אינדקס מחלות

עייפות כרונית Chronic Fatigue Syndrome, CFS

תאור

עייפות כרונית, המכונה גם CFS, גורמת ללוקים בה להרגיש עייפים כל הזמן, במידה כזו שמונעת מהם לקיים את הפעילות היומיומית הרגילה שלהם. קיימים תסמינים נוספים, אולם תשישות חמורה למשך תקופה של ששה חודשים לפחות, היא התסמין העיקרי.

אצל אנשים רבים הלוקים בתסמונת עייפות כרונית, המצב משתפר תוך שנה או שנתיים והתסמונת אינה חוזרת עוד. אנשים אחרים ממשיכים לסבול מעייפות חמורה ומתסמינים אחרים, במשך שנים רבות.

תסמונת תשישות כרונית אינה מובנת. רב המומחים כיום מאמינים שזוהי מחלה בפני עצמה, בעלת תסמינים משלה. אולם רופאים אחרים אינם מקבלים הנחה זו.

לא קיימות בדיקות לאבחון תסמונת עייפות כרונית. משום כך אנשים רבים הלוקים בתסמונת, מתקשים לקבל את העובדה שהם לוקים בה ולשכנע את בני משפחתם וחבריהם להאמין בכך. אדם הלוקה בתסמונת זקוק לאנשים שמאמינים באבחנה ותומכים בו. חשוב במיוחד שימצא בסביבה רופא שהחולה יכול לסמוך עליו.

התשישות היא אמיתית. היא לא רק "בראש שלך". עייפות כרונית היא תגובה של הגוף לשילוב של גורמים רגשיים וגופניים.


סימפטומים

התסמינים של תסמונת עייפות כרונית או תשישות כרונית הם:

·          יכולים להרגיש עייפים במשך כל היום או ברובו.
·          לעתים מתקשים לישון, או מתעוררים משינה ועדיין חשים עייפים ומרגישים שלא נחו מספיק.
·          לעתים מתקשים לחשוב, להתרכז ולזכור דברים.
·          עלולים לסבול מכאבי ראש, כאבי שרירים ומפרקים, כאב בגרון ומרגישות בבלוטות בצוואר ובבית השחי.

התסמינים עלולים להתפרץ לאחר פעילות שכלית או גופנית, שבעבר לא היוותה בעיה כלל.

דיכאון הוא תופעה נפוצה בקרב אנשים הלוקים בתסמונת עייפות כרונית ועלול להוביל להחמרה בתסמינים האחרים. תרופות נגד דיכאון עשויות לסייע בשיפור ההרגשה.


סיבות וגורמי סיכון


הרופאים אינם יודעים מהם הגורמים לתסמונת עייפות כרונית. לעתים, היא מופיעה לאחר מחלה כמו שפעת, אולם לא קיימת הוכחה לכך שיש קשר בין השתיים. סביר להניח שהמחלה נגרמת כתוצאה של שילוב בין מספר גורמים וסיבות.סיכונים

אנשים הלוקים בתסמונת תשישות כרונית הם בדרך כלל בני 25 עד 45. נשים נוטות יותר מגברים ללקות בתסמונת.

תסמונת תשישות כרונית נדירה בקרב ילדים. היא עלולה להופיע אצל בני נוער, במיוחד אצל נערות צעירות. בשונה ממבוגרים, אצל בני נוער תסמונת התשישות הכרונית בדרך כלל מתפתחת לאחר מחלה, כמו מחלת הנשיקה, או שפעת.

כיצד התעמלות מתונה יכולה לסייע?

אנשים נוטים לחשוב "איך אני יכול להתעמל כאשר אני עייף עד כדי כך שאני בקושי מצליח לעבור את היום?" אפשר לעשות זאת, בתנאי שמתחילים ממש לאט ומקפידים לא להתאמץ יותר מידי. חשוב לזכור שההתעמלות גורמת לשיפור בהרגשה.

מחקרים מצאו שהתעמלות אירובית קלה, כמו הליכה, עוזרת לאנשים הלוקים בתסמונת התשישות הכרונית להרגיש יותר נמרצים ופחות עייפים. יש אנשים הנמנעים מהתעמלות, משום שהם חוששים שהיא תגרום להם להרגיש רע יותר, אולם ההפך הוא הנכון. מנוחה מוחלטת מזיקה לכושר הגופני. 

כמו כן, היא עלולה לפגוע בדימוי העצמי, בכך שהיא גורמת לחולה להרגיש שהוא אינו מסוגל לעזור לעצמו במאום.


תופעות נלוות וסיבוכים