וראפאמיל

שייך לקבוצת:
בולמי סידן
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

וראפאמיל שייך לקבוצת חוסמי תעלות סידן, המתערבות בהולכת אותות בשרירי הלב וכלי הדם. משתמשים בוראפאמיל לטיפול במחלות הבאות:
יתר לחץ דם
הפרעות קצב
תעוקת חזה (אנגינה פקטוריס)
וראפאמיל מפחית את תדירות התקפי התעוקה, אך פעולתו אינה מהירה מספיק כדי לסייע להקלת הכאב בהתקף מתקדם.  וראפאמיל אינו ניתן בדרך כלל לאנשים עם לחץ דם נמוך, קצב לב איטי או אי ספיקת לב, מכיוון שהוא עלול להחמיר מצבים אלה.
 
אין להשתמש בוראפאמיל במקרים הבאים:
רגישות לחומר הפעיל עצמו או למרכיבים האחרים של התרופה

בתקופת הנקה

לחץ דם נמוך (ערך סיסטולי מתחת ל- 90 מ"מ כספית) 

אי ספיקת לב

רפרוף או פרפור פרוזדורי 

לאחר השתלת קוצב לב 

חסימת לב מדרגה שנייה או שלישית, או תסמונת סינוס חולה (דופק איטי מלווה לעיתים בהתקפי דופק מהיר או חסימה במעבר הגירויים החשמליים)תגובה עם תרופות אחרות: שילוב וראפאמיל עם תרופות אחרות עלול לגרום לתגובות בלתי רצויות או סיכונים ולהפחית או להגביר את יעילות הטיפול. לכן, יש לדווח לרופא על נטילת תרופות הבאות:


אספירין ותרופות לדילול דם (נגד קרישת דם)

תרופות להורדת לחץ דם כולל תרופות משתנות, חוסמי-בטא כגון פרופרנולול או מטופרולול, או חוסמי אלפא כגון טרזוסין או פרזוסין, מרחיבי כלי דם: תיתכן ירידה חזקה מדי בלחץ הדם כשלוקחים תרופות אלה יחד.

תרופות ללב כגון פלקאיניד, כינידין, דיסופירמיד, ניטרטים: תיתכן ירידה חדה בלחץ הדם. יש לקחת דיזופירמיד במרווח זמן של 48 שעות לפני או 24 שעות אחרי מתן וראפאמיל. אין לקחת כינידין יחד עם וראפאמיל.

דיגוקסין: יתכן שיהיה צורך בהפחתת מינון הדיגוקסין.

תיאופילין (לאסתמה): תיתכן עלייה בריכוזו בדם בנוכחות וראפאמיל.

קרבאמאזפין (לעוויתות): תיתכן עלייה בריכוזו בדם עם הופעת תסמינים לא רצויים.

תרופות לטיפול במצבי רוח או להרגעה כגון: אימיפרמין, ליתיום, פנוברביטל , בוספירון או מידזולם.

תרופות נגד סוכרת כגון גליבנקלמיד.

תרופות אנטיביוטיות, כגון אריתרומיצין, קלריתרומיצין, טליתרומיצין או ריפמפין ותרופות לטיפול בנגיף HIV ואיידס.

תרופות לטיפול בסרטן כגון דוקסורוביסין.

תרופות לטיפול שיגדון כגון קולכיצין, סולפינפירזון.

תרופות למניעת דחיית השתלות, כגון ציקלוספורין, סירולימוס, טקרולימוס, או אברולימוס.

תרופות להורדת כולסטרול, כגון: אטורבסטאטין, סימבסטאטין, או לובסטאטין; תרופות אחרות מאותה המשפחה שאינן גורמות לתגובות עם וראפאמיל כוללות: פלובסטאטין, פרבסטאטין, ורוסובסטאטין.

תרופות לטיפול במיגרנה כגון אלמוטריפטן.

תרופות לשימוש בניתוחים (גז מאלחש) או להרפיית שרירים.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות, טבליות לשחרור מושהה.

אין ללעוס, לחצות או לכתוש את הטבליות. ניתן לחצות רק את הטבליות בשחרור מושהה.

תדירות וזמן נטילה: טבליות: 2-3 פעמים ביום. טבליות לשחרור מושהה: 1-2 פעמים ביום.טווח המינון: 120-480 מ"ג ליום. תחילת השפעה: טבליות: 1-2 שעות. משך השפעה: טבליות: 6-8 שעות. בטיפול ממושך חלק מההשפעות החיוביות עשויות להימשך עד 12 שעות. טבליות לשחרור מושהה: 12-24 שעות.תזונה: יש ליטול הטבליות עם האוכל על מנת למנוע גירוי קיבתי או עם חלב. יש להימנע משתיית מיץ אשכוליות בעת הטיפול. אחסון: לשמור במיכל סגור ומוגן מאור במקום קריר (עד 25 מעלות) ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדים מנה שנשכחה: יש לקחת מייד כשנזכרים, אך אין לקחת מנה כפולה באותו יום. אם צריך לקחת את המנה הבאה תוך 3 שעות, קח מנה אחת עכשיו ודלג על המנה הבאה. הפסקת התרופה: אין להפסיק את התרופה בלי להיוועץ ברופא, כי לחץ הדם יעלה. מינון עודף: סביר להניח שמנה עודפת מקרית לא תגרום בעיות. מנות עודפות גדולות עלולות לגרום סחרחורת ועילפון. יש לפנות מיד לרופא או לחדר המיון.

אזהרות

הריון: אין להשתמש בהריון, אלא אם הרופא הורה על כך. התרופה מסוגלת לעבור עם הדם דרך השליה אל העובר. הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה. לא מומלץ.תינוקות וילדים: לא ניתן בדרך כלל.קשישים: ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.נהיגה: אין בעיות ידועות.אלכוהול: מומלץ להגביל את כמות השתייה, אלכוהול עלול להגביר את תופעות הלוואי של תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: בתקופת הטיפול בווראפאמיל מומלץ לעקוב אחר לחץ דם ולבצע א.ק.ג., ובדיקות קצב הלב ותפקוד הכבד. ניטור:

דווח לרופא במקרה של מחלת כבד, מחלת כליה, אי ספיקת לב (heart failure), הפרעות הולכה בלב, נטילת תרופות אחרות, התקף לב או שבץ לאחרונה, ליקויים במחזור הדם ההיקפי, מחלת לב, חולשת שרירים חמורה (myasthenia gravis), ניוון שרירים

תופעות לוואי

כמו כל תרופה, גם וראפאמיל עלול לגרום לתופעות לוואי בעוצמה ובשכיחות שונות בין המטופלים, השכיחות שביניהן כוללות: כאב ראש, 

סחרחורות, עצירות, בחילות, קצב לב איטי, לחץ דם נמוך, הסמקה, נפיחות בעיקר בגפיים. תופעות לוואי נדירות יותר יכולות לגרום לדופק חזק או מהיר, כאב בטן, עייפות או נמנוםתחושת נימול, רעד, זמזום באוזניים, הזעה מוגברת, עוויתות הסימפונות (בעיות בנשימה), בעיות גרד או פריחה בעור.

במקרים נדירים, וראפאמיל עלול לגרום לעלייה באנזימי הכבד לכן, יש צורך בניטור תפקודי כבד בתקופת נטילת התרופה.

שמות מסחריים

איקאקור Ikacor טבע איקאפרס Ikapress טבע וראפרס 240 SR Verapress 240 SR דקסל