אינדקס מחלות

פיסורה Anal Fissure

תאור

פיסורה (סדק בפי הטבעת בעברית), היא קרע בעור בדופן התחתונה של החלחולת (פי הטבעת), הגורם לכאב בזמן יציאות. זוהי מחלה נפוצה. פיסורה אינה מובילה למחלות קשות יותר.

ברוב המקרים ניתן לטפל במצב של פיסורה בבית (ללא צורך באשפוז) ולהחלים תוך מספר ימים (או שבועות (במקרים חמורים). פיסורה שאינה מחלימה תוך ששה שבועות, נחשבת למחלה כרונית. על מנת לרפא פיסורה כרונית, לעתים יש צורך ליטול תרופות. במקרים בהם הפיסורה אינה מחלימה בעזרת תרופות יתכן צורך בניתוח.

פיסורה מופיעה אצל אנשים בכל הגילאים ובמיוחד אצל אנשים צעירים וגם בקרב אנשים בריאים. היא נפוצה במידה שווה בקרב גברים ובקרב נשים. לעיתים פיסורה וטחורים מתפתחים בו זמנית


סימפטומים

פיסורה גורמת לכאב חד, לעקצוץ, או לצריבה בזמן יציאה (תנועת מעיים). הכאב שיכול להיות עז, נמשך לעתים מספר שעות.

פיסורה יכולה לגרום לגירוד. לעתים קרובות היא מדממת, או מפרישה הפרשה צהבהבה. ניתן להבחין בנקודה של דם, בצבע אדום בהיר על נייר הטואלט, או במספר טיפות דם באסלה. הדם נפרד מהצואה. צואה כהה מאד וקשה, או דם כהה המעורבב בצואה, מצביעים על מחלות אחרות שאינן פיסורה, כמו למשל מחלת מעיים דלקתית, או סרטן המעי. יש לפנות לרופא בכל מקרה של דימום כתוצאה מפעולת מעיים (יציאה).


סיבות וגורמי סיכון

פיסורה נגרמת כתוצאה מפציעה (טראומה) במוצא פי הטבעת (התעלה האנאלית). 

הפציעה יכולה להיגרם כתוצאה מ:

          מעבר של צואה גדולה, שמותחת את מוצא פי הטבעת.
          מצב של עצירות ומאמץ לצורך יציאה.
          שלשולים חוזרים ונשנים.

לידה עלולה לגרום לטראומה בתעלה האנאלית. במהלך הלידה חלק מהנשים מפתחות פיסורה. פיסורה יכולה להיגרם גם כתוצאה מבדיקה רקטאלית ידנית, החדרה של גוף זר, או מגע מיני אנאלי. 

במקרים מסוימים פיסורה נגרמת כתוצאה ממחלת קרוהן, ממחלת מעיים דלקתית IBD)) הגורמת לשלשול דמי, כאב בטן, חום, ירידה במשקל ולפיסורות או פיסטולות (נצור) בסמוך לפי הטבעת. יש מקרים בהם הפיסורה היא פצע שאינו גורם לכאב ואינו מחלים, הוא מדמם לעיתים, אך אינו מלווה בשום תסמינים אחרים.


תופעות נלוות וסיבוכים