אינדקס מחלות

עגבת Syphilis

תאור

עגבת היא מחלה מדבקת מאד, המועברת בעיקר דרך מגע מיני, כולל מין אוראלי ואנאלי. לעתים המחלה עלולה לדבק גם דרך נשיקה ממושכת, או מגע גופני קרוב עם אדם נגוע. למרות העובדה שהמחלה מתחילה מפצעים, על פי רב הם אינם מזוהים. אנשים שנדבקו בזיהום, לעתים קרובות, אינם מודעים לעובדה שהם חולים ומעבירים את המחלה לאנשים איתם הם באים במגע מיני.

נשים הרות הלוקות במחלה עלולות להעביר אותה לעובר. במקרים אלו המחלה מכונה עגבת מולדת והיא עלולה לגרום למומים ואף למוות של הילד.

עגבת אינה מועברת דרך מושבי האסלה, ידיות של דלתות, בריכות שחיה, אמבטיות חמות, אמבטיות, בגדים משותפים, או כלי אוכל.

תרופות לטיפול בעגבת:

פניצילין


סימפטומים

לעגבת יש שלושה שלבים ברורים:

עגבת מוקדמת או ראשונית. לאנשים הנמצאים בשלב זה של המחלה יש כיב עגבת אחד או יותר. הכיבים מזכירים במראה עקיצה גדולה ועגולה של חרק, לעתים קרובות הם קשים ואינם גורמים כאב. הם מופיעים על איברי המין, בתוך הפה או מסביב לו, 10 עד 90 יום (שלושה שבועות בממוצע) לאחר החשיפה לזיהום. גם כאשר אינם מטופלים, הכיבים מחלימים תוך 6 שבועות ואינם מותירים צלקת.

השלב השני
נמשך בין חודש אחד לשלושה חודשים, הוא מתחיל 6 ששה שבועות עד 6 חודשים לאחר החשיפה לזיהום. בשלב זה מתפתחת פריחה ורודה, בדרך כלל על כפות הידיים ובתחתית כף הרגל. לעתים מופיעות גם יבלות לחות במפשעה, כתמים לבנים בחלק הפנימי של הפה, נפיחות בבלוטות הלימפה, חום וירידה במשקל. כמו השלב הראשון של המחלה, כך גם השלב השני של המחלה חולף ללא טיפול.

עגבת רדומה.
במקרים אלו הזיהום אינו פעיל ואינו מלווה בתסמינים כלשהם.

השלב השלישי של העגבת
. כאשר הזיהום אינו מטופל הוא עלול להתקדם לשלב המתאפיין בבעיות חמורות בלב, במוח ובעצבים שעלולות להוביל לשיתוק, עיוורון, שיטיון, חירשות, אין אונות ואפילו מוות.


סיבות וגורמי סיכון

עגבת נגרמת על ידי החיידק טרפומנה פאלידום.

במקרים מסוימים בהם נשים הרות לוקות במחלה הן עלולות ללדת תינוק מת, או תינוק שימות זמן קצר לאחר לידתו, תלוי כמה זמן חלף מאז שנחשפה לזיהום.

במידה ולא מטפלים במחלה באופן מיידי, יתכן שהתינוק ייוולד ללא תסמינים, אך הם עלולים להתפתח אצלו תוך שבועות ספורים. סימנים ותסמינים אלו עלולים להיות חמורים ביותר. אצל תינוקות אלו יכולים להופיע עיכובים בהתפתחות, פרכוסים וכמו כן הוא עלול למות.


תופעות נלוות וסיבוכים