אינדקס מחלות

צליאק Celiac disease

תאור

צליאק, (נקראת בעברית כרסת), הינה מצב רפואי במערכת העיכול, כאשר הגורם המעורר למחלה הוא צריכה של גלוטן, הנמצא בלחם, פסטה, עוגיות ומיני מזון אחרים המכילים חיטה, שעורה או שיפון. במידה ואתה חולה במחלת צליאק וצורך מזונות המכילים גלוטן, המערכת החיסונית של המעי הדק שלך נכנסת לפעולה, וגורמת לנזק לדפנות המעי ומביאה לידי חוסר יכולת לספוג מרכיבים תזונתיים מסוימים והכרחיים. 

בסופו של דבר, הספיגה הירודה של המרכיבים התזונתיים (אי ספיגת המעי) המתרחשת אצל חולי צליאק יכולה להביא לידי חסכים של ויטמינים אשר מונעים מן המוח שלך, מערכת העצבים הגולגולתית, העצמות, הכבד ואברים חיוניים אחרים, מרכיבי מזון החיוניים להם לצורך תפקודם התקין. 

חסכים אלה יכולים להוביל להתפתחותן של מחלות נוספות ולהופעת עיכוב בגדילה אצל ילדים.אין כיום טיפול אשר יכול להביא לידי החלמה ממחלת צליאק. אולם, יש ביכולתך לשלוט על מחלת צליאק באמצעות ביצוע שינויים והתאמות במשטר התזונה שלך.


סימפטומים

אין תסמינים מובהקים וברורים למחלת צליאק. 

מרבית בני האדם החולים במחלה מתלוננים על מספר תסמינים כללים, שביניהם ניתן למצוא בין השאר:

          שלשולים לסירוגין
          כאבי בטן
          נפיחות

אצל מספר בני אדם הסובלים מצליאק ייתכן ולא יופיעו תסמינים כלשהם בקיבה או במעיים. התסמינים המלווים את מחלת הצליאק יכולים להיות דומים לתסמינים של מגוון מחלות אחרות כמו תסמונת המעי הרגיז, זיהומים טפיליים, אמניה, הפרעות בעור או הפרעות במערכת העצבים.

מחלת צליאק יכולה לבוא לידי ביטוי גם בתסמינים שהם פחות בולטים על פני השטח, אשר כוללים בין השאר: 

         
אי שקט או דיכאון
          אנמיה
          קיבה רגיזה
          כאבי פרקים
          עוויות שרירים
          פריחה בעור
          הופעת פצעים בפה
          הפרעות בשיניים או בעצמות (כגון אוסטיאופורוזיס)
          עקצוצים ונימול ברגליים ובכפות הרגליים (ניורופתיה Neuropathy)
          התסמינים המצביעים על אי ספיגה של מרכיבי המזון כתוצאה ממחלת הצליאק, כוללים בין השאר:
          אובדן משקל
          שלשול
          עוויות קיבה, הופעת גזים ונפיחות
          חולשה כללית ועייפות
          יציאות המדיפות ריח רע או בעלות גוון אפור היכולות להיות בעלות מרקם שומניים
          עיכובים בגדילה (אצל ילדים)
          אוסטיאופורוזיס
         
אנמיה

מתי לגשת להיוועץ ברופא

במידה והבחנת או חווית אחד מן התסמינים אשר אופייניים מאוד למחלת צליאק, יש לגשת ולהיוועץ ברופא המטפל בך. במידה וידוע לך כי אחד מבני משפחתך חולה במחלת צליאק, עליך לגשת ולהיבדק. גש לקבל ייעוץ רפואי במידה והילד שלך חיוור, סובל מאי שקט, אינו צומח כראוי, הינו בעל בטן כרסתנית ועגלגלה אך ישבנו שטוח ויציאותיו קשות. 

ישנן מגוון רחב של מחלות אחרות אשר יכולות לגרום להופעתם של תסמינים כגון אלה, כך שחשוב מאוד לשוחח עם הרופא המטפל עוד בטרם תנסו בעצמכם לעבור למשטר תזונה אשר אינו מכיל גלוטן.


סיבות וגורמי סיכון

צליאק,  יכולה להופיע אצל בני אדם אשר רגישים לגלוטן.

בדרך כלל, המעי הדק שלך מצופה בבליטות דקות, דמויות שיער, המכונות סיסים.בדומה לשטיח שעיר מאוד הנבחן תחת מיקרוסקופ, כך הסיסים פועלים על מנת לספוג את הויטמינים, המינרלים ושאר מרכיבי המזון אשר מקורם במזון אותו אתה אוכל. מחלת צליאק יכולה לגרום להופעתם של נזקים בסיסים. 

