אינדקס מחלות

ברונכיאקטזיס Bronchiectasis

תאור

הסימפונות המכונים "ברונכים" (Bronchi) הם המונח לדרכי האוויר בריאות (סימפונות). ברונכיאקטזיס (ביוונית - הרחבת הסימפונות) היא תופעה חריגה, תוצאת של תהליכים דלקתיים הגורמים לשינוי הצורה והתפקוד של הסימפונות באורח בלתי הפיך ובמעגל חוזר לדלקת כרונית. מבחינים בשלושה סוגי ברונכיאקטזיות:

1. Saccular/Cystic - הסימפונות מורחבים ויוצרים צורת "שקים" עגולים סגורים בקצה.

2. Cylindric/Tubular/Fusiform - הרחבה אורכית של הסימפון באזור מסוים, עם גבולות דופן ישרים. הסימפון ממשיך לחלקי הריאה הרחוקים.

3. Varicose/Torturous - היצרויות והתרחבויות מקומיות היוצרות גבולות בלתי ישרים של דופן הסימפון.

הדלקת כוללת תגובה של התאים והפרשת חומרים מתווכי דלקת (Mediators), עם הצטברות הפרשות מוגלתיות בסימפונות. כל אלו גורמים נזק לקיר הסימפון, לפגיעה במבנהו ולהרחבתו. התופעה יכולה להתרחש בחלק מהריאה או בכולה.

התפתחות הברונכיאקטזיות קשורה לתהליכים או לפגמים מבניים:

1. זיהום מחיידקים (כמו סטפילוקוקוס, פסידומונס, שחפת), מנגיפים שונים (במיוחד נגיף האדנו, אך גם חצבת, אבעבועות, שעלת) ומפטריות.

2. מחלות תורשתיות כמו לייפת כיסתית, (Cystic fibrosis) חסר ריסים בסימפונות או מבנה בלתי תקין שלהם (Primary ciliary dyskinesia), חסר באנזים אלפא-1 אנטי-טריפסין, מחלות הפוגעות בסחוס (Williams Campbel syndrome) או ברקמת חיבור (מחלת מרפן).

3. שאיפת נוזלים (כולל נוזל הקיבה), מזון, גופים זרים או חומר רעיל לריאות.

4. חסר חיסוני ראשוני או משני.

5. יתר-רגישות בדרכי האוויר, ואסתמה.

6. חסימה חיצונית.

7. סיבה אנטומית מלידה (כמו אונת ריאה עצמאית - Sequestration) או נרכשת.

8. מחלות רימטיות או דלקתיות (Inflamatory).


סימפטומים

ייתכן שיעול ופליטת ליחה (לעיתים דמית), קשיי נשימה, חרחורים, כאבים בבית החזה וחום. בבדיקת הריאות נשמעים פקעים, חרחורים וגם צפצופים. בקצות אצבעות הגפיים יכולה להופיע התאלות האצבעות (Clubbing).


סיבות וגורמי סיכון


תופעות נלוות וסיבוכים