אינדקס מחלות

פורפורה תרומבוציטופנית אידיופתית Idiopathic thrombocytopenic purpura

תאור

פורפורה תרומבוציטופנית אידיופתית ITP היא מחלה אוטואימונית שבה הגוף יוצר נוגדנים כנגד הטסיות (תרומבוציטים), התאים בדם האחראים על מניעת דימומים. הנוגדנים תוקפים את טסיות הדם וגורמים לירידה במספרן ולהפרעה בתפקודן, כך מתפתחים דימומים בעור ושטפי דם.


משמעות שם המחלה: פורפורה - דימומים תת-עוריים, תרומבוציטופניה - מספר קטן של טסיות, פחות מ-150,000 בממ"ק שהוא הגבול הנמוך של מספר הטסיות הרגיל, אידיופתית - שסיבתה אינה ידועה.

פורפורה תרומבוציטופנית אידיופתית ITP, טסיות נמוכות


מהות המחלה: בגוף נוצרים נוגדנים כנגד טסיות החולה עצמו מסיבה שאינה ברורה. הנוגדנים נוצרים בעיקר בטחול ומכוונים כנגד אנטיגנים (חלבונים) שונים שעל מעטפת הטסיות. הנוגדנים, הנצמדים לטסיות, מגיעים לטחול ושם נהרסים התאים, האמורים לעצור דימומים בגופנו. המחלה נקראת "חדה" (אקוטית) בחצי השנה הראשונה, ו"כרונית", אם היא נמשכת מעבר לשישה חודשים. ברוב המקרים, מחלת ITP נעלמת  גם ללא טיפול.
ITP אינה עוברת בתורשה וגם אין כל דרך למנוע את התפרצותה.

פרופ' עמי באלין


סימפטומים

בדרך כלל, ITP גורמת לדימומים נקודתיים בעור (פטכיות) או בעלי שטח גדול יותר (אכימוזות). ייתכן דימום מהאף (אפיסטקסיס), מריריות הפה או מכל איבר אחר בגוף. הסכנה היחידה, היא דימום מוחי, ששכיחותו מוערכת בפחות מ-1%. אין לדעת מי עלול לפתח דמם במוח ומתי, אם כי הסכנה גדולה יותר כשמספר הטסיות קטן מ-10,000 לממ"ק. בבדיקת החולה אין לרוב כל ממצאים, למעט הדימומים בעור.


סיבות וגורמי סיכון


תופעות נלוות וסיבוכים