אינדקס מחלות

מחלות ריאה מיצירות Restrictive lung disease

תאור

קבוצה גדולה מאוד של מחלות שהמשותף להן הוא ירידה בנפחי הריאה כפי שמתבטא בבדיקת תפקודי הריאה. מחלות אלו, נקראות גם מחלות ריאה אינטרסטיציאליות (רקמת ביניים), מאחר שהן פוגעות בעיקר ברקמת הביניים של הריאה. שם זה מטעה, מכיוון שלעיתים קרובות הן פוגעות גם במבנה הסימפונות הקטנים ובנאדיות הריאה.

מחלות נוספות, שסיבתן לא ידועה, כמו סרקואידוזיס ולייפת ריאתית ראשונית, או מחלות של מערכת החיסון ("רקמת החיבור") לדוגמה, זאבת אדמנתית, דלקת מיפרקים שיגרונתית וסקלרודרמה, וכן תרופות שונות עלולות לגרום ללייפת ריאתית מפושטת ולמחלת ריאה אינטרסטיציאלית.

בחלק מן החולים הופעת המחלה היא חדה ותסימיניה נמשכים רק ימים או שבועות עד לאבחון הסופי (בעיקר מחלות הקשורות לרגישות-יתר או למערכת החיסון). בחלקם המחלה הופכת למחלה כרונית ממושכת בעוד שבאחרים תסמיני המחלה חולפים עם או ללא טיפול, או בהפסקת החשיפה למחולל (לדוגמה, תרופות). בחלק אחר של החולים, הופעת עוברים שבועות או חודשים עד לאבחון, ובחלקם האחר, ההופעה היא כרונית (חודשים או שנים עד לאבחון), וזה המחלה מוכרת כמחלת ריאה כרונית.

רוב מחלות הריאה האינטרסטיציאליות הן כרוניות, אין מהן החלמה והמהלך הקליני מתאפיין בהחמרתו על רקע המהלך הכרוני המתקדם של החולה. רוב החולים חשים ברע, מוגבלים בפעילותם ובעלי איכות חיים ירודה.


סימפטומים

התלונות השכיחות המביאות את החולה לרופא הן: קוצר נשימה במאמץ, הגובר והולך, שיעול כרוני, צילום בית חזה המפורש כלא תקין, תפקודי ריאות המפורשים כלא תקינים והופעה של תסמינים ריאתיים בחולים הידועים כלוקים במחלת רקמת החיבור.


סיבות וגורמי סיכון

הגורמים השכיחים הניתנים לזיהוי בגרימת מחלות ריאה מיצירות (רסטריקטיביות), קשורים לתעסוקה עם חשיפה לאבק אורגני או אי-אורגני. לדוגמה, אסבסט, סיליקה, אבק פחם, סיבי כותנה, אבק תבואה, עובש ועוד. עישון, בהווה או בעבר, תורם גם הוא להחמרת המחלה. חלקן של מחלות הריאה הרסטריקטיביות, שכיחות יותר במשפחות מסוימות.

אחת ממחלות המקצוע היותר ידועות נובעת מחשיפה לאסבסט ומכונה אסבסטוזיס. האסבסט, המצוי במבנים מסוימים, עדיין מהווה את המקור העיקרי למחלות הריאות הכרוניות. החשיפה לאסבסט כרוכה גם בסיכון גבוה יותר לפתח סרטן מעטפת הריאה המכונה מזותליומה. בספרות הרפואית מתואר מקרה בו אישה לקתה במזותליומה לאחר שכיבסה במשך שנים את בגדיו של בעלה שעבד במפעל אסבסט.


תופעות נלוות וסיבוכים