הידרוכלורותיאזיד
שייך לקבוצת:
משתנים, תיאזידים
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

הידרוכלורותיאזיד הוא חומר פעיל הנמצא בתרופה בשם דיזותיאזיד (Disothiazide) – חומר משתן מקבוצת המשתנים התיאזידים. הידרוכלורותיאזיד מאפשר לסלק את עודפי הנוזלים מהגוף ומפחית בצקת (אצירת נוזלים) אצל אנשים הסובלים מאי ספיקת לב גודשית, מחלות כליה, שחמת הכבד ותסמונת קדם וסתית

הידרוכלורותיאזיד נמצא גם בתרופות נוספות, יחד עם חומרים פעילים אחרים המשמשים להורדת לחץ דם גבוה או משתנים.


יעיל לטיפול ב: 

הידרוכלורותיאזיד (דיזותיאזיד) משמש לטיפול בלחץ דם גבוה ולהפחתת בצקת. 

מכיוון שהידרוכלורותיאזיד (דיזותיאזיד) מפחית את כמות הסידן המופרשת בשתן, ניתן להשתמש בו גם למניעת היווצרות סוגים מסוימים של אבנים בכליות


הנחיות חשובות: 

עליכם להקפיד לשתות מספיק נוזלים בזמן הטיפול בהידרוכלורותיאזיד (דיזותיאזיד). כמו כן, מומלץ לאכול מזונות העשירים באשלגן כמו בננות, ירקות ואגוזים, בגלל שהתרופה מגבירה את ההפרשה של אשלגן בשתן. במקרים קיצוניים, איבוד אשלגן עלול לגרום לרמת אשלגן נמוכה בדם לתסמינים ואף להגביר את הסיכון להפרעות בקצב הלב.

הידרוכלורותיאזיד (דיזותיאזיד) עלול לגרום לרגישות לאור (פריחה בעור עקב חשיפה לשמש), לכן רצוי שתגנו על עורכם באמצעות בגדים ארוכים או קרם הגנה מהשמש ותמנעו משהייה בשמש במידת האפשר.


לפני הטיפול בהידרוכלורותיאזיד, ספר לרופא אם חלית בעבר בסרטן העור, או אם אתה מפתח נגע בלתי  צפוי בעור במהלך השימוש בתרופה. שימוש בהידרוכלורותיאזיד עלול להעלות את הסיכון לפתח סרטן בעור ובשפתיים (סרטן עור שאינו מסוג מלאנומה), בפרט בשימוש ארוך טווח במינונים גבוהים.

 במהלך השימוש בהידרוכלורותיאזיד יש להגן על העור מחשיפה לשמש ולקרינה אולטרה סגולה (UV)


מתי אסור להשתמש בתרופה: 

אין להשתמש בהידרוכלורותיאזיד (דיזותיאזיד)

 במקרים הבאים:

-רגישות לחומר פעיל או למרכיבים אחרים בתרופה.

-רגישות לתרופות אחרות מקבוצת תיאזידים או מבוססי סולפונמיד. 

-אם אתם סובלים ממחלת כליות חמורות.

-אם חלה פגיעה משמעותית בתפקוד הכבד כמו אי ספיקת כבד.

-אם יש לכם בעיה בייצור שתן או עצירת שתן.

-אם נמצא אצלכם רמות גבוהות של סידן או חומצה אורית בדם או שאתם חולים בשיגדון (גאוט).

-אם רמות הנוזלים, נתרן או אשלגן בגופכם נמוכות מהתקין.

