הידרוקורטיזון
שייך לקבוצת:
קורטיקוסטרואידים
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

הידרוקורטיזון זהה מבחינה כימית להורמון קורטיזול המיוצר על ידיד בלוטות יותרת הכליה, ואחד משימושיו החשובים הוא כתחליף להורמונים הטבעיים באי ספיקה של יותרת הכליה. השימוש העיקרי שלו הוא בטיפול במיגוון של מצבים דלקתיים ואלרגיים. בטיפול מקומי הוא מספק הקלה מיידית בדלקת של העור, העיניים והאוזן החיצונה. בלקיחה דרך הפה הוא משמש לטיפול באסתמה, במחלה דלקתית של המעי ובמצבים אלרגיים ושגרוניים. בהזרקה ישירה לתוך הפרק הוא מקל על הכאב והנוקשות. שימוש חשוב שלו הוא במניעת התקפי אסתמה קשים. שימוש יתר בקרמים של הידרוקורטיזון עלול לגרום לדלדול תמידי של העור. בלקיחה דרך הפה, טיפול ממושך במינונים גבוהים עלול לגרום לתופעות לוואי קשות, ולדיכוי מערכת החיסון. מומלץ להימנע מחשיפה לחולי שחפת ואבעבועות רוח, ולא לקבל חיסונים בנגיפים חיים. לאנשים הנוטלים תרופה זו תקופה ממושכת מומלץ לשאת כרטיס טיפול. הערה: מספר תכשירים לטיפול מקומי אינם זקוקים למרשם רופא.

תגובה עם תרופות אחרות: רק בלקיחה דרך הפה. [בארביטוראטים, נוגדי פירכוסים, ריפאמפיצין]: תרופות אלה מפחיתות את היעילות של הידרוקורטיזון. [תרופות נגד סוכרת ותרופות להורדת לחץ דם]: הידרוקורטיזון מפחית את פעולתן של תרופות אלה. [פורוסמיד]: תיתכן השפעה מצטברת של איבוד אשלגן וקיים חשש לירידת ריכוזי אשלגן בדם. [אספירין]: מופחתת פעילותו של אספירין בשל הגברת הפרשתו מהגוף. הסיכון לכיבים במערכת העיכול עולה. [קארבאמאזפין]: מפחית את פעילות הידרוקורטיזון על ידי הגברת פירוקו. [גלולות למניעת הריון] מאריכות את משך פעולת התרופה. מומלץ מעקב אחר תופעות לוואי של התרופה. רצוי להפחית מינון הידרוקורטיזון.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות, טיפות, זריקות, קרם, משחה, תכשירים לחוקן, קצף, פתילות, תרסיס.תדירות וזמן נטילה: משתנה בהתאם למחלה המטופלת.טווח המינון: מבוגרים: משתנה בהתאם למחלה המטופלת.תחילת השפעה: תוך 1-4 ימים.משך השפעה: עד 12 שעות.תזונה: מומלץ להגביל את צריכת המלח והסוכר כאשר לוקחים תרופה זו דרך הפה.אחסון: לשמור במיכל סגור במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדיםמנה שנשכחה: יש לקחת מייד כשנזכרים. אם צריך לקחת את המנה הבאה תוך שעתיים, קח מנה אחת עכשיו ודלג על המנה הבאה.הפסקת התרופה: אין להפסיק את התרופה בלי להיוועץ ברופא. הפסקת תרופה זו לאחר טיפול ממושך בלקיחה דרך הפה: יש לרדת במינון בהדרגה. הפסקה חדה של נטילת התרופה עלולה לגרום הלם ומוות.מינון עודף: מנה עודפת מקרית אינה צריכה להדאיג. אך אם מבחינים בתסמינים מיוחדים, או אם נלקחה מנה עודפת גדולה, יש ליידע את הרופא.

אזהרות

הריון: אין עדות לסיכון עם תכשירים לטיפול מקומי. לקיחת התרופה דרך הפה עלולה להשפיע לרעה על התינוק המתפתח. יש להיוועץ ברופא (C)הנקה: התרופה עוברת לחלב אם ועלולה להשפיע לרעה על התינוק. יש להיוועץ ברופא.תינוקות וילדים: יש צורך בהפחתת המינוןקשישים: ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון .נהיגה: טיפות עיניים ומשחת עיניים עלולים לגרום לטשטוש הראייה.אלכוהול: יש להימנע. אלכוהול יחד עם הידרוקורטיזון בטבליות עלול להגביר את הסיכון להתפתחות כיב עיכוליפרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: תלוי בשיטת לקיחת התרופה. שימוש ממושך במינונים גבוהים עלול לגרום סוכרת, גלאוקומה, עצמות שבירות, עור מדולדל, צמיחת שיער מוגברת ופיגור בצמיחה אצל ילדים. ניטור: כאשר לוקחים את התרופה דרך הפה, מומלץ בדרך כלל לבצע מדידות תקופתיות של לחץ הדם, ובדיקות דם תקופתיות.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של כיב עיכולי, דיכאון, מחלה פסיכיאטרית, ברקית (glaucoma), שחפת, זיהום פטרייתי או נגיפי, סוכרת, נטילת תרופות אחרות

תופעות לוואי

תופעות הלוואי היותר חמורות מופיעות רק כאשר הידרוקורטיזון נלקח דרך הפה במינונים גבוהים לתקופות ממושכות. מנטרים תופעות אלה בקפידה במשך הטיפול.

שמות מסחריים

קורטיפואם Cortifoam מגהפארם הידרוקורטיזון Hydrocortisone רקח סולו-קורטף Solu-Cortef פייזר ישראל פלנדרן Plenadren ניאופרם