אינדקס מחלות

אשך טמיר Undescended testicle

תאור

אשך טמיר הוא הינו אשך אשר לא ירד אל תוך המקום המיועד לו בתוך שקיק העור התלוי מאחורי הפין (שק האשכים) עוד בטרם לידתו של תינוק ממין זכר.

שניים עד חמישה אחוזים מכלל התינוקות הנולדים ממין זכר סובלים מטמירות באחד מן האשכים או בשני האשכים גם יחדיו. אשך טמיר הינו תופעה נפוצה יותר אצל תינוקות ממין זכר אשר נולדו טרם זמנם, או בטרם מלאו 37 שבועות להיריון. הופעת טמירות האשכים בשני האשכים גם יחדיו הינה תופעה נדירה ביותר.

במרבית המקרים של לידת תינוק זכר עם תופעת טמירות באחד האשכים או בשניהם גם יחדיו, הבעיה נפתרת מעצמה במהלך חודשי חייו הראשונים של התינוק. במידה והבן שלך סובל ממצב של אשך טמיר אשר אינו יורד מעצמו למקומו המיועד לו, ניתן לתקן את הבעיה על ידי ביצוע הליך ניתוחי אשר מעביר אשך טמיר אל תוך שק האשכים.


סימפטומים

האשכים נוצרים בתוך חלל הבטן במהלך התפתחות העובר בזמן ההיריון. במהלך החודשיים האחרונים להתפתחות העובר בהיריון הנחשב להיריון תקין, האשך עוזב בהדרגה את חלל הבטן, עובר דרך מעין מעבר דמוי צינור אל תוך המפשעה (תעלת המפשעה) ומתמקם בתוך שק האשכים.

אם יש לבן שלך אשך טמיר, משמעות הדבר היא כי תהליך ההתפתחות של האשך נעצר בשלב כלשהו בדרך. זאת אומרת שלא תוכל לראות או לחוש באשך במקום שבו היית מצפה שהוא יימצא - בתוך שק האשכים.

מתי לגשת להתייעץ עם רופא?

עובדת הימצאותו של אשך טמיר מתגלה בדרך כלל כאשר התינוק עובר את בדיקתו הגופנית הראשונה מיד לאחר הלידה. במידה והתגלה כי לבן שלך יש אשך טמיר, שאל את הרופא המטפל כל כמה זמן עליו לשוב ולהיבדק. במידה והאשך  לא ירד אל מקומו בתוך שק האשכים עד היותו של הבן שלך בן ארבעה חודשים, סביר להניח כי הבעיה לא תיפתר מעצמה. הטיפול במצב של אשך טמיר עוד בהיותו של הבן שלך תינוק מצמצמת את רמת הסיכון להופעת סיבוכים בשלבים מאוחרים יותר של חייו, סיבוכים כגון אי פוריות או סרטן האשכים.

בנים בגילאים מאוחרים יותר – בין גיל הינקות ועד גיל טרום ההתבגרות – אשר היו להם אשכים אשר ירדו למקומם בזמן הלידה, ייתכן ויסבלו מ"היעלמות" של אחד האשכים בגילאים מאוחרים יותר. 

תופעה זו יכולה להצביע על אחד מן המקרים הבאים:

אשך נודד – אשך אשר נע הלוך וחזור בין שק האשכים לבין המפשעה וניתן להשיבו בחזרה אל תוך שק האשכים בצורה ידנית בקלות יחסית, וזאת בזמן ביקור במרפאה של הרופא.

אשך מתרומם
– אשך אשר שב וחזר אל תוך המפשעה ולא ניתן לה להשיבו בקלות יחסית בחזרה אל תוך שק האשכים בצורה ידנית.

במידה והבחנת בהופעת שינויים כלשהם באברי המין של הבן שלך או במידה והינך מודאג ביחס להתפתחותם התקינה, שוחח על כך עם הרופא המטפל.


סיבות וגורמי סיכון

הסיבה המדויקת אשר גורמת למצב של אשך טמיר אינה ידועה. ייתכן ושילוב של מספר גורמים גנטיים, בשילוב עם בריאות האם, וגורמים סביבתיים אחרים אשר גורמים להפרעה הורמונאלית, להופעת שינויים גופניים, ולהשפעה על הפעילות העצבית הם אלה אשר משפיעים בסופו של דבר על ההתפתחות התקינה של האשכים.