-אם את בהריון או מניקה. תגובה עם תרופות אחרות: [נוגדי דלקת לא סטרואידים]: תרופות מסוימות מקבוצה זו עלולות להפחית את ההשפעה המשתנת של הידרוכלורותיאזיד, ובמקרים אלה יש צורך בהתאמת מינונו. [תרופות דיגיטאליס]: תופעות-הלוואי של תרופות אלה עלולות להחמיר עם איבוד יתר של אשלגן. [קורטיקוסטרואידים]: תרופות אלה מגבירות עוד יותר את איבוד האשלגן מהגוף כאשר לוקחים אותן יחד עם הידרוכלורותיאזיד. [ליתיום]: הידרוכלורותיאזיד עלול לגרום לעלייה ברמות ליתיום בדם ולהביא לסיכון של תופעות לוואי קשות. [תרופות להורדת לחץ דם]: תיתכן השפעה מצטברת. [בארביטוראטים, אלכוהול, תרופות נארקוטיות]: תיתכן ירידת לחץ דם פתאומית במעבר מישיבה לעמידה. [תרופות לטיפול בסוכרת]: יש להתאים את מינונן מחדש. [כולסטיראמין]: ייתכן עיכוב בספיגה של הידרוכלורותיאזיד ממערכת העיכול.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות.תדירות וזמן נטילה: פעם ביום או פעם ביומיים, בבוקר.טווח המינון: מבוגרים: 12.5-200 מ"ג ליום. ילדים: 2.5-3.5 מ"ג לק"ג ליום, בשתי מנות מחולקות.תחילת השפעה: תוך שעתיים.משך השפעה: 6-12 שעות.תזונה: השימוש בתרופה זו עלול להפחית את כמות האשלגן בגוף. יש להרבות באכילת פירות וירקות טריים. יש להיוועץ ברופא באשר להורדת צריכת המלח.אחסון: לשמור במיכל סגור במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדיםמנה שנשכחה: אין סיבה לדאגה, אך יש לקחת את התרופה מייד כשנזכרים. אם נזכרת בשעת ערב מאוחרת, דלג על המנה שנשכחה, כדי שלא תיאלץ לקום בלילה להשתין. קח את המנה הבאה לפי לוח הזמנים הרגיל.הפסקת התרופה: אין להפסיק את התרופה בלי להיוועץ ברופא, התסמינים עלולים לחזור.מינון עודף: מנה עודפת מקרית אינה צריכה להדאיג. אך אם מבחינים בתסמינים מיוחדים, או אם נלקחה מנה עודפת גדולה, יש ליידע את הרופא.

אזהרות

הריון: התרופה לא גרמה מומים בעוברים של חיות מעבדה. לא בוצעו די מחקרים בבני אדם. התרופה עוברת את השיליה ועלולה לגרום צהבת אצל התינוק. שימוש בתיאזידים עלול לגרום לסיבוכים בהריון אצל האם וכן בעובר, כגון חוסר איזון באלקטרוליטים, עליית ריכוז גלוקוז וחומצה אורית בדם. אף דווחו מספר מקרי מוות של עוברים. שימוש במשתנים בזמן הריון תקין לטיפול בבצקות ברגליים, אינו רצוי וחושף את האם והעובר לסיכונים מיותרים. הם אינם מונעים רעלת הריון ואין די מידע לגבי יעילותם בטיפול ברעלת הריון. יש להיוועץ ברופא (B)הנקה: התרופה עוברת לחלב אם. אך במינונים רגילים לא סביר שתהיינה לה השפעות שליליות על התינוק. יש להיוועץ ברופא.תינוקות וילדים: לא ניתן בדרך כלל. יש צורך בהפחתת המינוןקשישים: סיכון גבוה יותר של תופעות לוואי.נהיגה: לא צפויות בעיות.אלכוהול: יש לשמור על צריכה נמוכה. הידרוכלורותיאזיד מגביר את הסיכוון של התייבשות ותחושת דכדוך לאחר שתיית אלכוהול.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: עלול להיות איבוד יתר של אשלגן, וכתוצאה מכך חוסר איזון של מלחים אחרים בגוף. ניטור: יש לבצע בדיקות דם תקופתיות כדי לבדוק תיפקוד כלייתי ולמדוד רמות אשלגן ומלחים אחרים.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של מחלת כבד, מחלת כליה, שיגדון, סוכרת, נטילת תרופות אחרות

תופעות לוואי

רוב תופעות הלוואי נגרמות בגלל איבוד יתר של אשלגן, וניתן להתגבר עליהן על ידי נטילת תוספות אשלגן. במקרים נדירים עלול להופיע שיגדון אצל אנשים הרגישים לכך, ועלולים להיווצר קשיים באיזון של סוכרת מצורות מסוימות.

תופעות לוואי בשכיחות שטרם נקבעה:  סרטן העור והשפתיים (סרטן עור שאינו מסוג מלאנומה) ;החמרת המצב המטבולי בסוכרתיים, התפרצות סוכרת סמויה, כל סוכרת שעדיין לא באה לידי ביטוי עלולה להחמיר; במקרים של אבני מרה קיימות, עלולה להופיע דלקת חריפה בכיס המרה


שמות מסחריים

דיזותיאזיד Disothiazide דקסל