אינדקס מחלות

בולמיה נרבוזה Bulimia nervosa

תאור

בולמיה נרבוזה שייכת לקבוצה של הפרעות אכילה ומאופיינת על ידי התקפים נישנים של בולמוסים של אכילה, על ידי התנהגויות למניעת עלייה במשקל והערכה עצמית המושפעת ממשקל הגוף וצורתו.

הבולמוס מתואר כהתקף של זלילה בלתי מבוקרת שבו הלוקה בהפרעה אוכל/ת כמויות גדולות של מזון בזמן קצר, עם תחושה של אובדן שליטה והיעדר בקרה על האכילה. לאחר הזלילה חשים אשמה, לכלוך וחשש מעלייה במשקל.

הדרכים שנוקט/ת החולה על מנת להימנע מעלייה במשקל הן: הקאה, צריכה מוגברת של משלשלים, תרופות משתנות, חוקנים או צום ופעילות גופנית מופרזת.

תחלואה נפשית נלווית: בדרך כלל מצטרפות הפרעות באישיות כמו אימפולסיביות, אי-יציבות רגשית, דיכאון, התמכרויות למיניהן, גניבות, יחסים בין-אישיים בלתי יציבים, אי-יציבות בעבודה ובהתמודדות עם מסגרות, והתנהגויות של פגיעה עצמית.

שכיחות בולמיה נרבוזה הינה 3%-1% בקרב נערות מתבגרות ונשים צעירות. השכיחות אצל גברים (צעירים) מגיעה לכדי עשירית מהשכיחות בקרב נשים.

מהלך ההפרעה: הגיל הטיפוסי שבו מופיעה בולמיה נרבוזה לראשונה, הוא גיל ההתבגרות ותחילת הבגרות, בדרך כלל אחרי ניסיון ממושך של שנים לשמור על דיאטה. מחצית הלוקים בבולמיה נרבוזה מחלימים ממנה, אך גם מתוכם כשליש ישובו וילקו בבולמיה נרבוזה במשך ארבע השנים שלאחר ההחלמה. אם נלווית הפרעה באישיות, מהלך המחלה מסובך וקשה יותר.

ד"ר סילבנה פניג


סימפטומים


סיבות וגורמי סיכון


תופעות נלוות וסיבוכים

סיבוכים אפשריים לבולמיה נרבוזה הם הפרעות במאזן המלחים בגוף עם הפרעות בקצב הלב, פגיעה בשיניים ובבלוטת הרוק, הפרעות במחזור החודשי, חסכים תזונתיים ובמקרים קשים קרעים בוושט ומוות.