הפארין

שייך לקבוצת:
נוגדי קרישה
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: גבוה
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

הפארין הוא נוגד קרישה הניתן למניעת היווצרות קרישי דם חדשים והמשך צמיחתם של קרישים קיימים. הפארין פועל מהר יותר מנוגדי קרישה אחרים, ולכן הוא יעיל במיוחד במצבי חירום, למשל במניעת קרישה נוספת כאשר קריש דם כבר הגיע לריאות. נותנים אותו גם לאנשים שעוברים ניתוח לב פתוח ודיאליזה כלייתית כדי למנוע קרישת דם. לעיתים נותנים הפארין במינון נמוך לקשישים המרותקים למיטה לאחר ניתוח, כדי למנוע היווצרות קרישים בוורידי הרגליים (תרומבוזה), וכן בניתוחים אורתופדיים מסויימים. הפארין ניתן לעיתים קרובות בשילוב עם נוגדי קרישה אחרים שפעולתם איטית יותר, כמו וארפארין, עד להשגת השפעה מלאה של התרופה האיטית יותר, בדרך כלל לאחר ימים מספר. מכיוון שיש להזריק הפארין יותר מפעם ביום, לא נותנים תרופה זו לבד לטיפול ממושך. תופעת הלוואי החמורה ביותר של הפארין, כמו של כל נוגדי הקרישה, היא האפשרות של דימום יתר, בדרך כלל בגלל מינון עודף; לכן מנטרים בקפידה, תחת השגחה רפואית, את יכולת הקרישה של הדם. עלולים להופיע שטפי דם פנימיים מסביב לאתר ההזרקה. מכיוון שהפארין הוא תערובת של מולקולות בגדלים שונים, מודדים את התרופה ב"יחידות" של פעילות ולא ביחידות משקל. תכשירים בעלי משקל מולקולרי נמוך מועדפים לשימוש ממושך במצבים מסויימים. אחת מתופעות הלוואי החמורות של הפארין היא ירידה במספר טסיות הדם. כיום משתמשים בדרך כלל בתכשירים חדישים של הפארין במשקל מולקולרי נמוך, והסיכון לתופעה זו נמוך יותר.

תגובה עם תרופות אחרות: [אספירין, איבופרופן, אינדומתאצין, דיפירידאמול]: אין לקחת יחד עם הפארין. עלולים להגביר את ההשפעה הנוגדת-קרישה של הפארין ולגרום לסיכון מוגבר של דימום. ייתכן שיהיה צורך בהתאמת המינון של הפארין. [נוגדי קרישה הניתנים דרך הפה- דיקומרול, וארפארין]: תיתכן פעולה מצטברת על קרישה הדם עם הארכת זמן-הפרותרומבין. לכן בטיפול עם הפארין, יש לקחתם לפחות 5 שעות אחרי, או 24 שעות לפני מתן הפארין. [בנזודיאזפינים]: תיתכן עלייה בריכוז דיאזפאם, אוקסאזפאם תוך 90 שניות ממתן חד פעמי של הפארין. ההשפעה עלולה להימשך כ30-40 דקות. [דיגיטאליס, טטראציקלינים, אנטי היסטאמינים] עלולים לעכב באופן חלקי את ההשפעה הנוגדת-קרישה של הפארין.

מידע

אופן נטילת התרופה: זריקות.תדירות וזמן נטילה: במתן תת עורי כל 8-12 שעות, או בעירוי תוך ורידי מתמשך.טווח המינון: מבוגרים: טיפול: 10,000 יחידות בהתחלה ולאחר מכן כ- 40,000 יחידות במשך 24 שעות לפי ניטור מנגנון הקרישה. מניעה: 5000-15000 יחידות בהזרקה תת עורית.תחילת השפעה: תוך 15 דקות.משך השפעה: 4-12 שעות לאחר הפסקת הטיפול.תזונה: אין הגבלות.אחסון: לשמור במיכל סגור במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדיםמנה שנשכחה: לקחת מייד כשנזכרים.הפסקת התרופה: אין להפסיק את התרופה בלי להיוועץ ברופא .הפסקתה עלולה לגרום לקרישת דם.מינון עודף: יש לפנות לחדר מיון מייד. דרושה פעולת חירום במקרה של דימום, כאב ראש חזק או איבוד הכרה. ניתן לסתור את המינון העודף על ידי תרופה שנקראת פרוטאמין, תחת השגחה רפואית.

אזהרות

הריון: הפארין אינו עובר את השיליה, על כן הוא מהווה את התרופה נוגדת הקרישה המותרת בהריון. יש להשתמש בו בזהירות בשליש האחרון להריון ומייד לאחר הלידה, בגלל סכנת דימום (C)הנקה: אין עדות לסיכוןתינוקות וילדים: יש להפחית את המינון בהתאם לגיל ולמשקל.קשישים: אין בעיות מיוחדותנהיגה: יש להימנע מאפשרות של פציעה, העלולה לגרום לדימום יתר ולשטפי דם פנימייםאלכוהול: לא צפויות בעיות.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: שימוש ממושך עלול לגרום דלדול עצמות (אוסטאופורוזיס) ונשירת שיער. ניטור: דרושות בדיקות דם יומיות לניטור מערכת הקרישה וספירת הטסיות בדם.ניטור: ייתכן שיהיה צורך להפסיק את התרופה לפני הרדמה כללית. יש להיוועץ במנתח או ברופא המרדים.

דווח לרופא במקרה של יתר לחץ דם, ארוע מוחי, נטייה לדימום, כיב עיכולי, ניתוח בחודש האחרון, נטילת תרופות אחרות

תופעות לוואי

כמו עם כל נוגדי הקרישה, תופעת הלוואי השכיחה ביותר עם הפארין היא דימום. התופעות הפחות שכיחות עלולות להופיע בטיפול ממושך.

שמות מסחריים

קלציפארין Calciparine פרגמין Fragmin פייזר ישראל הפארין Heparin הפארין לוק פלאש Heparin Lock Flush פרומדיקו הפארין זריקות Heparin Sod. Inj. טבע הפארין להזרקה 5000 BP Heparin Injection BP 5000 קמדה הפארין סודיום פרזניוס Heparin Sodium Fresenius מדיק-תרים