אינדקס מחלות

אי פריון Infertility

תאור

אי-פריון, עקרות, היא מחלה של מערכת הרבייה באדם. כ-15%-10% מהזוגות בגיל 45-18 לוקים באי-פריון. זוג מוגדר כלוקה באי-פריון במידה שלא הצליח להשיג הריון תקין במשך שנה בה קיים יחסי מין סדירים ללא אמצעי מניעה. מרבית הזוגות עם אי-פריון צפויים להשיג הריון תקין וילד בריא בעזרת הטיפולים החדשניים והטכנולוגיות המצויים כיום.
בירור רפואי: במקרים הבאים מומלץ לא לחכות שנה ולפנות לרופא מומחה בהקדם או לאחר כשישה חודשים של ניסיונות להרות: א. מחזור וסת לא סדיר. ב. חשד לבדיקת זרע בלתי תקינה. ג. חשד למחלה או זיהום או ניתוח ברחם, בחצוצרות או בשחלות. ד. גיל האישה מעל 35.

נכתב ע"י ד"ר אילן טור-כספא

 


סימפטומים


סיבות וגורמי סיכון

הריון מתחיל ממפגש מוצלח של ביצית שהגיעה לחצוצרה עם תא זרע שנע לאחר פליטתו בנרתיק, דרך הרחם, אל החצוצרה. לאחר חדירה מוצלחת של הזרעון לביצית והפרייתה, העובר נע אל הרחם ולאחר השרשה מוצלחת לתוך הרירית, מתפתח ההריון. כל הפרעה לתהליך המורכב הזה עלולה לגרום לאי-פריון.
הסיבות לאי-פריון ב-40% מהמקרים מקורן באישה, ב-40% מהמקרים מקורן בגבר, וב-20% הנותרים הסיבה אינה ברורה. ב-30%-20% מהזוגות יש מספר סיבות לאי-פריון, בדרך כלל קיים מישלב של סיבות שמקורן באישה ובגבר.
הסיבות השכיחות לאי-פריון בנשים הן חסימה בחצוצרות (35%), הפרעות בביוץ (35%-25%), בלתי ברורות (20%) ואחרות. חסימת חצוצרות בסמוך לשחלה נגרמת בעיקר על ידי הידבקויות מחוץ לחצוצרה, בגלל דלקת, ניתוח באגן או אנדומטריוזיס. לעומת זאת, הסיבה השכיחה לחסימת החצוצרה בסמוך לרחם היא פקק רירי בתוך החצוצרה. לגיל האישה תרומה מהותית לאי-פריון ולהפרעות בביוץ. מעבר לגיל 35 יש ירידה קבועה בסיכוי להריון שמחמירה מאוד מעבר לגיל 40-38. במקביל, גם הסיכוי להפרעה כרומוזומית תורשתית בביצית ובעובר עולה משמעותית עם הגיל.
אי-פריון הגבר נגרם בעיקר מהפרעה בלתי מוסברת, ייתכן תורשתית עם או ללא השפעות סביבתיות, בייצור תאי הזרע, ירידה משמעותית במספרם, ביכולת התנועה שלהם ובצורתם התקינה. אין-אונות, הפרעה ביכולת לפליטת זרע או קיום יחסים תקינים, או חסימה בצינורות המובילים זרע - גורמים גם הם לאי-פריון. מתח נפשי וחרדות עלולים לתרום לאי-פריון בזוג, וכאשר הסיבה אינה ברורה התסכול אף עלול להתגבר.


תופעות נלוות וסיבוכים