ללא הסיסים, דפנות הפנים של המעי הדק הופכים דומים פחות לשטיח קטיפתי עשיר ודומים יותר לרצפה חלקה. כתוצאה מכך הגוף שלך לא מסוגל יותר לספוג את מרכיבי המזון החיוניים לו על מנת לתפקד ולגדול. במקום זאת, מרכיבי המזון החיוניים, כגון: שומנים, חלבונים, ויטמינים ומינרלים יוצאים את גופך יחד עם הצואה.

הגורם המדויק להופעתה של מחלת צליאק אינו ידוע, אך על פי רוב הגורם לה הוא תורשתי. במידה ומישהו מבני משפחתך חולה במחלת הצליאק, הסבירות שגם אתה תחלה בה נעה בין חמישה לחמישה עשר אחוזים.

במרבית המקרים, מסיבות שאינן ברורות לגמרי, מחלת צליאק פורצת לאחר סוג מסוים של הלם או טראומה: זיהום בגוף, פציעה גופנית, לחץ נפשי בעקבות הריון, לחץ נפשי חמור או בעקבות ניתוח.

למרות שמחלת צליאק יכולה לפגוע בכל אחד ואחד, היא נוטה יותר להופיע אצל בני אדם אשר סובלים מ:

         סוכרת מסוג 1
          בעיות תפקוד של בלוטת התריס
          קוליטיס מיקרוסקופית (Microscopic (colitis, בייחוד קוליטיס קולגנזית (collagenous colitis)

יתר על כן, נמצא כי לקבוצות גנים מסוימות, כגון HLA-DQ2 ו- DQ8 - קשר ישיר להעלאת רמת הסיכון לחלות במחלת צליאק. אולם, המומחים חושדים כי גם גנים נוספים, שאינם ידועים עדיין, מהווים גורם מרכזי בהתפתחות המחלה.


תופעות נלוות וסיבוכים

כאשר מחלת צליאק אינה מטופלת, היא יכולה להוביל להופעתם של מספר סיבוכים, וביניהם בין השאר:

תת תזונה. מחלת צליאק אשר אינה מטופלת יכולה לגרום לחוסר ספיגה, אשר יכולה להוביל עד לכדי תת תזונה. דבר זה מתרחש חרף כל המאמצים לשמור על מה שנראה כתזונה בריאה ומאוזנת. מכיוון שמרכיבי המזון החיוניים אינם נספגים במעי הדק והולכים לאיבוד בצואה, חוסר הספיגה יכולה להביא לידי מחסור בויטמינים ומינרלים, כגון ויטמין 12 B,  ויטמין D,  חומצה פולית וברזל. דבר זה מוביל לאנמיה ואובדן משקל.

איבוד סידן וירידה בצפיפות העצם. כאשר יש איבוד מתמיד של שומנים דרך הצואה, סידן וויטמין D הולכים לאיבוד בכמויות גדולות. דבר זה יכול להוביל לכדי הפרעה ברקמת העצם, המכונה רככת העצמות (osteomalacia), שבאה לידי ביטוי בהופעת ריכוך ברקמת העצם וירידה בצפיפות העצם (אוסטיאופורוזיס), מצב רפואי אשר גורם לעצמות שלך להיות פריכות עם נטייה להופעתם של שברים. 

יתר על כן, הפרעות חמורות של ספיגת הסידן יכולה להוביל להופעתו של סוג מסוים של אבנים בכליות (אבנים אוקסלטיות oxalate stone).

רגישות ללקטוז (סוכר החלב). בעקבות הנזקים שהגלוטן גרם לדפנות המעי הדק שלך, גם מזונות אשר אינם מכילים גלוטן כלל עלולים לגרום להופעתם של תסמינים שונים, כגון: כאבי בטן ושלשולים. בני אדם מסוימים החולים במחלת הצליאק רגישים מאוד לסוכר החלב (לקטוז) הנמצא במוצרי החלב. במקרה כזה יהיה צורך שתצמצם או תמנע לחלוטין גם ממזונות ומשקאות המכילים לקטוז בנוסף להימנעות שלך ממזונות המכילים גלוטן. 

ברגע שהמעי הדק שלך השלים את תהליך ההחלמה שלו ייתכן ותוכל שוב לצרוך מוצרים המכילים לקטוז. אולם חלק מן החולים במחלת צליאק ימשיכו לסבול מרגישות ללקטוז למרות שהצליחו להגיע לידי שליטה על מחלת הצליאק שלהם.

סרטן. בני אדם החולים בצליאק, ואינם מצליחים לשמור על משטר תזונה שאינו מכיל גלוטן, נמצאים בקבוצת סיכון לחלות באחד מזני הסרטן, בעיקר בסרטן המעי ולימפומה של מערכת העיכול.

סיבוכים נוירולוגיים. נמצא כי מחלת צליאק קשורה גם בהופעתן של הפרעות במערכת העצבים, הכוללות בין השאר את הופעתם של התקפי כיפיון (אפילפסיה) ונזקים שנגרמים למערכת העצבים ההיקפית (peripheral neuropathy)