אינדקס מחלות

צניחת רחם Uterine prolapse

תאור

צניחת רחם היא בעיה נפוצה ושכיחותה עולה עם הגיל. אצל מחצית מהנשים שילדו תופיע צניחת רחם בדרגות חומרה שונות. אצל כ-10% מהן הצניחה תלווה בתסמינים.
צניחת רחם מתרחשת כשהרחם יורד כלפי מטה ואינו נמצא במקומו הטבעי, כתוצאה מפגיעה בתפקוד הרצועות התומכות ברחם ושומרות על מיקומו האנטומי באגן, ואשר מהוות חלק מרצפת האגן.

לסיכום, העלייה בתוחלת החיים והרצון לשפר את איכותם מדגישים את הצורך לתת מענה לתופעה השכיחה של צניחת רחם. מגוון הטיפולים רחב. לאחר הערכה קלינית קפדנית תוך ביצוע בדיקות עזר, יש להתאים למטופלת את הטיפול המיטבי בעבורה.

ד"ר דוד גורדון


סימפטומים

ההסתמנות הקלינית של צניחת רחם תלויה בדרגת החומרה של הצניחה: תחושה של גוש בנרתיק שעלול אף לבלוט מעבר לפתח, אי-נוחות, מלאות, לחץ והפרעה בקיום יחסי מין.
לרוב מתרחשת צניחת רחם במישלב עם צניחת שלפוחית השתן, בדרגות חומרה שונות. התסמינים כוללים במקרה זה קושי במתן שתן, ותחושה שהתרוקנות השלפוחית אינה מלאה.


סיבות וגורמי סיכון

רצפת האגן היא איבר הנמצא בתחתית הבטן ומורכב משרירים ומרצועות. על רצפת האגן מונחים על פי סדר מלפנים לאחור: שלפוחית השתן, הרחם והנרתיק בחלקו העליון, והרקטום. תפקיד רצפת האגן לתמוך באיברים אלה ולמנוע את צניחתם.
לידות דרך הנרתיק, ובמיוחד של תינוקות גדולים יחסית, חוסר בהורמון אסטרוגן (כפי שקורה בגיל הבלות), גורמים תורשתיים, ועיסוקים הכרוכים בהרמת משאות כבדים, גורמים נזק לרצפת האגן. הפגיעה מצטברת ועלולה להביא לצניחת הרחם ולצניחת דפנות הנרתיק.


תופעות נלוות וסיבוכים