אינדקס מחלות

הרס רירית הרחם Endometrial ablation

תאור

רירית הרחם היא אנדומטריום (Endometrium), השכבה הפנימית של חלל הרחם. שכבה זו צומחת לאחר הווסת, במקביל לעלייה בהפרשת הורמון האסטרוגן על ידי הזקיק בשחלה. רירית הרחם מגיעה לשיא צמיחתה (כ-12-10 מ"מ) לקראת יום הביוץ. שלב זה של שינוי ברירית נקרא שלב השגשוג.
לאחר הביוץ, הזקיק בשחלה מפריש הורמון נוסף, פרוגסטרון, כהכנה של רירית הרחם להשרשת הריון. שלב זה של שינוי ברירית הרחם נקרא שלב ההפרשה.
אם לא התרחש הריון, הזקיק בשחלה מתנוון ומפסיק להפריש הורמונים, רירית הרחם נותרת ללא תמיכה הורמונית, נושרת בתהליך הווסת ומתחיל מחזור חדש.
דימום בלתי סדיר: דימום בלתי סדיר הוא דימום המתרחש שלא בתקופת הווסת, או דימום בתקופת הווסת שאינו אופייני מבחינת משך הזמן והכמות לגבי אותה האישה.

בכל מקרה של דימום בלתי סדיר מתבצע בירור מקיף לאבחון גורם הדימום ולהתאמת אפשרויות הטיפול.

הצלחת הטיפול ושכיחותה: 80% מהמטופלות מביעות שביעות רצון מהטיפול. במחצית המקרים הדימום פוסק לחלוטין, ובשאר, הדימום פוחת בצורה משמעותית או חוזר למתכונת של דימום ווסת רגיל. הצלחת הטיפול בשיטת הרס של רירית הרחם מצמצמת את הצורך בניתוח לכריתת רחם, אשר מתבצע בשליש מהמקרים של דימום מוגבר ובלתי סדיר.

ד"ר אריק כהנא


סימפטומים


סיבות וגורמי סיכון

סיבות לדימום בלתי סדיר:
1. הריון - דימום יכול לעורר חשד על הריון תוך-רחמי בלתי תקין, או על הריון מחוץ לרחם. לעיתים יש דימום גם בהריון תקין;
2. הפרעות הורמוניות;
3. ממצאים שפירים כגון: פוליפ, שרירן;
4. גידולים ממאירים;
5. גוף זר (התקן תוך-רחמי);
6. זיהומים;
7. מחלות כרוניות, כגון בעיות בתפקודי קרישה.


תופעות נלוות וסיבוכים

שכיחות הסיבוכים נמוכה מאוד. הסיבוך העיקרי העלול להיגרם במהלך הטיפול הוא ניקוב הרחם, סיבוך המחייב ניתוח נוסף. סיבוכים נוספים כוללים דימום, זיהום או בעיה במאזן הנוזלים הנספגים במהלך הטיפול.