אטרופין

שייך לקבוצת:
מרחיבי אישון אנטיכולינרגיים , תרופות אנטיכולינרגיות
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: גבוה
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

אטרופין הינו תרופה אנטיכולינרגית המעכבת את פעולת האצטילכולין במערכת העצבים הפאראסימפאתטית. השימושים העיקריים שלו כוללים האצת קצב הלב במקרי דופק נמוך עקב חסם חלקי בהולכה החשמלית בלב ובזמן החייאה, טיפול בהרעלת גז עצבים, הרחבת אישון העין לצרכים אבחנתיים ולטיפול בדלקת הענביה (UVEITIS). במדינות מסוימות, ניתן אטרופין בשילוב עם דיפנוקסילאט, תרופה נוגדת שלשול, להקלת התכווצויות בבטן המתלוות לדלקת המעי. כמו כן נותנים אטרופין כחלק מהכנה לפני ניתוח הנעשה בהרדמה כללית.

תגובה עם תרופות אחרות: [תרופות אנטיכולינרגיות]: לדוגמא פנותיאזינים, נוגדי דיכאון טריציקליים, בנזודיאזפינים, כינידין, פרוקאינאמיד, נוגדי פארקינסון ואורפנאדרין- חלקם מצויים בתכשירים נגד שיעול ונזלת ובתכשירים נוגדי כאבים (מוסקול) . אטרופין מגביר את הסיכון לתופעות לוואי מתרופות שגם להן השפעות אנטיכולינרגיות. [קטוקונאזול]: אטרופין מפחית את הספיגה של תרופה זו ממערכת העיכול. ייתכן שיהיה צורך בהגדלת המינון של קטוקונאזול. [פילוקארפין]: אטרופין הניתן בטיפות עינים מפחית או מבטל את ההשפעה המכווצת את אישון העין.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות, טיפות עיניים, זריקות, זריקות להזרקה עצמית.תדירות וזמן נטילה: אסתמה ודלקת הענביה: 3 פעמים ביום. שימושים אחרים: לפי ההוראות.טווח המינון: מבוגרים: דלקת הענביה; טיפה אחת למנה; שימושים אחרים - לפי ההוראות.תחילת השפעה: משתנה לפי אופן הנטילה.משך השפעה: שעות אחדות.תזונה: אין הגבלות.אחסון: לשמור במיכל סגור במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדיםמנה שנשכחה: יש לקחת מייד כשנזכרים. אם צריך לקחת את המנה הבאה תוך שעתיים, קח מנה אחת עכשיו ודלג על המנה הבאה.הפסקת התרופה: אין להפסיק את התרופה בלי להיוועץ ברופא.מינון עודף: יש לפנות לחדר מיון מייד. דרושה פעולת חירום במקרים של דפיקות לב, רעד, עירפול חושים, התקפי עווית או איבוד הכרה.

אזהרות

הריון: בטיחות התרופה בהריון לא נקבעה. ידוע שהתרופה עוברת דרך השיליה. התרופה עלולה להשפיע על קצב הלב של העובר. רצוי להגביל את השימוש בה בזמן הריון גם בטיפות עיניים. יש להיוועץ ברופא (C)הנקה: התרופה עוברת לחלב אם ועלולה להשפיע על התינוק. יש להיוועץ ברופא.תינוקות וילדים: בדרך כלל לא נותנים תרופה זו לילדים מתחת לגיל שנתיים. לילדים גדולים יותר יש להפחית את המינון.קשישים: תרופה זו עלולה לגרום לבלבול אצל קשישים, ויש להפחית את המינון.נהיגה: מומלץ להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, משום שהיא עלולה לגרום טשטוש הראייה ולפגום בריכוז.אלכוהול: לא צפויות בעיות.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: לא צפויות בעיותניטור: לא רצוי להפסיק את הטיפול באטרופין לפני ניתוח. יש לדווח למנתח ולמרדים על נטילת תרופת זו.

דווח לרופא במקרה של מחלת כבד, מחלת כליה, ברקית (glaucoma), קשיי השתנה, חולשת שרירים, מחלת לב, יתר לחץ דם, נטילת תרופות אחרות

תופעות לוואי

השימוש בתרופה זו מוגבל על ידי שכיחות תופעות הלוואי האנטיכולינרגיות. בנוסף, הטיפות לעיניים עלולות לצרוב.

שמות מסחריים

אטרופין טיפות Atropine Drops אטרופין סולפט Atropine Sulphate טבע אטרוספן Atrospan דר פישר