וינקריסטין

שייך לקבוצת:
סרטן, נוגדי, סרטן, נוגדי, ציטוטוקסים
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: גבוה
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

וינקריסטין הינו חומר יעיל נגד סרטן, המשמש לטיפול במיגוון של גידולים ממאירים, בדרך כלל בשילוב עם תרופות אחרות. וינקריסטין משמש לטיפול בלויקמיות חדות (סרטן תאי הדם הלבנים), בממאירות בלוטות הלימפה, בסרטן ריאות מסוג התא הקטן, בסרטן השד ובגידולים במוח. כמו תרופות אחרות נוגדות סרטן, וינקריסטין גורם לדיכוי יצירת תאי הדם השונים במוח העצם, הגורר בעקבותיו אנמיה ונטייה מוגברת לזיהומים ולדימום לא תקין. תופעות לוואי נוספות כוללות עצירות, נשירת שיער, הפרעות בהולכה עצבית, ובאופן נדיר - פירכוסים.

תגובה עם תרופות אחרות: [מתוטרקסאט]: וינקריסטין עלול להגביר רמות מתוטרקסאט בדם. [דיגוקסין]: וינקריסטין עלול להוריד רמות דיגוקסין בדם, וייתכן שיהיה צורך בהתאמת המינון. [איטראקונאזול]: תיתכן עלייה בתופעות של רעילות נוירולוגית המתבטאת בין היתר בחולשת שרירים, ירידה בתנועתיות המעיים. [חיסונים חיים]: אין לתת לחולים המקבלים תרופות נוגדות סרטן. תרופות אלו מחלישות את מערכת החיסון וייתכן זיהום לאחר חיסון של נגיף חי. [וראפאמיל, ניפדיפין]: תיתכן עלייה בריכוזי וינקריסטין. [זידובודין]: השילוב עלול לגרום לירידה בתפקוד מוח העצם.

מידע

אופן נטילת התרופה: זריקות.תדירות וזמן נטילה: זריקה תוך ורידית בתדירות משתנה, לפי סוג הגידול ותוכנית הטיפול. יש להזריק את התרופה בידיים מיומנות. הזרקתה אל מחוץ לווריד תגרום נמק קשה של רקמות.טווח המינון: מבוגרים: 1-2 מ"ג למטר מרובע שטח גוף בשבוע (עד מינון מירבי של 2 מ"ג לשבוע) . ילדים: 1.5-2 מ"ג למטר מרובע שטח גוף בשבוע (עד מינון מירבי של 2 מ"ג לשבוע) .תחילת השפעה: מייד, אך עשויים לחלוף כמה שבועות עד שההשפעה תורגש במלואה.משך השפעה: 1-2 שבועות.תזונה: אין הגבלות.אחסון: לשמור במיכל סגור במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדיםמנה שנשכחה: לא סביר, כיוון שהתרופה ניתנת תחת השגחה קפדנית של רופאים מקצועיים.הפסקת התרופה: התרופה ניתנת תחת השגחה קפדנית של רופאים מקצועיים.מינון עודף: לא סביר, כיוון שהתרופה ניתנת תחת השגחה קפדנית של רופאים מקצועיים.

אזהרות

הריון: התרופה עלולה לגרום מומים ביילוד. משתמשים בה רק כאשר אין ברירה אחרת (D)הנקה: לא מומלץ להיניק בזמן השימוש בתרופה זו.תינוקות וילדים: אין בעיות מיוחדות.קשישים: רגישות גבוהה יותר לתופעות לוואי. ניתן בדרך כלל במינון מופחת.נהיגה: מומלץ להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, משום שהיא עלולה לגרום טשטוש.אלכוהול: הבעייה אינה קיימת.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: התרופה ניתנת תוך ניטור ספירות הדם לפני כל הזרקה. פגיעה בעצבים היקפיים המתבטאת בתחושת עיקצוץ ובהיעדר תחושה בקצות האצבעות היא תופעת לוואי שכיחה ביותר, והיא תלויה במינון ובמשך השימוש בתרופה.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של מחלת שרירים, יתר לחץ דם, מחלת כבד, מחלת כליה, נטילת תרופות אחרות

תופעות לוואי

הסכנה של דיכוי יצירת תאי הדם במח העצם קטנה עם תרופה זו בהשוואה לתרופות אחרות נוגדות סרטן. תופעת הלוואי השכיחה ביותר היא פגיעה בהולכה העצבית, המתבטאת בתחושת עיקצוץ ובחוסר תחושה בקצות אצבעות הידיים והרגליים. לעיתים נדירות עלול להופיע שיתוק. הזרקה אל מחוץ לווריד עלולה לגרום נמק קשה של רקמות. ניתן להתגבר על העצירות הקשה המלווה את נטילת התרופה על ידי שימוש סדיר במרככי צואה.

שמות מסחריים

וינקריסטין Vincristine טבע