אינדקס מחלות

מחלת ריאות כרונית מחסימת סימפונות (COPD)

תאור

מחלת ריאות כרונית מחסימת הסימפונות (COPD) היא שם כולל לקבוצת מחלות שכיחות אשר מתבטאות בין היתר בחסימת הסימפונות הגדולים או הקטנים. חומרת החסימה (וההשפעות הקליניות הנובעות ממנה), בדרך כלל מתקדמת בעקבות תהליך דלקתי בדופן הסימפונות וברקמת הריאה.

בהגדרת COPD נכללות המחלות ברונכיטיס כרונית, נפחת הריאות (אמפיזמה), ומחלות אחרות כגון שלב בלתי הפיך של אסתמה.

הסיבה לחסימת הסימפונות היא משולבת: תפקודית (כיווץ שריר חלק של הסימפונות, דלקת וריבוי ריר), ומבנית (היצרות הסימפון והצטלקותו, עיבוי דופנו, וכן הרס רקמת הריאה האלסטית התומכת בסימפון). הסיבה השכיחה ביותר למחלה היא עישון סיגריות, אך גם סיבות אחרות, כמו זיהום אוויר סביבתי או תעסוקתי ודלקות שונות, עלולים לגרום למחלה. COPD מהווה סיבה שכיחה לתחלואה ולתמותה בעולם המערבי, יותר מכך בעולם המתפתח, והשיעור צפוי עוד לעלות עקב העישון.

סימני המחלה הם שיעול עם פליטת כיח, וקוצר נשימה בעיקר במאמץ. אומנם רק כ-20% מקרב המעשנים עתידים ללקות ב-COPD, אך אין בידינו דרך להגדיר מראש מי מקרב המעשנים כלול בקבוצה זו. הפסקת העישון מאטה את קצב ההתקדמות של המחלה, אך אין בה כדי לרפא את הנזק אשר כבר נגרם.

עם התקדמות החסימה והגבלת זרימת האוויר בנשיפה, חש הלוקה במחלה קושי בנשימה במאמץ. כאשר החסימה חדה קיים קושי אף במאמץ קל כמו הליכה במישור. בשלב זה של המחלה מתרחשים בו-בזמן גם שינויים נוספים: חילופי הגזים בריאות מופרעים, ויחידות הריאה אינן מסוגלות לרוות את הדם העורקי בחמצן; הרס כלי דם וכיווץ כלי דם בתגובה לירידה בחמצון הדם גורמים לעליית לחץ-הדם בריאה; עליית הלחץ חושפת את הלב הימני להזרמת דם תחת עומס, והלב מגיב ליתר-העומס בעיבוי השריר והתרחבות חלל הלב עד הופעת כישלון ואי-ספיקה בלב הימני. בשלב זה מתפתחת בצקת (צבירת נוזלים) והתפקוד נפגע עוד יותר. התמדה בעישון ודלקות נישנות בסימפונות מאיצים את התקדמות המחלה.

במחקר הקשור ל-COPD, הנושאים הנחקרים הם העישון ושיטות גמילה, גורמי הסיכון הגנטיים ומאפייני דלקת הסימפונות הגורמים להתפתחות המחלה ולהתקדמותה, בפרטים מסוימים.


סימפטומים

שיעול עם פליטת כיח וקוצר נשימה, בעיקר במאמץ.


סיבות וגורמי סיכון


תופעות נלוות וסיבוכים