אינדקס מחלות

פעילות-יתר בלוטת התריס ביילוד Neonatal thyrotoxicosis

תאור

פעילות-יתר של בלוטת התריס ביילוד היא מצב נדיר המופיע ב-5%-1% מהיילודים לאימהות שלוקות או שלקו בעבר בפעילות-יתר של בלוטת התריס עקב מחלת Graves. במקרים אלה פעילות-יתר נגרמת על ידי נוגדנים אשר עוברים דרך השיליה מהאם לעובר ומפעילים את הקולטנים ל-TSH (Thyroid Stimulating Hormone - ההורמון מגרה בלוטת התריס) שבבלוטה. בנסיבות אלה פעילות-היתר היא זמנית. סיבה נוספת, נדירה יותר, לפעילות-יתר של בלוטת התריס ביילוד היא הפרעה מלידה בקולטן ל-TSH, היא תורשתית (מועברת באופן שולטני-דומיננטי), וגורמת לפעילות-יתר קבועה של הבלוטה.
פעילות-יתר של בלוטת התריס בעובר או ביילוד נחשבת למצב חירום המחייב אבחון מוקדם וטיפול מיידי.

ד"ר ליאורה לזר


סימפטומים

סימני המחלה מופיעים בחיים העובריים או בסמוך ללידה, אלא אם האם מטופלת בתרופות המפחיתות את פעילות בלוטת התריס, שעוברות דרך השיליה ומדכאות את פעילות הבלוטה בעובר. במצבים אלו המחלה מסתמנת רק בשבוע השני או השלישי לחיים.
הסימנים לפעילות-יתר של בלוטת התריס בעובר כוללים דופק מהיר, אי-ספיקה בלב והאטה בגדילה התוך-רחמית, וביילוד: פגות, ממדי לידה קטנים לגיל הריון, בלט עיניים, זפק אשר יכול לגרום למצוקת נשימה עקב חסימת דרכי הנשימה, דופק מהיר, יתר-לחץ-דם ואי-ספיקה בלב, הגדלת כבד, טחול וקישריות לימפה, צהבת ממושכת, ירידה במספר הטסיות ודימומים תת-עוריים. כמו כן עלולים להופיע אי-שקט, ירידה במשקל למרות תיאבון מוגבר, שלשולים, הקאות, ועלייה בחום הגוף.


סיבות וגורמי סיכון


תופעות נלוות וסיבוכים