אטנולול (נורמיטן, נורמלול)
שייך לקבוצת:
חוסמי בטא
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: גבוה
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

אטנולול הוא חומר פעיל מקבוצת חוסמי בטא, שנמצא בתרופות נורמיטן, נורמלול. אטנולול חוסם בעיקר את קולטני בטא מסוג 1 ולכן משפיע יותר על הלב ופחות על חלקים אחרים בגוף.


יעיל לטיפול ב: 

אטנולול (נורמיטן, נורמלול) מיועד לטיפול בתעוקת הלב (אנגינה פקטוריס, כאבים בלב), לחץ דם גבוה ולטיפול לאחר התקף לב, כדי להגן על הלב מפני נזק נוסף.


הנחיות חשובות: 

אטנולול (נורמיטן, נורמלול) אינו מרפא את מחלת הלב אלא מטפל בתסמינים, ולכן עליכם לקחת את התרופה בצורה סדירה, גם אם אתם מרגישים טוב.

יתכן שבעת נטילת אטנולול (נורמיטן, נורמלול) תחושו האטה בדופק הלב. תופעה זו אינה צריכה להדאיג, אך ניתן לפנות לרופא במידת הצורך.


מתי אסור להשתמש בתרופה: 

אין להשתמש באטנולול (נורמיטן, נורמלול) במקרים הבאים:

-רגישות לחומר הפעיל עצמו או לאחד ממרכיבי התרופה.

-אם אתם סובלים או סבלתם בעבר מבעיות לב, במיוחד אי ספיקת לב שלא ניתנת לשליטה, חסימת לב מדרגה שנייה או שלישית, דופק איטי מאד או בלתי סדיר, לחץ דם מאוד נמוך או הפרעות חמורות בזרימת הדם.

-אם אובחנה אצלכם פאוכרומוציטומה (לחץ דם גבוה הנגרם מגידול הנמצא בדרך כלל סמוך לכליה).

-אם פיתחתם חמצת מטבולית (רמות לא תקינות של חומציות בדם).תגובה עם תרופות אחרות:

תרופות הבאות עלולות לגרום לבעיות אם לוקחים אותן יחד עם אטנולול (נורמיטן, נורמלול):

קלונידין (לטיפול ביתר לחץ דם או במיגרנה). 

וורפמיל, דילטיאזם וניפדיפין; משתנים (לטיפול בלחץ דם גבוה או בתעוקת חזה).

דיסופירמיד, קינידין או אמיודרון (להפרעות בקצב הלב).

דיגוקסין (לאי ספיקת לב), אדרנלין (ממריץ ללב).

איבופרופן ואינדומתצין או חומרים אחרים נוגדי דלקת לא סטרואידליים (לכאב ודלקת).

אינסולין או תרופות להורדת רמת הסוכר.

תרופות מפחיתות גודש באף, שיעול, נזלת או תרופות אחרות להצטננות (כולל תרופות שלא דורשות מרשם רופא).

פנותיאזינים, נוגדי דיכאון טריציקליים.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות. אין ללעוס או לכתוש. ניתן לחצות רק טבליות שמסומן עליהן קו חצייה.תדירות וזמן נטילה: פעם ביום, רצוי באותה השעה. טווח המינון: מבוגרים: 25-100 מ"ג ליום.תחילת השפעה: תוך 2-4 שעות.משך השפעה: 20-30 שעות. חלק מההשפעות עשויות להימשך 2-3 ימים אצל אנשים עם תיפקוד כלייתי לקוי.תזונה: אין הגבלות.אחסון: לשמור במיכל סגור במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדיםמנה שנשכחה: יש לקחת מייד כשנזכרים. אם צריך לקחת את המנה הבאה תוך 6 שעות, דלג על המנה שנשכחה וקח את המנה הבאה כרגיל. אין ליטול שתי מנות בו זמנית.הפסקת התרופה: אין להפסיק נטילת אטנולול (נורמיטן, נורמלול) בבת אחת בשום אופן.
כאשר יש צורך להפסיק את התרופה, יש לעשות זאת בהדרגה ותחת השגחה רפואית.
מינון עודף: מנה עודפת מקרית אינה צריכה להדאיג. אך אם מבחינים בתסמינים מיוחדים, או אם נלקחה מנה עודפת גדולה, יש ליידע את הרופא.

אזהרות

הריון: אין להשתמש מבלי להיוועץ ברופא.הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה. לא מומלץ.תינוקות וילדים: בטיחות השימוש בתינוקות ובילדים לא נקבעה. מומלץ להיוועץ ברופא הילדים.קשישים: אין בעיות מיוחדות.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, כיוון שתרופה זו עלולה לגרום לטשטוש.אלכוהול: מומלץ להגביל את כמות השתייה, אלכוהול עלול להגביר את תופעות הלוואי של תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: לא צפויות בעיות מיוחדות.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של מחלת כליה, מחלות במחזור הדם ההיקפי, אסתמה, דלקת סימפונות (bronchitis), אי ספיקת לב (heart failure), נטילת תרופות אחרות, סוכרת, פעילות יתר של בלוטת התריס, תעוקת חזה, מחלת לב, הריון, הנקה

תופעות לוואי

בדומה לתרופות אחרות, גם בזמן נטילת אטנולול (נורמיטן, נורמלול) עלולות להופיע תופעות לוואי מסוימות:

תופעות לוואי שכיחות: דופק איטי, ידיים ורגליים קרות, שלשול, הרגשת חולי (בחילה), עייפות.

לא שכיח: הפרעות שינה.

נדיר: חסימת לב (העלולה לגרום לסחרחורת, דופק לא סדיר, עייפות או עלפון), חוסר תחושה והתכווצויות באצבעות הידיים המלוות בחום וכאב (תסמונת ריינו), שינויים במצב הרוח, סיוטים, בלבול, שינויי אישיות (הפרעות נפשיות) או הזיות, כאב ראש, סחרחורות (במיוחד לאחר עמידה ממושכת), עקצוץ בידיים, אין אונות, יובש בפה, עיניים יבשות, טשטוש ראייה, דילול שיער, פריחה בעור, נטייה לקבלת סימני חבלות בקלות, חבורות או סימנים סגולים בעור, צהבת (המתבטאת בהצהבה של העור או העיניים).


תיתכן החמרה באחת מהבעיות הבאות בתחילת הטיפול באטנולול (נורמיטן, נורמלול): קשיי נשימה או נפיחות בקרסוליים בחולים עם אי ספיקת לב, ספחת (פסוריאזיס-מחלת עור), אסטמה או בעיות נשימה, הפרעות בזרימת הדם.


במקרה של הופעת תגובות אלרגיות (סימנים כוללים: גושים על פני העור, נפיחות בפנים, בשפתיים, בפה, בלשון או בגרון): יש לפנות לרופא מיד!

שמות מסחריים

נורמלול Normalol דקסל נורמיטן Normiten אביק