אינדקס מחלות

ברונכיט Acute Bronchitis

תאור

משמעותה של ברונכיט (נקראת גם דלקת הסמפונות) היא הופעתה של דלקת וגירוי במערכת הצינוריות (הסמפונות) אשר אחראיות על הכנסת האוויר לריאות. כאשר מתרחשת דלקת מסוג זה, הסמפונות נפוחות, בצקתיות ומייצרות כיח. כתוצאה מכך אתה משתעל.

ישנם שני סוגים של ברונכיטיס:

ברונכיט אקוטית -(דלקת סמפונות חמורה) מתפתחת בדרך כלל במהירות, ותחושת הטבה מגיעה בדרך כלל לאחר כשבועיים עד שלושה שבועות. מרבית בני האדם, הבריאים בדרך כלל, הסובלים מדלקת סמפונות חמורה, מחלימים ממנה ללא הופעתם של סיבוכים כלשהם. נא ראה צילום המחשה לדלקת סמפונות חמורה.

ברונכיט כרונית (דלקת סמפונות כרונית) הינה מחלה החוזרת ונשנית ואשר נמשכת על פני תקופה ארוכה יחסית, במיוחד אצל בני אדם הנוהגים לעשן. משמעותה של דלקת סמפונות כרונית היא שאתה סובל משיעול המלווה בכיח במרבית הימים במשך שלושה חודשים או יותר בשנה, וזאת על פני תקופה של שנתיים ברציפות.

נושא מאמר זה מתמקד במחלת ברונכיט אקוטית. אשר הן ילדים והן מבוגרים סובלים ממנה.


סימפטומים

התסמין הנפוץ ביותר המלווה את ברונכיטיס הוא שיעול שהוא שיעול יבש בהתחלה. לאחר מספר ימים השיעול הופך להיות מלווה בכיח. ייתכן ותסבול מחום גוף נמוך יותר מאשר בדרך כלל, ותחוש עייפות.

התסמינים המלווים ברונכיט אקוטית מתחילים בדרך כלל שלושה עד ארבעה ימים לאחר הופעתה של הדלקת. מרבית בני האדם חשים שיפור במצב לאחר כשבועיים עד שלושה שבועות. אולם, ייתכן כי חלק מבני האדם יסבלו משיעול גם מעבר לפרק זמן של ארבעה שבועות. 

דלקת ריאות עלולה להיות מלווה בתסמינים הדומים לאלה של ברונכיט אקוטית. מכיוון שדלקת הריאות הינה מחלה רצינית, חשוב מאוד לדעת את ההבדלים בין שתי המחלות. התסמינים של דלקת הריאות כוללים בין השאר חום מאוד גבוה, צמרמורות קור וקוצר נשימה.


סיבות וגורמי סיכון

ברונכיטיס נגרמת בדרך כלל על ידי נגיף. מרבית בני האדם לוקים במחלה לאחר שחלו בדלקת בדרכי הנשימה העליונים, כגון התקררות או שפעת. במקרים נדירים במיוחד דלקת סמפונות חמורה יכולה להיגרם על ידי חיידק.

ברונכיט יכולה להיגרם גם מגירוי כתוצאה משאיפה של גורמים זרים אל תוך הריאות, כגון עשן. המחלה יכולה להיגרם גם כתוצאה משאיפה של מזון או קיא אל תוך הריאות.


תופעות נלוות וסיבוכים