אינדקס מחלות

תסחיף מי שפיר Amniotic fluid embolism

תאור

תסחיף מי שפיר הוא סיבוך נדיר של הריון המופיע ב-1 מ-80,000-20,000 לידות של ילודים חיים וגורם לתמותה של האם או של העובר בשיעור העולה על 80% ו-40% בהתאמה. הסיבוך מופיע ברוב המקרים בזמן לידה נרתיקית פעילה, אך תוארו מקרים שהסיבוך הופיע בעת ניתוח קיסרי ואף לאחר הלידה.
אין גורמי סיכון ייחודיים ידועים, אך אצל כ-40% מהנשים ההרות ניתן למצוא איזשהו רקע אלרגי.
ברוב המקרים תסחיף מי שפיר מאובחן בעת פקיעת קרומים עצמונית, או יזומה, עם או ללא טיפול בחומרים מגבירי צירים.

על פי הנתונים הקליניים ניתן לקבוע שני שלבים לתופעה: בשלב הראשון משתחררים מי השפיר לתוך כלי הדם של האם, מופיעות התכווצויות של עורקי הריאה עם הפרעות בחילוף גזים מנאדיות הריאה לעורקים בריאות. הפרעות אלה גורמות לחוסר חמצן. השלב השני מתאפיין בפגיעה בנימי (קפילרות) הריאות עם אי-ספיקה חדה בלב. מעל 50% מהנשים ההרות שלקו בתסחיף מי שפיר, מתות בשעה הראשונה מרגע האבחון.

ד"ר סימון שנהב


סימפטומים

ההסתמנות הקלינית בדרך כלל ניכרת, וכוללת קוצר נשימה פתאומי מלווה בירידה חדה בלחץ-הדם, ותשניק לב-נשימה.


סיבות וגורמי סיכון


תופעות נלוות וסיבוכים

אצל הנשים ההרות ששרדו את השלב הראשון מתפתח סיבוך נוסף, קשה, המכונה "קרישיות תוך-כילית מפושטת". ההסתמנות הקלינית במצב זה: דימומים נרחבים, בלתי נשלטים לעיתים, ובבדיקות מעבדה משתקפת ירידה במספר טסיות הדם, בריכוז הפיברינוגן ובגורמי קרישה אחרים.
מאחר ש"קרישיות תוך-כילית מפושטת מערבת את כלי הדם הקטנים, האיברים החיוניים, כגון: מערכת העצבים המרכזית, שריר הלב, הריאות והכבד, יכולים להיפגע באופן בלתי הפיך.