הידרוקסיזין
שייך לקבוצת:
חרדה, נוגדי, נוגדי היסטמינים, נוגדי היסטמינים דור ראשון
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי


הידרוקסיזין הינה תרופה מרגיעה שאינה ממשפחת הפנותיאזינים או הבנזודיאזפינים ואשר משמשת להרגעה והפחתת חרדה אקוטית. בנוסף, לתרופה זו השפעה אנטי היסטמינית, השפעה המרחיבה את הסימפונות והשפעה נוגדת הקאה. עקב תכונות אלו משתמשים בה לעתים גם לטיפול באלרגיה חריפה או בחולי אסתמה הסובלים מחרדה קשה. בשל ההשפעה האנטיכולינרגית של התרופה, תופעות הלוואי העיקריות כוללות נמנום, יובש בפה והפרעה במתן שתן.

תגובה עם תרופות אחרות: [תרופות המשפיעות על מערכת העצבים המרכזית]: הידרוקסיזין עלול להגביר את ההשפעה המדכאת של תרופות אלו (כמו בנזודיאזפינים, בארביטוראטים, אלכוהול וכדומה).

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות.תדירות וזמן נטילה: 1-3 פעמים ביום.טווח המינון: מבוגרים: מינון התחלתי: 25 מ"ג בלילה, ניתן לעלות בהדרגה עד למינון של 25 מ"ג 4-3 פעמים ביום.
ילדים: 2-1 מ"ג/ק"ג ביום ב- 4-2 מנות מחולקות.תחילת השפעה: תוך 30-60 דקות.משך השפעה: 6-8 שעות.תזונה: אין הגבלות.אחסון: לשמור במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדיםמנה שנשכחה: אם נותרו 4 שעות עד למנה הבאה, קח מנה אחת עכשיו ודלג על המנה הבאה.הפסקת התרופה: אין להפסיק את התרופה בלי להיוועץ ברופא, התסמינים עלולים לחזור.מינון עודף: סביר להניח שמנה עודפת מקרית לא תגרום בעיות. אם מרגישים עייפות או ישנוניות, או אם נלקחה מנה עודפת גדולה. יש ליידע את הרופא.

אזהרות

הריון: בבעלי חיים גורמת תרופה זו למומים בעובר. בבני אדם אין מספיק מידע. אין לקחת תרופה זו בשליש הראשון להריון (C)הנקה: לא מומלץ להיניק בזמן השימוש בתרופה זו. (או לא מומלץ ליטול תרופה זו בעת ההנקה).תינוקות וילדים: יש להפחית את המינון בהתאם לגיל ולמשקל.קשישים: סיכון גבוה יותר של תופעות לוואי. ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, משום שהיא עלולה לגרום לטשטוש ישנוניות.אלכוהול: מומלץ להימנעפרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: לא צפויות בעיות.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של נטילת תרופות אחרות

תופעות לוואי

להידרוקסיזין תופעות לוואי קלות וחולפות ורוב המטופלים מתמודדים היטב עם התרופה. בעת נטילת התרופה הופעתן של תופעות אנטיכולינרגיות, כמו יובש בפה, הינה שכיחות ביותר, כמו כן עשויים להופיע טשטוש ונמנום שנוצרים כחלק מהשפעות התרופה.

שמות מסחריים

אוטרקס Otarex טבע