים בידיים או ברגליים, יכולה להיות ההיפך מתופעת רינו (Raynaud's phenomenon) שמאופיינת בהלבנה ובהכחלה של הידיים, בעת חשיפה לקור. ממחקרים חדשים ניתן ללמוד כי ייתכן שבשתי המחלות המשותף רב מן הנבדל.

המחלה פוגעת בעיקר בגפיים, במיוחד בכפות הרגליים והידיים, ומתאפיינת בתחושות העולות לסירוגין של כאב ככאב מצריבה, מלווה בעליית חום, באודם ובתחושת פעימות בגף.

ניתן להבדיל בין אריתרומללגיה ראשונית שבה הסיבה אינה ידועה לבין אריתרומללגיה משנית. אריתרומללגיה משנית מופיעה אצל חולים שלקו ביתר-לחץ-דם, במחלות מיאלופרוליפרטיביות, בסוכרת, באי-ספיקה ורידית, במחלות אוטואימוניות ובמחלות אחרות. המחלה אינה שכיחה.

ראשיתה של המחלה יכולה להיות הדרגתית. במקרים מסוימים אף נשארת אי-תסמינית במשך עשרות שנים. אולם לעיתים יכולה המחלה להיות חדה ולגרום לנכות בתוך זמן קצר. בדרך כלל הפגיעה היא דו-צדדית אם כי יכולה להיות גם חד-צדדית, בעיקר בהישנותה. ההתקפים מופיעים בדרך כלל בשעת יום מאוחרת ונמשכים עם תסמינים אופייניים לתוך הלילה, כולל הפרעות שינה. הרמת הרגליים גורמת להקלה. אחד המאפיינים של המחלה הוא אי-יכולת לסבול חום, ותחושת הקלה כאשר מקררים את המקום.

החולים לומדים במהרה לקשר בין ההתקפים לבין מגע עם טמפרטורה מסוימת. אחד מסימני ההיכר של המחלה (Pathognomonic) הוא ההקלה בכאבים כתוצאה מהכנסת הגף למי קרח. האבחון של אריתרומללגיה מתבסס על הקשר בין התלונות של החולה לעלייה בטמפרטורה של העור.


סימפטומים


סיבות וגורמי סיכון


תופעות נלוות וסיבוכים