אינדקס מחלות

תסמונת הרגל הקופצת Willis-Ekbom disease

תאור

תסמונת הרגל הקופצת (Restless Leg Syndrome - RLS, ידועה גם כתסמונת ויליס-אקבום), היא תסמונת שמתאפיינת בתחושת אי-נוחות ברגליים עם ביטויים שונים (כאבים בעלי אופי של שריפה, נימול, גירוד, עקצוצים בגפיים ובמיוחד ברגליים, תחושת קפיצות ברגליים). 

אומנם התיאור הקליני של תסמונת הרגל הקופצת  קיים לפחות 400 שנה, אך רק בשנים אחרונות עלתה המודעות בהקשר הרפואי. נראה שבין 15%-8% מהאוכלוסייה הכללית לוקה בתסמונת הרגל הקופצת בצורות שונות.

לפעמים מדובר במחלה משפחתית (Familial RLS) שבכל אחד מן הדורות היא מתבטאת בדרגות שונות, ולא תמיד מחייבת טיפול בתרופות. באותן המשפחות, מזהים את התופעה בגיל הילדות בשם "כאבי גדילה" (Growing pain), או מסבירים את הקושי להתמיד בישיבה ב"היפראקטיביות".

ד"ר מריאטה אנקה-הרשקוביץ


סימפטומים

התסמינים נוטים להופיע במצבים פסיביים במיוחד כמו במהלך צפייה בטלוויזיה, שכיבה במיטה בצהריים או בלילה, עד כדי אי-יכולת לשכב למעלה ממספר שניות בתנוחה אחת, עם צורך לקום, ללכת, לזוז, כדי למתן את התופעה.

כתוצאה מכך השינה הפיזיולוגית נפגעת בגלל קושי להירדם. בנוסף, ב-80% מהמקרים משתלבת הפרעה מוטורית ברגליים תוך כדי שינה, כמו תנועות מחזוריות של הרגליים.
כך גם איכות השינה נפגעת בנוסף להתקצרותה, פגם שמתבטא במהלך היום למחרת בעייפות, בנמנום, בקשיי ריכוז, ולפעמים בכאבים בגפיים בשעות הבוקר.


סיבות וגורמי סיכון

במרבית המקרים לא ידועה הסיבה המדוייקת להופעת תסמונת הרגל הקופצת. מדענים מעריכים שקיים קשר להפרעה ברמות הדופמין במוח, האחראי בין השאר על ויסות פעילות השרירים במוח.

כמו כן ידוע כי קיים קשר גנטי ולכ-50% מהלוקים בה בגיל צעיר יש הורה שסובל ממנה. ישנן השערות לגבי גנים מסויימים שפגיעה בהם קשורה בהופעת התסמונת.

כמו כן ישנה קורלציה למצבים רפואיים נוספים כמו הריון (במיוחד בשליש האחרון שלו) נוירופתיה פריפרית, חוסר ברזל ואי ספיקת כליות. כאשר מצבים אלו חולפים התסמונת עשויה להיעלם.
מבוגרים רבים מתארים שכילדים הם סבלו מכאבי גדילה וזכור להם שהוריהם נהגו לשפשף להם את הרגליים על מנת שירדמו.
כמו כן יכולה היא להיגרם מנטילת תרופות כנגד אי-שקט פסיכו-מוטורי כמו תרופות נירולפטיות שניתנות בפסיכיאטריה, או תרופות אנטי-דיכאוניות.


תופעות נלוות וסיבוכים