אינדקס מחלות

תסביב של הטפולה Adnexal torsion

תאור

תסביב או שיזור של הטפולה (השחלה והחצוצרה) הוא מצב חירום גינקולוגי המצריך ניתוח על מנת למנוע נמק של הטפולה ואובדנה.
השחלות הן איבר של האגן והן ממוקמות מצידי הרחם. השחלות מחוברות אל הרחם ברצועות. הרצועות של השחלות המחברות את השחלות לדופן האגן, מכילות בתוכן את כלי הדם של השחלות אשר מקורם באב העורקים.
לשחלה שני תפקידים עיקריים: ייצור של הורמוני המין הנשיים, ובשנות הפריון - ביוץ מדי חודש של ביציות המצויות בשחלה.
החצוצרה יוצאת בצידה האחד מהרחם ומגיעה בצידה השני אל השחלה. דרכה עוברת הביצית אל הרחם והיא מהווה מקום למפגש בין הזרע והביצית ולהפריה.
תסביב של השחלה או של הטפולה, הוא מצב שבו השחלה מסתובבת על ציר שהוא הרצועה הקושרת אותה אל דופן האגן. במצב זה נחסמים אספקת הדם אל השחלה והניקוז הוורידי שלה. במצב זה של חוסר באספקת דם לאורך זמן, חל נמק של רקמת השחלה עד מצב בלתי הפיך של מות תאים ואובדן רקמה בשחלה.

ד"ר אורטל נאמן


סימפטומים

התסמינים הקלינים של תסביב של השחלה: בדרך כלל מדובר בהופעה של כאב חד, לרוב קבוע, המלווה בבחילות בהקאות ובסימנים של גירוי הצפק הבטני. אך להסתמנות הקלינית של תסביב שחלתי פנים רבות. לעיתים הסיבוב של השחלה אינו מלא והכאב בשל כך נושא אופי גלי עם הקלה בין התקפי הכאב. לעיתים ההסתמנות הקלינית סוערת ולעיתים פחות. הכאב מופיע כתוצאה מחוסר החמצן לרקמת הטפולה ולעיתים, דווקא לאחר שעות רבות, תיתכן הקלה בכאבים לאור נמק בלתי הפיך של רקמת השחלה.


סיבות וגורמי סיכון

ברוב המקרים מדובר בשחלה גדולה אשר מכילה ממצא כמו ציסטה או גידול שחלתי שפיר. שחלה זו, מפאת גודלה ומשקלה, נוטה "ליפול" על צירה ולגרום על ידי כך לתסביב. יש גידולים שפירים מסוימים כמו דרמואיד הגורמים באורח שכיח יותר לתסביב של השחלה. לעיתים מדובר בשחלה גדולה על רקע של טיפולי פריון להשראת ביוץ. יש גם ציסטות מתפקדות המפרישות הורמונים, מופיעות בשחלה ונעלמות עצמונית, אך מפאת גודלן יכולות לגרום לתסביב.
לעיתים רחוקות נגרם תסביב כאשר השחלה רגילה. במקרים נדירים אלו הסיבה לתופעה אינה ברורה, ואחת ההשערות היא שהגורם הוא רפיון של הרצועות השחלתיות או אורכן העולה על התקין.


תופעות נלוות וסיבוכים