חומצה אורסודאוקסיכולית
שייך לקבוצת:
תרופות לטיפול באבני מרה
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

חומצה אורסודאוקסיכולית היא חומר כימי המצוי באופן טבעי במרה, שם יש לו תפקיד חשוב בשמירה על ריכוז הכולסטרול בדם. התרופה ניתנת דרך הפה כנסיון בטיפול באבני מרה. היא פועלת על ידי הורדת רמות הכולסטרול במרה, ומסייעת להמסת אבני מרה המורכבות בעיקר מכולסטרול. חומצה אורסודאוקסיכולית אינה יעילה לטפול באבנים עם תכולה גבוהה של סידן או חומצת מרה. יעילות התרופה מוגברת על ידי הורדת משקל ותזונה עשירה בסיבים ודלה בשומן. התרופה ממיסה אבני מרה תוך 3 עד 18 חודשים. התקדמות הטיפול נבדקת באופן סדיר באמצעות בדיקה על קולית או צילום רנטגן. ממשיכים בטיפול לפחות 3 חודשים לאחר העלמות האבנים כדי למנוע הישנות. עם זאת, אבני המרה חוזרות אצל כ- 25% מהאנשים תוך שנה מהפסקת הטיפול. במקרים אלה ייתכן שיהיה צורך בטיפול ממושך. הטיפול עם תרופה זו אינו יעיל במקרים בהם אבני המרה גדולות מ- 1.5 ס"מ. יש מספר מחלות כבד כרוניות להן ניתנת התרופה כדי להסדיר את ההפרעה בתפקודי הכבד.

תגובה עם תרופות אחרות: [כולסטיראמין, כולסטיפול ונוגדי חומצה המכילים אלומיניום]: תרופות אלה מפחיתות את ההשפעה החיובית של חומצה אורסודאוקסיכולית. [גלולות למניעת הריון]: גלולות המכילות אסטרוגן עלולות להתנגד להשפעות החיוביות של התרופה.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות,קפליות.תדירות וזמן נטילה: פעמיים ביום אחרי האוכל.טווח המינון: מבוגרים: לפי משקל הגוף, 8-15 מ"ג לק"ג ליום.תחילת השפעה: תוך 30 דקות. עשויים לחלוף עד 18 חודשים עד שההשפעה החיובית של התרופה תורגש במלואה.משך השפעה: עד 12 שעות.תזונה: מומלצת תזונה דלה בכולסטרול ועשירה בסיבים, כדי להגביר את המסת אבני המרה, למנוע יצירת אבנים חדשות ולהוריד רמות כולסטרול בדם.אחסון: לשמור במיכל סגור במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדיםמנה שנשכחה: אין סיבה לדאגה, אך יש לקחת מייד כשנזכרים. אם צריך לקחת את המנה הבאה תוך שעתיים, קח מנה אחת עכשיו ודלג על המנה הבאה.הפסקת התרופה: אין להפסיק את התרופה בלי להיוועץ ברופא, התסמינים עלולים לחזור.מינון עודף: מנה עודפת מקרית אינה צריכה להדאיג. אך אם מבחינים בתסמינים מיוחדים, או אם נלקחה מנה עודפת גדולה, יש ליידע את הרופא.

אזהרות

הריון: ניתן להשתמש אם יש צורך. יש להיוועץ ברופא (B)הנקה: התרופה עוברת לחלב אם. אך במינונים רגילים לא סביר שתהיינה לה השפעות שליליות על התינוק. יש להיוועץ ברופא.תינוקות וילדים: לא מומלץ.קשישים: אין בעיות מיוחדותנהיגה: לא צפויות בעיות.אלכוהול: אין בעיות ידועותפרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: לא צפויות בעיות. ניטור: יש לבצע בדיקות על -קוליות או צילומי רנטגן כדי להעריך את התקדמות הטיפול.ניטור:

דווח לרופא במקרה של מחלת כבד, כיב עיכולי, נטילת תרופות אחרות

תופעות לוואי

שלשול מתמשך, כאב ראש, הפרעות בשינה, שיעול, נזלת, כאבי שרירים, דלקת בכיס המרה, הקאות, בחילות.

שמות מסחריים

אורסוליט Ursolit כצט אורסופאלק Ursofalk רפא