אינדקס מחלות

דלקת אוזניים Ear Infections

תאור

האוזן התיכונה היא אזור קטן מאוד הנמצא בתוך האוזן הממוקם מאחורי עור התוף.  דלקת באוזן התיכונה יכולה להופיע כאשר חודרים אליה חיידקים שמקורם באף ובגרון.


סימפטומים

התסמין המרכזי של דלקת אוזניים באוזן התיכונה היא הופעתם של כאבי אוזניים. הכאבים יכולים להיות קלים, או להגיע עד לרמה בלתי נסבלת. תינוקות ופעוטות נוטים להיות חסרי מנוחה ועצבניים. ייתכן והם יסבלו מבעיות בשינה. ייתכן שהם יפתחו חום.


קראו עוד: באמת לא צריך אנטיביוטיקה? כל הדרכים לטיפול בדלקת אוזנייםייתכנו גם הפרשות של נוזל צהוב וסמיך מן האוזניים. דבר זה מתרחש כאשר דלקת אוזניים גורמת לעור התוף להתבקע והנוזלים מוצאים את דרכם אל מחוץ לאוזן. התסמין הזה אינו חמור או מסוכן, והוא גורם בדרך כלל להקלה משמעותית בכאבים. עור התוף מתאחה בדרך כלל מעצמו.

כאשר הנוזלים מצטברים, אך לא מופיעה  דלקת אוזניים, מרבית הילדים יתלוננו על לחץ באוזניים. ייתכן והם יסבלו מבעיות שמיעה, אך השמיעה חוזרת לרמתה הרגילה בדרך כלל לאחר ספיגתם של הנוזלים. לפעמים תהליך ספיגת הנוזלים יכול להימשך על פני פרק זמן של מספר שבועות.


סיבות וגורמי סיכון

ישנה צינורית דקה מאוד אשר מחברת את האוזן לחלל הגרון. הופעתה של הצטננות יכולה לגרום לצינורית זו להתנפח. כאשר הצינורית מתנפחת דיה עד כדי חסימה מוחלטת שלה, היא יכולה לגרום לנוזלים להישאר כלואים בתוך האוזן. אגירת נוזלים זו מהווה קרקע מצוינת להתרבותם של חיידקים אשר גורמים בסופו של דבר לדלקת אוזניים.

דלקת אוזניים נוטה להופיע בעיקר אצל ילדים קטנים, וזאת מכיוון שצינוריות האוזניים שלהם דקות יותר ונחסמות בקלות רבה יותר.


תופעות נלוות וסיבוכים