אינדקס מחלות

מחלת פרטס Legg Calve Perthes disease

תאור

מחלת פרטס או בשמה הרחב יותר Legg Calve Perthes disease נקראת על שם שלושת המחברים שתארו את המחלה בנפרד לראשונה בשנת 1910.
המחלה, נחשדה בטעות כביטוי קל לשחפת. עד היום עדיין הגורם להופעתה אינו ידוע.
המחלה פוגעת בראש עצם הירך בילדים בגיל 10-4 בעיקר, ובבנים עד פי 4 ויותר.
תיתכן פגיעה דו-צדדית בכ-10% מהילדים. הפגיעה מתבטאת בנמק הדרגתי של ראש הירך, היקפה נקבע על פי מידת הפגיעה בזרימת הדם לעצם. הגורם להפחתה באספקת הדם אינו ידוע והסברה המקובלת כללה מישלב של כמה גורמים כמו עלייה בלחץ הוורידי בראש הירך, תנאים סביבתיים חברתיים וחבלות קלות ונישנות. המחשבה העדכנית, היא שמדובר בקרישת-יתר של הדם על רקע הפרעה בחלבונים במנגנון הקרישה ובהתמוססות הקריש, ממצאים שלא הוכחו חד-משמעית ועדיין מצויים במחקר.

ד"ר אלי עזרא


סימפטומים

כאב במפשעה וצליעה, הם התלונות הראשונות. ייתכנו כאבים בברך והגבלה בתנועות הירך. אלה ביטויים כלליים לדלקת בציפוי הפנימי של המיפרק (Synovitis).
צילומי רנטגן של האגן בשני כיוונים ידגימו בתחילה עלייה בצפיפות הרנטגנית (Density) של ראש הירך. ייתכן שבר תת-סחוסי. במהלך המחלה יופיעו השטחה והתפוררות המרקם הפנימי (Fragmentation). עם חדירת כלי דם חדשים במהלך ההחלמה, תתפתח עצם חדשה. לפי דרגת הפגיעה בצילומים יש מספר שיטות סיווג להגדרת חומרת המחלה שהידועות בהן, הן של קטרל (Catterall) וה-Lateral pillar של הרינג (Herring), כאשר האחרונה נחשבת מתאימה יותר לניבוי התוצאה הסופית. הממצאים הרנטגניים יכולים להופיע שבועות לאחר התחלת התסמינים הקליניים.


סיבות וגורמי סיכון


תופעות נלוות וסיבוכים