אינדקס מחלות

גלומרולונפריטיס בילדים Glomerulonephritis

תאור

גלומרולונפריטיס היא דלקת של פקעיות הכליה המתבטאת בשגשוג התאים המרכיבים את הפקעית ובהסננה של תאי דלקת. תהליך זה גורם להיצרות חלל הנימיות שבהן זורם הדם בכליה. כתוצאה מכך, יורד קצב פינוי חומרי הפסולת והמים, מהדם לשתן. הדלקת פוגעת גם בקרום המהווה מחסום בין חלל הנימית והחלל שאליו מסונן הנוזל, פגיעה הגורמת להפרשה מוגברת של מרכיבי הדם, כמו חלבון וכדוריות דם אדומות, לשתן. גלומרולונפריטיס היא דלקת הפוגעת בשתי הכליות.

בבדיקות המעבדה נצפית עלייה בקריאטינין ושיינת הדם (אורמיה), כלומר, חומרי פסולת שאינם מפונים בקצב תקין לשתן. לעיתים קיימת הפרעה ברמת המלחים בדם, כגון עלייה ברמת האשלגן והזרחן וירידה ברמת הסידן, וכן עלייה בחומציות הדם. אנמיה (ירידה בהמוגלובין) עלולה להיגרם כתוצאה מעלייה בנפח הדם על רקע צבירה של נוזלים וירידה בייצור הורמון האריתרופואטין. אריתרופואטין הוא הורמון המיוצר על ידי הכליה ומעודד ייצור כדוריות דם אדומות בלשד העצם. הדלקת בכליה פוגעת בייצורו של הורמון זה. בבדיקת השתן ניתן למצוא כדוריות דם אדומות וחלבון.
הגורמים למחלה מגוונים. גלומרולונפריטיס יכולה להיות מחלה ראשונית או חלק ממחלה רב-מערכתית. אחת הצורות הנפוצות ביותר של גלומרולונפריטיס בילדים מתפתחת בעקבות זיהום מחיידק הסטרפטוקוקוס בגרון או בעור. גלומרולונפריטיס, עלולה להופיע גם לאחר זיהומים מגורמים אחרים, הן נגיפיים והן חיידקיים. הפגיעה בכליה אינה נגרמת באופן ישיר על ידי הגורם הזיהומי ולכן הטיפול באמצעות אנטיביוטיקה אינו יעיל. הדלקת נגרמת על ידי ערעור הפעילות של המערכת החיסונית, כך שתאי הדלקת והחומרים המופרשים מהם פוגעים בפקעית הכליה.
גלומרולונפריטיס עלולה להופיע במהלך מחלות אוטואימוניות שבהן משתבשת פעילות המערכת החיסונית הגורמת לפגיעה באיברי הגוף השונים, והכליה בכללם.
דוגמאות לסוג זה של מחלות, הן: זאבת אדמנתית מערכתית, דלקות כלי דם (ואסקוליטיס), כגון מחלת וגנר, הנוך-שנליין פורפורה, פוליאנגיאיטיס, מחלת גודפסצ'ר. לגלומרולונפריטיס יש גם צורות שהן תורשתיות ונדירות, כמו מחלת אלפורט. לעיתים לא ניתן למצוא גורם למחלה.

ד"ר עירית קראוזה


סימפטומים

המחלה מסתמנת באחת או ביותר מהתופעות הבאות: בצקת, ירידה בכמות השתן, יתר-לחץ-דם (בשל אגירת עודפי מים ומלח) ושתן דמי. סימנים בלתי ייחודיים, כמו חולשה, בחילה וכאב ראש עלולים להופיע אף הם.


סיבות וגורמי סיכון


תופעות נלוות וסיבוכים

אם קיימת הפרעה קשה לסינון בפקעיות עלולים להיגרם סיבוכים כתוצאה מהצטברות חומרי פסולת רעילים, תופעה המכונה שיינת הדם (אורמיה). רעלנים אלו עלולים לפגוע באיברי הגוף השונים, כמו: מעטפות הלב, הריאות, מערכת העצבים ומנגנון קרישת הדם. מהירות הופעת הסימנים תלויה במהלך המחלה, אם חד הוא או כרוני.