אינדקס מחלות

חזרת Mumps

תאור

חזרת היא מחלה ויראלית זיהומית ומדבקת, שעלולה לגרום לנפיחות וכאב בבלוטות הרוק, במיוחד בבלוטות מיצד האוזן, שנמצאות בין האוזן והלסת. אחד מכל שלושה אנשים הלוקים בחזרת, לא יסבול מנפיחות בבלוטות. לחלופין, יוכל להופיע זיהום בדרכי הנשימה העליונות.


סימפטומים

חזרת עלולה לפגוע במערכות רבות בגוף וליצור תסמינים זהים לתסמינים של שפעת, כאב בטן, לחיים נפוחות, ונפיחות וכאבים באשכים. אצל חלק מהלוקים במחלת חזרת, לא מופיעים תסמינים כלל.

תקופת הדגירה – הזמן שחולף מהזיהום הראשוני בוירוס ועד שמופיעים התסמינים הראשונים – אורכת בדרך כלל 16 עד 18 ימים, אם כי היא עלולה להימשך גם כ- 25 ימים. אנשים הנגועים בוירוס יכולים להפיץ אותו, החל מיום אחד או שניים לפני הופעת התסמינים ועד 5 עד 9 ימים לאחר תחילת התסמינים.


סיבות וגורמי סיכון

חזרת מועברת דרך שיעול, עיטוש, או כאשר חולקים מזון או משקה עם אדם הלוקה בזיהום.


תופעות נלוות וסיבוכים

בקרב ילדים, חזרת היא בדרך כלל מחלה קלה והסיבוכים בה נדירים. סיבוכי המחלה עלולים לכלול:

·          זיהום במוח (אנצפליטיס) והקרומים שעוטפים אותו (דלקת קרום המוח). 
·          דלקת באשכים, או דלקת בשחלות. במקרים נדירים ביותר דלקת באשכים עלולה לגרום לעקרות. דלקת בשחלות, כפי הנראה אינה משפיעה על הפוריות בטווח הארוך. 
·          אובדן שמיעה. 
·          דלקת בלבלב. 
·          הפלה, עלולה להיגרם אצל אישה הלוקה במחלת חזרת בשלושת החודשים הראשונים להיריון. כפי הנראה אין קשר בין חזרת ומומים מלידה.

בקרב מבוגרים הלוקים במחלת חזרת, בדרך כלל התסמינים חריפים יותר מאשר אצל ילדים, כמו כן אצל מבוגרים המחלה נוטה יותר להסתבך מאשר בקרב ילדים. בכל אופן, בעיות ארוכות טווח כתוצאה מסיבוכים הן נדירות.