משקל לידה נמוך ולידה לפני מועד הלידה המשוער הם גורמי הסיכון הידועים ביותר אשר יכולים לגרום להופעתו של אשך טמיר אצל ילודים. גורמי סיכון נוספים עדיין אינם מובנים עד הסוף. 

גורמים אשר יכולים להעלות את רמת הסיכון להופעתו של אשך טמיר כוללים בין השאר:

·        
משקל לידה מנוך
·         לידה לפני תאריך הלידה המשוער
·         עבר משפחתי של אשכים טמירים או בעיות אחרות הקשורות להתפתחות תקינה של אברי המין
·         מצבים רפואיים של העובר אשר מגבילים את הגדילה התקינה שלו, כגון תסמונת דאון או הופעתם של פגמים בדופן חלל הבטן
·         שתיית משקאות אלכוהוליים על יד האם בזמן תקופת ההיריון
·         עישון סיגריות על ידי האם או חשיפתה לעישון פאסיבי
·         סוכרת של האם – סוכרת מסוג 1, סוכרת מסוג 2 או סוכרת הריונית
·         חשיפה של ההורים לסוגים שונים של מדבירי מזיקים


תופעות נלוות וסיבוכים

על מנת להבטיח האת ההתפתחות והפעילות התקינה של האשכים, עליהם לשהות בטמפרטורה אשר נמוכה מעט מן הטמפרטורה הכללית של הגוף. שק האשכים מספק את הסביבה המעט יותר קרירה הזו. עד הגיעו של הילד לגיל 3 או 4 שנים, האשכים עוברים שינויים אשר ישפיעו בעתיד על האופן והאיכות של תפקודם של האשכים.

אשך טמיר נמצא מטבעו בסביבה שהיא אינה קרירה יותר משאר הגוף. עובדה זו יכולה להגדיל את הסיכון להופעתם של סיבוכים בגיל מאוחר יותר. 

סיבוכים אלה כוללים בין השאר:

סרטן האשכים. סרטן האשכים מתחיל את התפתחותו בדרך כלל ברקמת התאים של האשך אשר אחראית על ייצור תאי הזרע. אין ודאות לגבי מהו הגורם המדויק להפיכתם של התאים הללו לתאים הסרטניים. גברים אשר סבלו בילדותם ממצב של אשך טמיר נמצאים ברמת סיכון גבוהה יותר ללקות בסרטן האשכים.
בעיות פוריות. הסבירות להופעתם שלספירות תאי זרע נמוכות, איכות ירודה של תאי זרע ואי פריון, גבוהה יותר אצל גברים אשר סבלו בילדותם ממצב של אשך טמיר.

סיבוכים אפשריים נוספים אשר נמצאו קשורים למיקום חריג של האשכים או לאשכים טמירים כוללים בין השאר:

 פיתול האשך. הופעת פיתול באשך הינה סיבוב של הצינור אשר מכיל את כלי דם, הרשתות העצביות ואת צינורית הזרע עצמה אשר מובילה את נוזל הזרע מן האשכים אל עבר הפין. מצב רפואי זה מכאיב מאוד וגורם לניתוק זרם הדם אל עבר האשך. במידה ומצב זה אינו מטופל באופן מיידי הוא יכול להוביל לאיבוד של האשך. הופעתו של אשך טמיר מגדילה את רמת הסיכון ללקות בפיתול של האשך.

נזק (טראומה).
במידה והאשך ממקום במפשעה, תיתכן גרימת נזק לאשך כתוצאה מן הלחץ אשר יופעל עליו כתוצאה מדחיקתו אל עבר עצם הערווה.

בקע מפשעתי.
אשר טמיר יכול לגרום להופעתו של בקע מפשעתי. במידה והפתח הנמצא בין חלל הבטן ומעבר המפשעה רופף מדי, ייתכן וחלק מן האיברים הפנימיים של חלל הבטן יילחצו ויבלטו אל עבר המפשעה.