אינדקס מחלות

גלאוקומה Glaucoma

תאור

גלאוקומה (ברקית בעברית) הינה שם כולל לקבוצת מחלות עיניים אשר פוגעות בעצב הראייה. עצב הראייה, האחראי על העברת המידע מן העין אל עבר המוח, ממקום בחלק האחורי של העין. כאשר עצב זה נפגע, ייתכן ותאבד את כושר הראייה שלך.

בתחילה, בני אדם אשר סובלים מבעיה של גלאוקומה, חויים צמצום בשדה הראייה שלהם בצידי העין (הראייה ההיקפית). במידה והמחלה אינה מטופלת, אובדן הראייה הולך ומחריף, דבר אשר יכול במשך הזמן להביא לידי עיוורון מוחלט.

ישנם שלושה זנים של גלאוקומה:

·         גלאוקומה רחבת זווית 
·         גלאוקומה צרת זווית 
·         גלאוקומה מולדת


תרופות לטיפול בגלאוקומה:

אדרנלין


סימפטומים

במידה ואתה סובל מבעיה של גלאוקומה רחבת זווית, סביר להניח כי התסמין היחיד ממנו תסבול יהיה אובדן כושר הראייה. ייתכן ולא תבחין בכך בטרם אובדן הראייה יהיה חמור, וזאת מכיוון שבחילת הדרך, העין שאינה פגועה, מפצה על אובדן הראייה של העין הפגועה. במרבית המקרים הראייה ההיקפית נפגעת לפני הראייה המרכזית.

התסמינים של גלאוקומה צרת זווית יכולים להיות מתונים, כגון ראייה מעט מטושטשת המופיעה מדי פעם בפעם, ונמשכת על פני פרק זמן קצר בלבד. התסמינים החמורים יותר המצביעים על גלאוקומה צרת זווית כוללים בין השאר הופעת טשטוש ראייה לפרקי זמן ארוכים יותר, או הופעתם של כאבים מסביב לעין. ייתכן גם ותראה הילות מסביב לנקודות אור חזקות, תסבול מעיניים אדומות, ותחוש בחילה ותסבול מהקאות.

במקרים של גלאוקומה מולדת, התסמינים הם בדרך כלל עיניים מימיות ורגישות יתר לאור. ייתכן והתינוק שלך ישפשף את עיניו לעיתים קרובות, יסבול מפזילה, או שיחזיק את עיניו עצומות מרבית הזמן.


סיבות וגורמי סיכון

נזקים הנגרמים לעצב הראייה נגרמים בדרך כלל על ידי לחץ מוגבר בתוך העין (לחץ תוך עיני מוגבר). דבר זה יכול להתרחש כאשר ישנם עודפי נוזלים הנאגרים בתוך העין, העין בעצמה מייצרת עודף נוזלים, או שיש בעיה בניקוז הנוזלים של העין. אולם, בחלק מן המקרים, גלאוקומה אינה נגרמת כתוצאה מלחץ תוך עיני מוגבר.במקרים המדוברים לא ניתן לקבוע את הגורם לתופעה.

ייתכן ותהיה לך גלאוקומה כתוצאה מחבלה בעין, ניתוח בעין, או בעקבות גידול סרטני בעין. ישנן תרופות (כגון קורטיקוסטרואידים) הנמצאות בשימוש לטיפול במגוון מחלות אחרות, אשר יכולות לגרום להופעתה של גלאוקומה.


תופעות נלוות וסיבוכים