אינדקס מחלות

דלקת כרונית בסינוסים Chronic sinusitis

תאור

דלקת של חללי האף והסינוסים הנמשכת מעל ל-3-2 חודשים. דלקת הסינוסים הכרונית מתפתחת כתוצאה מאי-טיפול בדלקת סינוסים חדה או עקב טיפול חלקי. הנזק במקרים אלו בלתי הפיך ומתבטא בפגיעה בריריות הסינוסים בפגיעה בתפקוד הריסים, ובשכבת הריר שכאשר אינה נמצאת בתנועה מזדהמת בקלות, אלא אם תתוקן בניתוח המערכת המנקזת והמאווררת החסומה. המחלה יכולה להתבטא בצורה קלה לאורך זמן או להתלקח מדי פעם באופן חד. תלונות החולה במחלה בצורתה הכרונית יכולות להיות נזלת וליחה מוגלתיים, כאבי ראש ופנים, שיעול עם ליחה וחסימת האף. התסמינים יכולים להיות אחד מאלו שתוארו או מישלב של מספר תלונות. המחלה בצורתה הכרונית אינה מלווה בחום.
גורמים מעודדים דלקת סינוסים כרונית: נזלת אלרגית, פוליפים אפיים, הפרעות הקשורות לתפקוד תאי השערה - Immotile Cillia, לייפת כיסתית (ציסטיק פיברוזיס) בילדים, הפרעה בניקוז האף בגין הגדלה של האדנואידים והשקדים, מחיצת אף עקומה וקונכייה תיכונה היפרטרופית. בארוטראומה (על רקע שינויי לחץ), דלקת בשורשי שיניים שמקורן בסינוס המקסילרי, פגיעות במערכת החיסונית. יש שגורסים שלרפלוקס קיבתי תפקיד חשוב בהתפתחות דלקת סינוסים כרונית.
המנתח של אף אוזן וגרון מתבסס על טומוגרפיה מחשבית בהחלטתו על הצורך בניתוח וכמפת דרכים היכן לנתח ובבטחה. בתמונה 1 מוצגת טומוגרפיה מחשבית של הסינוסים בחתכים קורוניים. משמאל הצללה מלאה של הסינוסים המקסילרי והאתמואידיים. מימין מכלול של דלקת מצח וסינוסים אתמואידיים מוצללים.
חיידקים אופייניים בדלקת סינוסים כרונית הם חיידקים אנאירוביים וחיידקים גרם-שליליים. במקרים נדירים יותר יכולות פטריות להיות גורם מזהם כרוני, כמו Fungal ball, Allergic fungal sinusitis.

ד"ר אפרים אביתר


סימפטומים


סיבות וגורמי סיכון


תופעות נלוות וסיבוכים

הסיבוכים של דלקת סינוסים כרונית מסווגים לשלוש קבוצות: סיבוכים מקומיים, סיבוכים בגלגל העין וסיבוכים במוח.
הסיבוכים המקומיים כוללים מוקוצלה או פיומוקוצלה (כיסה עם תוכן רירי או מוגלתי המתפתחת בתוך הסינוס), וכן דלקת של העצם. סיבוכים בגלגל העין כוללים בצקת דלקתית של העפעפיים, בצקת דלקתית של רקמת השומן בתוך ארובת העין, מורסה סב-פריאוסטלית, מורסה אורביטלית ו-Cavernous sinus thrombosis. הסיבוכים בתוך-המוח כוללים דלקת מעטפות המוח, מורסה אפידורלית, מורסה סבדורלית ומורסה במוח.
הסיבוכים הללו מחייבים אשפוז, טיפול אנטיביוטי רחב טווח או בהתאם לתרביות, בהזלפה לתוך הווריד. רוב המקרים מחייבים גם ניתוח בגישה אנדוסקופית תוך-אפית, או בגישה חיצונית.